Olin jälleen eilen illalla pikkujouluissa, jo kahdeksannet tänä vuonna. Siellä sitten viinaa pöytiin kantaessani mietin mielessäni, että mikähän siinä on, että ihmiset kuvittelevat tuon alkoholin lisäävän viehätysvoimaa? Uskoisin voivani yleistää, vaikka puhunkin vain omasta puolestani, että tarjoilijat EIVÄT pidä humalaisen ventovieraan fyysisestä kontaktista. Näiden palvelujen tarjoajat löytyvät yleensä jostain muualta... Ja toinen ihmetykseni aihe on se, että suomalainen ei näytä tietävän, ettei ilmaista viinaa ole pakko juoda kaikkea, mitä juhliin on varattu. Toki pikkujouluissa on tarkoitus pitää hauskaa ja kupposia on lupa nautiskella, mutta pitääkö sitä juopottelua pantata koko vuosi, jotta saisi sitten pikkujouluissa kännätä kuin sika ja sitämyöten sitten myös nolata itsensä..?
Tämä vain pieneksi ajatuksen siemeneksi sinulle, jolla pikkujouluilut ovat vasta edessäpäin. Käyttäytykää ihmisiksi, sillä kaikki tarjoiljat eivät ole tarjoilijoita, kuin vain olosuhteiden pakosta.
näkemys boolimaljan tältä puolen
5
1153
Vastaukset
- on hauskaa!!
hus.
- jussi
Käsittämätöntä, että löytyy ihmisiä, jotka eivät arvosta toisten ihmisten ammattia. Itse en työskentele enää ravintola-alalla, mutta muistan liiankin hyvin nuo pikkujouluajat, kun itseään täynnä olevat eivät jätä henkilökuntaa rauhaan. Asia koskee molempia sukupuolia niin naisia kuin myöskin ennen kaikkea miehiä. Itse olen naimisissa, ja parin lapsen isänä, oli turhauttavaa joutua, jos ei käpälöinnin niin vähintään sanallisen ahdistelun uhriksi.
Toivotankin alkuperäiselle kirjoittajalle jaksamista sekä kärsivällisyyttä, asiat eivät tule vuosienkaan myötä muuttumaan.
- yksi
olet oikeassa:-) samasta ongelmasta kärsivät myös pikkujouluihin ja sieltä pois kuskaavat tilausvuorojen kuskit. meidän kuski kertoi kuinka piti jokaiselle varata muovikassi ja pitää todella pikkubussi viileänä ja musiikki kovalla että kotimatkoista selvittiin. Ollaanko me suomalaiset niin puusta vastapudonneita ettei osata vieläkään käyttäytyä ja juoda kohtuudella. Moni suunnittelee jo etukäteen ETTÄ SITTEN RYYPÄTÄÄN. Ja pikkujouluissa hamstrataan iso osa juomisista omaan pöytään ja ryypätään ja möykätään ja pidetään Tosi hauskaa. Tämäkö se on meidän suomalaisten käsitys hauskanpidosta? Juodaan niin ettei muisteta mitään, nolataan itsensä ja läheiset törkeällä käytöksella. Hyvää pikkujoulua kaikille:-)Toivottavasti tämä Eu-Suomi vähitellen oppii mannermaiset tavat ja oppii käyttäytymään toiset huomioiden myös juhliessaan
- Jep
Suomalaiset ei oo vielä oppinu että kaikkea ilmasta viinaa ei ole pakko juoda ;)
- juoppo
missähän sen ilmaisen viinan lähde on. minä olen luullut että joku ne aina maksaa-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1898652
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523720Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62458Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121718- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4171255