Mistä löydetään se Ilomantsin Kalevalan Sampo, joka jauhaa niin syötäviä, myytäviä kuin kotovaroiksikin?
Olisiko se vaikka Ilomantsijärven törmälle tehtävissä hulppeissa huviloissa, vai löytyisikö se Koitereen rantamilta?
Panepa kortesi kekoon ja kerro mielipiteesi. Ei sitä tiedä vaikka yhdessä keksimme sen nykyajan Sammon jauhamaan tulevillekin polville syötäviä, myötäviä ja kotovaroja.
Nyt ideat liikkeelle.
Olisiko se vaikka Ilomantsijärven törmälle tehtävissä hulppeissa huviloissa, vai löytyisikö se Koitereen rantamilta?
Panepa kortesi kekoon ja kerro mielipiteesi. Ei sitä tiedä vaikka yhdessä keksimme sen nykyajan Sammon jauhamaan tulevillekin polville syötäviä, myötäviä ja kotovaroja.
Nyt ideat liikkeelle.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kunnan nmokkaukkojen kannattaisi ottaa kirkonmiehiin yhteyttä ja kasata joukko pohtimaan kaavoitusta, kiinteistöyhteistyötä ja rakentamista.
Nyt kun kaavottaa, rakentaa vesi-ja viemärit, niin on kaikki valmiina kun nousukausi vuoden kuluttua alkaa.
Tois töitä rakentaissa. Ja töihin pääsisi ihan kotosalta kävellen.
Aivan oikein kyllä palvelut pitää olla lähellä. Laittakaa nyt kerrankin samaan tyyliin kuin kunnanviraston rakensitte ja saitte valtionkin mukaan.
Olisiko nyt jo matkailun vuoro?
Kyllä vilkastus Pääskynpesän käyttö jos saataisiin alueelle komeita "alppitaloja".
Ryhtykääpä kerrankin toimeen.
Koko Ilomantsijärven ranta-alue voitaisiin järkevällä kaavoituksella saada hienojen asuntojen ja matkailutalojen alueeksi. Näin saataisiin kunnon majoitustilaa ja bisnes alkaisi pyöriä kun vielä myynti otettaisiin omiin käsiin.
Parppeinvaaraakin voi kehittää, mutta se on aina vain käyntikohde.
Ja paljoltihan se on kitsiä täynnä.
Voisi rakennuttaa laadukkaita vuokra- ja omistusasuntoja sinne järven rantaan. Lomakylä järven rantaan, järven parkaus (siellä on vaikka mitä moskaa). Rantaan voisi rakentaa keskiaikaisen asumuksen, jossa paikalliset asukkaat näytösluontoisesti asuisivat ja johon turistitkin voisivat halutessaan asettua. (roolileikkeihin). Lisäksi tiestön kunnostusta, maisemien perkausta, lisää palveluita esim. yksityinen hammaslääkäri, yksityis yleislääkärin vastaanotto, laaja valikoimainen K-kauppa. Suora junayhteys Joensuu - Ilomantsi näille lomapalveluiden käyttäjille.
Ilomantsissa on mahdollisuuksia vaikka kuinka, puuttuu taitavat markkinoijat, osaajat ja tulevaisuuden uskoa.
Vai vielä pelastusta.Ja matkailusta joo'o.Haloo hei.Pelastusta voisi anoa vaikka nykyiseltä hallitukselta koska suurin osa Ilomantsilaisia tais äänestää sitä,ja onhan siellä oma edustajakin että silleen ja kaivoskin avataan varmaan joskus 21.. lupas Pekkarisen Maukka joo.Eiköhän muuteta jokisuuhun muuton ne täyttää meijät museon nurkkaan niin s.....a vai näläkä ei voi olla sano Hkin herra ja näytti kalori vai kjoule taulukkoo vai mikä se oli.Sammuttakaa vain valot sitten kun lädette.
Vielä tuollaisten haukkujien jäljiltä paljon korjattavaa. Mene Sinä kun olet varsinainen vastarantainenkiiski ja änkyrä.