Moi!
minulla on renault megane coupe vm96 jossa nyt meni valokatkaisin rikki miten vaihto onnistuu pitääkö jotain johtoja ottaa irti akun kaapelien lisäks? ratissa on turvatyyny ja valokatkaisin on yhtenäinen eli siin on valot/pyyhkimien vivut samassa ja pitäisi sen takia saada ratti pois
valokatkaisimen vaihto renault megane coupe vm96
1
642
Vastaukset
- viiksi vaihtoon
Nyt en tajunnut sanaakaan tästä selityksestä jonka mukaan turvatyyny ja valokatkaisin ovat "yhtenäisiä" koska minun muistaakseni ykkösmekanessakin on ihan perinteinen viiksi.
Ei tuon viiksen vaihtoon ainakaan muissa relluissa ole tarvinnut muuta kuin irrottaa ratin ja kojelaudan välissä oleva kaksiosainen suojapaneeli joka pysyy paikoillaan parilla altapäin kierretyllä muoviruuvilla. Kurkkaapa pää jalkatilassa ylöspäin niin näät kolot joiden pohjalla nuo ruuvit ovat.
Kun paneeli on poistettu, lähtee se viiksi irti parin juuressa olevan ruuvin avaamisella ja sen perässä on iso liitin joka lukittuu parilla kynnellä.
Uusi paikoilleen päinvastaisessa järjestyksessä eikä tuohon pitäisi ensikertalaiseltakaan mennä kuin puoli tuntia vaikka tarvittavien ruuvarien etsimiseen menisi tovi. Kun saat varaosan käteesti huomaat nopeasti miten yksinkertainen se on ja kysy myyjältä neuvoa vaihtotyöhön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022