kopsasin tuohon aikaisemman keskustelun, hyvin näit.....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000007&conference=4500000000000581&posting=22000000041665350
viime yönä romahdin.. tuntui että minulle on kertynyt liian paljon negatiivista tästä miehestä. Alkoholinkäyttökin on aika maksimissaan. Hänen facebookissansa senkun "työkaverinaiset" lisääntyvät. Ei mielestäni mies ,joka ajattelee olevansa hyvässä suhteessa keräile ystävättäriä samalla kun luo minuun suhdetta ?
Nyt tuntuu pahalle ja loukatulle. Ja myös ahdistaa. Teinkö oikein ? Mitä tästä kaikesta minulle Agaatti hyvä seuraa ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000007&conference=4500000000000581&posting=22000000041665350
viime yönä romahdin.. tuntui että minulle on kertynyt liian paljon negatiivista tästä miehestä. Alkoholinkäyttökin on aika maksimissaan. Hänen facebookissansa senkun "työkaverinaiset" lisääntyvät. Ei mielestäni mies ,joka ajattelee olevansa hyvässä suhteessa keräile ystävättäriä samalla kun luo minuun suhdetta ?
Nyt tuntuu pahalle ja loukatulle. Ja myös ahdistaa. Teinkö oikein ? Mitä tästä kaikesta minulle Agaatti hyvä seuraa ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miehellä on omat tapansa ja paheensa. Hän ei ole perinteistä aviomiestyyppiä.
Et pysty miestä muuttamaan millään tavalla. Jos muutoksia tulee, ne tapahtuvat hänen omasta halustaan. Tämä koskee niin alkoholin käyttöä kuin suhteita muihin naisiinkin. Eli koko paketti on otettava tai jätettävä sellaisena kuin se on.
Tätä yritin sinulle selventää.
Älä ihmeessä rupea miehen tukikohdaksi, jossa hän saa käydä lataamassa akkujaan ryyppykausien välillä tai jopa niiden aikana! Sellaista huolehtivaa naistahan tällaiset miehet tarvitsevat voidakseen jatkaa elämäntapaansa. Pyykinpesu, ilmaiset ateriat, rahan "lainaaminen", miehen puolesta asioiden hoitaminen ja parhain päin ulkopuolisille selittäminen - tällaiset palvelut kelpaavat mainiosti, mutta haluatko sitten olla miehen elämäntavan mahdollistaja vai itsellinen nainen, jolla on omat tarpeensa, onkin sitten jo toinen juttu.
Joudut itse tekemään rajat, joita ei saa ylittää sinun kanssasi.
Mies on viehättävää seuraa, mutta vaatii naiselta hyvää itsetuntoa ja itsenäisyyttä, että ei joudu sellaiseen hurlumheipyöritykseen, jossa ei enää oma terveys kestä.
Ota selvää, millainen sairaus alkoholismi on ja mieti rauhassa, voitko elää sen ja kaiken sen mukanaan tuoman kanssa.
Tiedän alkoholismista...
Ottaako hän siis minuun yhteyttä ja yrittää selittää taas....
Mies ottaa yhteyttä, selittää taas ja uskoo itsekin vuorenvarmasti siihen mitä selittää. Hän on selittäessään aivan tosissaan ja rehellinen. Sillä tavalla kuin tälle sairaudelle juuri on ominaista. Siksi nämä selitykset uskotaan niin herkästi yhä uudelleen ja uudelleen.
Valitettavasti sairauden luonne estää pitästä hyvässä aikomuksessa ja uskossa annettuja lupauksia. Nämä ovat mestareita valehtelemaan sekä itselleen että muille, koska itse uskovat täysillä. Myös sille, että lupaukset eivät pidä paikkaansa löytyy erittäin hyvät ja uskottavat perustelut jne.
Eli karuselli kyllä pyörii, jos haluaa karusellissa mukana olla. Asian voi ratkaista myös toisin, alkoholistien läheisille on tarjolla runsaasti tietoa siitä miten ilmiön lähellä eläminen voi vaikuttaa, jos ei pidä huolta itsestään. Myös vertaistukea on saatavilla monilla paikkakunnilla ja Internetissä.
Kaikki mitä olet kertonut pitää paikkansa. Tosin se että hän pesee itse "vielä" pyykkinsä, ja laittaa ruokaa omilla rahoillaan minulle. Mies on mahtava kokki ja hemmottelee minua kyllä kun tapaamme - viineillä ja ruoalla.
Yritän olla uskomatta hänen selityksiään, voi kun minulle löytyisi jostain se uskollinen oma ukkokulta !