Mat.6:31 "Älkää siis murehtiko: 'Mitä me nyt syömme?' tai 'Mitä me juomme?' tai 'Mistä me saamme vaatteet?' 32 Tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne tietää kyllä, että te tarvitsette kaikkea tätä. 33 Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan, niin teille annetaan kaikki tämäkin.
Mitä pakanat tavoittelee, sitä te tarvitsette ja teille annetaan kaikki tämäkin. Ei tarvitse kantaa murhetta niin kuin pakanat, eikä tarvitse nähdä vaivaa sen eteen, riittä että "etsii Jumalan vanhurskautta ja taivasten valtakuntaa, niin kaikki tämäkin annetaan".
"Tämäkin annetaan", saamme kaiken saman minkä pakanatkin ja vielä enemmän. "Jeesus tuli että meillä olisi elämä ja yltäkylläisyys".
"Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä".
"Taivasten valtakunta ei tule näkyvällä tavalla".
"Taivasten valtakunta on vanhurskautta iloa ja rauhaa."
"Tulkoon Sinun valtakuntasi".
Jumalan valtakuntaa etsitään sydämeemme, iloa, tyytyväisyyttä, rauhaa ja puhtautta. "Silloin kaikki muukin annetaan."
Mitä pakanat tavoittelee, sitä te tarvitsette ja teille annetaan kaikki tämäkin. Ei tarvitse kantaa murhetta niin kuin pakanat, eikä tarvitse nähdä vaivaa sen eteen, riittä että "etsii Jumalan vanhurskautta ja taivasten valtakuntaa, niin kaikki tämäkin annetaan".
"Tämäkin annetaan", saamme kaiken saman minkä pakanatkin ja vielä enemmän. "Jeesus tuli että meillä olisi elämä ja yltäkylläisyys".
"Taivasten valtakunta on sisäisesti teissä".
"Taivasten valtakunta ei tule näkyvällä tavalla".
"Taivasten valtakunta on vanhurskautta iloa ja rauhaa."
"Tulkoon Sinun valtakuntasi".
Jumalan valtakuntaa etsitään sydämeemme, iloa, tyytyväisyyttä, rauhaa ja puhtautta. "Silloin kaikki muukin annetaan."
Vastaukset 12
Vanhimmat
elämässään!
Ihania sanoja ja tosia myös!
Kuten Jeesuksen sanat Joh. 16:33:"Tämän minä olen teille puhunut, että teillä olisi minussa rauha. Maailmassa teillä on ahdistus, mutta olkaa turvallisella mielellä: minä olen voittanut maailman."
"Minä olen voittanut maailman."
Samoin Jeesus sanoo, " te ette ole tästä maailmasta", vaikka olemme maailmassa, niin me emme ole tästä maailmasta.
Maailmassa on ahdistus, mutta kristuksen omilla on taivasten valtakunta sydämessä. Voittaja, yltäkylläisyys, menestys, voima, ilo, rauha ja koko taivasten valtakunta asuu meissä.
"Minä olen teidän kanssanne elämänne jokaisena hetkenä."
"En koskaan sinua jätä, enkä koskaan sinua hylkää"
Minkälainen on sinun Jumalasi?
Vaihtoehtoja on 2:
ISAKSSONILAINEN
Pilvenreunalla syynäävä tiukkis, joka alkaa heti vihaamaan, kun kristitty on hiukankinn ollut kevytmielinen tai maailmallinen. Nauraminen jo on kevytmielisyyttä, siistin vitsin kuunteleminen maailmallisuutta.
Tätä Jumalaa kuuluu lepyttää lakkaamatta: panemalla pois maailmallisuutta ja tekemällä rippiä tai parannuksia. Muuten hän vihaa ja heittää aikanaan helvettiin. Parhaimpina lapsina mainitaankin pidoissa aina ne, jotka ovat ahkerasti juosseet tekemässä parannuksen uhria.
Siksi syntien välttäminen on pelastuksen A ja O.
Kristityn on välttämättä osattava ulkoa kulloinenkin syntilista ettei astu kirveen terän päältä syrjään. Helvettin on näet aina avoinna jalkojen juuressa. Sinne jumalanlapsi putoaa pienestäkin luvattomuduesta heti niinkuin hohtimet kaivoon.
Paras onkin pelata varman päälle ja pitää voimassa sellaisetkin ristillisyyden neuvot, jotka eivät ole raamatullisia. Näin Jumala näkee, että se mieli se mieli on oikea.
Monet uskolliset saarnaajat opettavatkin, että "kuuliaiset lapset Jumala siunaa".
Tämän jumalan palvelus on juutalaista.
Tekosynnit pitää heti korjata pois tekemällä syntiuhri; koska temppeliä ei enää ole, se tapahtuu uudenlaisella kaulailun seremonialla. Muuten ei voi olla armoitettu.
Pelkkään sanaan ei saa uskoa, ei varsinkaan yksin. Aina tarvitaan toinen uskova, joka sanoo sen sanan.
ABBA, RAKAS ISÄ
Tällainen Jumala on rakastanut ihmistä jo ennen kuin ihminen tiesi Jumalasta mitään.
Tämä Jumala otti ylleen orjan muodon ja asui kanssamme.
Tämä Jumala vaelsi Galileassa ja antoi syntiä anteeksi heti, kun pienikin häive katumuksesta tai surusta näkyi. Fariseukset vihasivat tätä maailmallista Jumalaa, koska tämä ei vaatinut sitä oikeaa parannusta, jota aina oli kristillisyydessä vaadittu. Tämä Jumala seurusteli syntisten kanssa ja kävi heidänkin kodissaan saarnaamassa Taivaan valtakunnasta. Aina ei ollut edes kutsua.
Fariseusten mielestä tällä Jumalalla ei ollut edes sitä oikeaa hengeneroittamisen lahjaa, kun yhdisti oman työnsä uudestisyntymättömien saarnaajien työhön. Lähetti näitä uudestisyntymättömiä ja eriseuraisia jopa tallaamaan kaikkea vihollisen valtaa. Sellaista ei ollut elävässä kristillisyydessä koskaan ennen pruukattu.
Tämä Jumala herättää kyllä synnistä lain saarnan kautta. Mutta hätääntyneille hän näyttää haavojaan evankeliumin sanan kautta. Näissä haavoissa on rakkaus ja armo ja LUPAUS autuudesta.
Niille, jotka uskaltavat luottaa häneen, hän antaa voiman tulla Jumalan lapseksi.
Tämä usko tarttuu Jumalan rakkauteen ja armoon aivan kuin pikkuvauva äitinsä tissiin. Siitä jumalanlapsi imee sanan vahvistavaa maitoa.
Oikeasta luottamuksesta syntyy rakkaus Isää Jumalaa kohtaan. Kirveenterän sijasta onkin nyt Isän syli ja tasainen tie, jota lunastetut kulkevat iloiten. Vanhatkin jumalanlapset iloitsevat niin kuin elonkorjuussa iloitaan, rammat hyppivät ilosta niin kuin peurat.
Mikäs siinä onkaan tanssiessa, kun pelkoa ei ole. Kaikki on maksettu, eikä tarvitse pelätä isakssonilaista kyylääjä-jumalaa nurkan takana: taas se teki syntiä, otetaas armo pois! jos tuo toistuu, heitetään helvettiin!
Pelkoa ei ole, on vain rakkaus Isää ja hänen lakiaan kohtaan. Aivan niinkuin morsian tekee mitä tahansa rakkaudesta sulhastaan kohtaan, eikä laske vaivojaan, niin tahtoo tehdä Jumalan lapsikin. Isä on näet kirjoittanut lakinsa heidän sydämeensä. He tahtovat seurata Isän tahtoa. Niin he tekevöt, vaikka heikkooudesta epäonnistuvat.
Kamalinta Isän on kuulla, että lapset juoksevat naapurissa ja kysyvät: onko tuo edelleen meidän isämme, antaako hän meille ruokaa illalla, kun menimme kuralätäkköön?
Isakssonilaisen jumalan lapset katsovat tätä kaikkea kateellisena ja ihmetellen. He pelkäävät oman jumalansa vihaa, mutta eivät silti jaksa noudattaa hänen neuvojaan. Jatkuvasta lain lukemisesta ei ole apua synnin välttämiseen. Siksi on lepytettävä tätä julmaa jumalaa.
Pelko tekee myös viekkaaksi. Maailmallisuuden luvattomuuksista selviää kätevästi kikkailemalla. Solmion sijasta voi laittaa villapaidan väärinpäin, kukkaturhuuksista voi ottaa juuret pois, pianon voi hankkia, jos on opettaja ja solmiota voi pitää virkapuvun kanssa. Kun on ensin ahkerasti ruotinut kodistaan taulut, ryijyt, videdopelit ja ulkokuusen värivalot, voi kätevästi sukeltaa maailman hyvyyteen hankkimalla tilausmersun tai pelaamalla pörssihaiden kanssa pokkaa tonteilla ja osakkeilla. Mikäs siinä, isakssonilainen jumala antaa lastensa lihoa maailman hyvyydestä.
Lähetystyön suhteen se on tarkka. Sinne ei viisas lapsi laita rahojaan, ettei tulisi vedettyä iestä yhdessä Natsarenuksen kanssa.
Kaikkina aikoina enemmäm tai vähemmän ahdistusta ja vaikeuksia. Loppuaikana tulee suuren ahdistuksen aika. Jolloin punainen petovalta ja antikristuksen aika jolloin punainen petovalta ja antikristuksen johtama luopiokirkollisuus ahdistavat heitä Ilm. 13:1-7. Ilm. 17:1-6.
Mikä luopiokirkollisuus?
Jos kerran esikoisuus on ainoa oikea seurakunta, antikristus asettuu sinne. Eihän mihinkään tunkiolle tee istuintaan, vaan kaikkein pyhimpään.
Luopiokirkollisuus on yksi aiheista . Lue siitä
Joh. 16:33.
sinä saat pitää käsityksesi, ei se minua haittaa. Olen ruvennut vierastamaan kaikkea lahkolaisuutta, kun se kuitenkin on niin valheellista. On ihan yleistä, että hengellinen ja luonnollinen eroaminen sekoittuvat toisiinsa. Samalla tavalla menee sekaisin Jumalan valtakunta ja maallinen yhteiskunta monella. Antikristus ymmärtääkseni asettuu Raamatun mukaan kaikkein pyhimpään.
Matt. 6:25-32. sen selitys on .
Ihmisen tulee kyllä suorittaa maalliset maalliset tehtävänsä parhaansa mukaan, mutta hänen ei tarvitse olla huolissaan ja murheissaan. Hän saa näet turvata Jumalaan ja luottaa Hänen johtoonsa ja hoitoonsa, rukoillen Häneltä, mitä tarvitsee.
6:33. Jumalan valtakunta on tässä armonvaltakunta/seurakunta, jonka jäseniä ovat uskovat. Ihmisen on ensiksi pyrittävä siihen sisälle parannuksen ja uskon kautta (ks. Joh. 10:7, 9-11.)
Jumalan ihminen panee Jumalan valtakunnan ja sen asiat ensi sijalle sydämensä ajatuksissa, ajan ja varojen käykäytössä jne. Lasten kasvatuksessa tulee ensi sijalla olla heidän pelastuksensa, että heistä tulisi Jeesukseen uskovia ja kuuliaisia seuraajia. Asiain arvojärjestys elämässä on ratkaiseva.
Mielestäni edellisen viestisi sisältö ei kirkasta Kristusta.
Ensiksikin Jeesus, (elävä Jumalan sana siis)
on ovi Jumalan valtakuntaan, ei siis mikään seurakunta.
Ja parannus ei tarkoita seurakuntaan tulemista, vaan Jeesuksen Kristuksen vanhurskauden päällepukemista USKON JA KASTEEN kautta.
On helppo sanoa tai kirjoittaa, että Jumalan ihminen panee Jumalan valtakunnan asiat ensimmäiselle sijalle sydämessään. Tämä ei ole kuitenkaan puoliksikaan totta, sillä me vaellamme uskossa, emme näkemisessä. Ja me olemme heikkoja syntisiä ihmisiä, vaikka olemmekin pyhitetyt Jeesuksessa Kristuksessa uskon ja kasteen kautta.
Usko toivo ja rakkaus ovat kulta hopea ja kalliit kivet, niillä Jumalan huonetta rakennetaan. Tekopyhyys ja toiveajattwelun julistaminen toteutuneena totena kristittyjen elämässä, on puita heiniä ja olkia.
Viitsitkö katsoa kuka aloitti !
minä yritinvähän paikata ja sinä haukut, kiitos.
Minä vastasin sinun stereotyyppiseen lainaukseesi. Pitää katsoa tarkemmin mitä tekstejä lainaa, jos haluaa julistaa Kristusta (ei siis seurakuntaa) syntisten pelastukseksi.
Luit taas varmaan otsikon ja latasit jonkun vakio vastauksen . Kiitos.