Ja onhan sitä, koska suomalaiset veronmaksajat kykenevät elättämään kasvavaa siivelläeläjäjoukkoa.
Vieraat kulttuurit rikastuttavat...
Vieraat kulttuurit rikastuttavat...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
maahanmuuttajajuttuja, kuntia syyllistetään kun eivät ota heitä. Tarvitaan 2000 asuntoa...
sinälin alat tulla kuorestasi.Eikö sanomaasi ole tähän mennessä otettu kylliksi todesta...
Justiinsa.
Mitäs, jos joskus lehdessä kerrottaisiin tyhjätaskuisesta suomalaisesta orvosta, jolla on sisua opetella vieras kieli, kirjoittaa ylioppilaaksi ja pyrkiä lääketieteelliseen.
Taitaa olla niin, että sellaisia menestystarinoita ei ole eikä tule. Sossun luukku on auki suomalaisellekin siipeilijälle.
Kenen siivellä siis nykyisin elellään. Meidänkin terveyskeskuksen KAIKKI vakituiset lääkärit ovat ulkomaalaistaustaisia. Terveyskeskuksen suuri työmäärä ja pieni palkka ei houkuta suomalaista ammattiveljeä.
että sieltä Somaliasta tulee näitä ankkurilapsia, kun huhu käy että täällä on rahaa kuin roskaa. Kyllä sieltä ankeudesta alkaa tehdä mieli leveämmän leivän ääreen.
Luin tuon minäkin Hesarista, kuinka Afrikassa on vallalla käsitys että Suomessa lapiodaan suorastaan rahaa. Mistäkös sellainen huhu on päässyt alkuun? No tietysti täällä olevat somalit vievät hyvinvoinnistaan sanomaa kotomaahansa.
Adoptiovanhempani Pohjanmaalla kasvattivat minut ja opettivat tekemään kotitöitä sekä kouluttivat
minut lääkäriksi.
Olen heille paljosta, oikeammin kaikesta elämässäni kiitollinen.
Aion auttaa heitä kun ovat vanhoja.
kaikilla on mahdollisuutensa ,se vaan on eriasia ,että on moni nuori joka ei sitä tajua.
Sitten on totutettu jo kouluakoina että rahaa tulee ilman työntekoa . onhan niitäkin jotka tekevät työtä opintojensa ohessa. Mutta he ovat
saaneet jo kotokasvatuksen, että raha ei kasva puussa.
Kyllä se on ikävää ,kun ensin suomi kouluttaa korkeakouluissa nuorisonsa,ja kotimaassa ei olekkaan heille tarpeeksi hyviä mahdollisuuksia,
liian monet menevät paremmin palkatuttuihin maihin.
Nyt onkin harkinnassa ,jos oikein muistan ,että muiden kun suomen kansalaisten olisi maksettava opinnoistaan --ainakin korkeakouluissa.
Yksi mun tuttava on kielenopettajana, sekä vapaa-aikanaan etsii käsiinsä ja ostelee vanhoja ATK-laitteita, hankkii halvan pakun, täyttää sen pentiumeilla sekä ajaa satamaan Afrikan-laivaan. Tästä syntyy tuloja Suomelle.
Tiedän ainakin 4 afrikkalaista jotka ostavat täältä ATK-tavaroita, liesiä, autoja ja autonmoottoreita.
Mutta valtaosa vetelehtijöitä.
Minun mielestäni moni suomalainen on vetelehtijä. Ajatelkaapa vaikka kesäisiä marjanpoimijoita! Moniko suomalainen nuori lähtee mansikkapellolle, mustikkametsään tai lakkassuolle poimimaan. Ulkomailta tekijät pitää hakea.
Moni afrikkalainen, joka on elänyt kurjissa olosuhteissa, tekee mielellään töitä ja kovasti, jos se mahdollisuus annetaan. Suomen viranomaiset vaan kieltävät työnteon maahanmuuttajilta vuosiksi. Siihen pitää saada muutos.
Sitäpaitsi useinkin kaukaa idästä tai etelästä tulleet ihmiset ovat ystävällisiä ja auttavaisia
verrattuina meihin suomalaisiin hapannaamoihin.