Mihin tungetaan kruunujohtimen kelta-vihreä piuha, kun valaisimeen voi liittää vain kaksi johdinta (sinisen ja ruskean). Saako kelta-vihreän kytkeä sokeripalan tyhjäksi jäävälle paikalle vai pitääkö se eristää kokonaan?
kansalaistaito koetuksella
kruunujohdot
3527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ne sen ovat keksineet ja siunanneet käyttöön...
lienee kytketty kruunuvalaisimen kytkennässä tarvittava kytkimen jälkeinen vaihe JOTEN SITÄ KEVIÄ EI SAA SIIHEN KYTKEÄ! KeVi on syytä kytkeä ylimääräiseen liittimeen niin, että se ei pääse koskettamaan vaihejohtoa. Valaisimeen ei tarvitse siinä tilassa liittää maadoitusta.
ei ole mitään epäselvää. Jos kytket muovisen valaisimen, silloin suojamaata ei kytketä mihinkään, vaan se pitää eristää esim. tulppaamalla. Jos valaisimessa on metallikuori silloin suojamaa kytketään valaisimen runkoon. Valaisimen kytkemisen ja jatkojohdon tekemisen edellytyksenä maallikolle on tukesin mukaan, että varmasti osaat tehdä sen. Tässä tapauksessa olet rikkonut sähköturvallisuusmääräyksiä, koska et ollut perehtynyt asiaan.