sulle jonka vuoksi lapseni melkein kuoli

nii-i

Hän selvisi nipin napin onnettomuudesta hengissä jonka tapahtumatumaketjun loppupäässä kaiken tuotit sinä. Minulla ei ole ollut tilaisuutta puhua koskaan kanssasi siltä miltä sinusta tai minusta tai kenestäkään tuntuu koko juttu niin että tietäisin mitä itse ajattelet kaikesta jälkeenpäin. Ihmettelen sitä että en voi olla kovin vihainen siitä että vammautit lapseni hänen loppuelämäkseen, en tule koskaan kokonaan käsittämään sitä. Ja sitä että lapseni kärsii joka ikinen päivä fyysistä kipua, oli päivä mikä hyvänsä. Se tieto raastaa puolestaan minua joka päivä. Ihmettelen mistä hän saa voimia jatkaa elämäänsä, kun tulevaisuus romahti yhdessä hetkessä.

Nuoret en ymmärrä teitä, miksi tätä tapahtuu koko ajan. Useimmat teistä selviävät melkein mistä tahansa. Miksi ette paranna ajattelu- ja toimintatapojanne ennenkuin jotakin peruuttamatonta tapahtuu.

Teho-osastolla sängyn luona seistessäni en ole koskaan selkeäämmin tuntenut ettei jonkun aika ole vielä tullut vaikka niin pelkäsin ja itkin hirvittävästi, niin lähellä kuolema oli että tuntui kuin taivas olisi ollut lähempänä sinä yönä kun rukoilin lapseni hengen puolesta.

Haluaisin sinun vain tietävän, etteivät nämä sekavat tunteet sinua kohtaan tule ikinä loppumaan, ehkä haluan suojella itseäni tuntemasta vihalta, vihan tunteelta jota en ole ansainnut. Ehkä se jonakin päivänä leimahtaa täyteen liekkiin, luoja varjelkoon minua siltä.

Toivon vain että sinä ja kaikki ymmärrätte että olette vastuussa muidenkin elämästä toimiessanne miten toimitte, oli nuppinne missä kunnossa tahansa. Ja että kostonhaluisiakin kintereillänne riittää mokien jälkeen. Sinäkin sen tiedät, vaikka lapseni ei tunne sinua kohtaan kostonhalua. Sen vuoksi olen todella ylpeä hänestä. Hän on jalo ihminen, joka ansaitsi elämän.

2

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~~~***~~~

      Kosketti viestisi.
      Jos haluat jutella enemmänkin asiasta
      niin laita viestiä tänne,annan sitten yhteystietoni
      (vertaistukihenkilö olen)
      Niin tai näin.....toivon teille jaksamista jokaiseen päivään.

      -N-

    • minä..........

      Minulla on vaikeasti kehitysvammainen pikkusisko, joka on minulle kuin oma lapsi.
      Hänen vammautumisensa oli yhden ainoan ihmisen vika, sen kuljettajan joka teki kyllä vain pienen virheen.
      Mutta siitä virheestä meni minun, minun siskoni ja koko perheeni elämä sekaisin.
      Ja vaikka siitä on runsaasti aikaa niin tuo kuljettaja saattoi jatkaa elämäänsä suhteellisen normaalisti, kun taas me emme perheenä tule olemaan koskaan enää samanlainen.
      Minun siskoni on aina vammainen ja minä olen aina hänen puolestaan surullinen.
      Voimia sinulle ja kaikkea hyvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      357
      7817
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      107
      5539
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4633
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      153
      4336
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3829
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe