Eli oon 16v. ja nyt h-hetkestä kulunu tasan 3 viikkoa. Tehtii pojan kaa tosi typerästi ku ei käytetty kondomia, mulla oli menkat just vikaa päivää menossa. Nyt sitte oviksesta menny n. 4 päivää ja alavatsaa on nipistelly samalla tavalla ku menkkojen ekoina päivinä, enimmäksee oikeelta puolelta mut välil myös vasemmalta, joskus myös vihlasee aika kovaaki. Siis nyt on melkee vuorokauden ollu ihan jatkuvaa "menkkakipujen" tuntua alavatsassa. Lievää päänsärkyäki on ollu parina yönä. Kaikki makee ällöttää tosi paljo, ei pysty syömää mitää karkkia tms. Tein tänää jo raskaustestin mut se näytti negatiivista. Joku on sanonu et sen vois tehä jo viikon jälkee hedelmöitymisestä, mut en sit tiiä ku siin kuitenki lukee et vast sitte ku on menkat ollu yhen päivän pois? Et voiks tohon tulokseen vielä luottaa. Että voinks mahollisesti kuitenki olla raskaana, ku ikinä ennen ei oo ollu näit kipuja kesken kuukautiskierron. Vatsaki tuntuu olevan vähä kuralla, on ilmavaivoja ja finnejä tullu, mitä ei yleensä koskaan tuu. Ja vielä huimaustakin. En sit kyl vaa tiiä voiks näit oireita tulla jo näin pian mutta jotenki on vaa niin jännä tunne koko ajan.
Mitä mieltä ootte?
Mitä mieltä ootte?
Vastaukset 6
Vanhimmat
joo, just. 16v tietää millon on ovis.. joko toivot olevasi raskaana (ottanut asioista selvää, jota en ymmärrä kun on vasta 16v) tai olet provo jolla on todella tylsä elämä.
ihme vaikka 16v tietää millon ovis on :) Kyllä itsekkin tiesin tuon ikäisenä jo...Ja alkuperäiselle, TEE TESTI KUN KUUKAUTISET MYÖHÄSSÄ
Itse olen toki 20-vuotias, mutta tiesin kyllä jo yläasteella mikä on ovulaatio.
Aloittaja on lukioikäinen, ja tiedoksesi että lukion pakollisiin kursseihin kuuluu nykyään myös terveystieto, jonka oppimäärään kyllä kuuluu tällaiset perusasiat ihmisen anatomiasta, kuten ovulaatio.
Katsos opetussuunnitelmat kehittyy sitä mukaa kuin maailma muuttuu. Kyllä minä tiedän, että silloin 70-luvulla, kun sinä olit nuori, kukista ja mehiläisistä puhuttiin ympäripyöreästi kierrellen ja kaarrellen, eikä teidän sivistyksenne ollut mitään verrattuna nykynuorison tiedonmäärään.
ei voi muuta kuin odottaa.
kerran on kulunut 3 VIIKKOA, niin tee se testi. Sehän näyttää raskauden jos ja kun mahd. hedelmöittymisestä on kulunut 14 vrk!
Nyt on alkanu tulemaan sellasta kirkkaankeltasta vuotoo, jossa ainaki oon kuvitellu näkeväni pieniä vaaleenvihreitä rakeita. Pari päivää tullu, aika vähän tosin. Liittyykö raskauteen? Ja edelleen sattuu alavatsaan melkeinpä koko ajan. Ens viikolla pitäis alkaa menkat..