Huiviriidat iskivät

4152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yksimielisesti Shiian keskuudessa kavaltaminen ja petos on suuri synti. Kuten näemme nämä kaksi termiä kattavat hyvin paljon eri asioita ja ovat laajoja käsitteitä. Petosta on jos nainen/mies pettää omaa puolisoaan, tai jos henkilölle annetaan esine tai rahaa säilytettäväksi, mutta hän rikkoo sen, hävittää tai myy sen pois. Pettämistä on myös esimerkiksi salaisuuden kertominen muille jne.

Nämä kaikki ovat esimerkkejä petollisuudesta (kavaltamisesta). Yksi hyvä tapa tutkia uskontoja tai teologioita, on katsoa mikä ko. ryhmässä on määritelty suureksi synniksi tai pahimmaksi teoksi. Tästä näkökulmasta voi tutkia Shiia-Islamia ja päätellä jotain siitä, minkälainen ryhmä on kyseessä. Jos vaikka ateisti tai saatananpalvoja antaa tavaran säilytettäväksi Shiia-Muslimille, tämä ei saa hävittää tai rikkoa sitä millään perusteella. Jos tavara häviää, hän on syyllistynyt suureen syntiin. Tästä Shiia-Islamin ulkopuolisetkin voivat ymmärtää miten Shiia haluaa rakentaa yhteiskunnan. Toisin sanoen ihmisillä, jotka asuvat Shiia-yhteiskunnassa, on näissä asioissa yhtälaiset oikeudet, vaikka he eivät olekaan Shiioja.

Jos Jumala suo, käsittelen aihetta laajemmin, jotta muut ihmiset ja ei-Muslimit voisivat tutustua ja ymmärtää Shiia-ryhmää. Kaikki lähteeni ovat tässä, kuten kaikissa artikkeleissani, Koraani ja Profeetan (SAAS) hädithit - Talonväen (RA) välittäminä, mikä puuttuu muilta ryhmiltä.

Suomen Shiiamuslimit
uskonnollinen yhdyskunta

Sheikh Vakili
puheenjohtaja

http://suomenshiiamuslimit.us/suuretsynnit-1/22.php

Äänestä
  • Mukaan,myös muslimit ja sen takia tekin tänne olette tulleet .Kun ne teidän oman maan lait eivät teitä pystyneet suojelemaan.

    On vähän omituista ,jos haluatte tosissanne tännekkin sellaista mitä lähditte alun perin pakoon.

    Äänestä

aina vitun hulluja.

Äänestä
  • aika rumia. Islamiin kääntyneet suomalaismiehet ovat usein hieman reppanoita, jotka hakevat jotain kuviteltua voiman tunnetta islamista.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Suomeen. kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200902229128602_uu.shtml

http://www.uusmusulmaani.blogspot.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu