näkemys boolimaljan tältä puolen

kuin myös allekirjoittanut ...

Olin jälleen eilen illalla pikkujouluissa, jo kahdeksannet tänä vuonna. Siellä sitten viinaa pöytiin kantaessani mietin mielessäni, että mikähän siinä on, että ihmiset kuvittelevat tuon alkoholin lisäävän viehätysvoimaa? Uskoisin voivani yleistää, vaikka puhunkin vain omasta puolestani, että tarjoilijat EIVÄT pidä humalaisen ventovieraan fyysisestä kontaktista. Näiden palvelujen tarjoajat löytyvät yleensä jostain muualta... Ja toinen ihmetykseni aihe on se, että suomalainen ei näytä tietävän, ettei ilmaista viinaa ole pakko juoda kaikkea, mitä juhliin on varattu. Toki pikkujouluissa on tarkoitus pitää hauskaa ja kupposia on lupa nautiskella, mutta pitääkö sitä juopottelua pantata koko vuosi, jotta saisi sitten pikkujouluissa kännätä kuin sika ja sitämyöten sitten myös nolata itsensä..?

Tämä vain pieneksi ajatuksen siemeneksi sinulle, jolla pikkujouluilut ovat vasta edessäpäin. Käyttäytykää ihmisiksi, sillä kaikki tarjoiljat eivät ole tarjoilijoita, kuin vain olosuhteiden pakosta.

5

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hauskaa!!

      hus.

      • jussi

        Käsittämätöntä, että löytyy ihmisiä, jotka eivät arvosta toisten ihmisten ammattia. Itse en työskentele enää ravintola-alalla, mutta muistan liiankin hyvin nuo pikkujouluajat, kun itseään täynnä olevat eivät jätä henkilökuntaa rauhaan. Asia koskee molempia sukupuolia niin naisia kuin myöskin ennen kaikkea miehiä. Itse olen naimisissa, ja parin lapsen isänä, oli turhauttavaa joutua, jos ei käpälöinnin niin vähintään sanallisen ahdistelun uhriksi.
        Toivotankin alkuperäiselle kirjoittajalle jaksamista sekä kärsivällisyyttä, asiat eivät tule vuosienkaan myötä muuttumaan.


    • yksi

      olet oikeassa:-) samasta ongelmasta kärsivät myös pikkujouluihin ja sieltä pois kuskaavat tilausvuorojen kuskit. meidän kuski kertoi kuinka piti jokaiselle varata muovikassi ja pitää todella pikkubussi viileänä ja musiikki kovalla että kotimatkoista selvittiin. Ollaanko me suomalaiset niin puusta vastapudonneita ettei osata vieläkään käyttäytyä ja juoda kohtuudella. Moni suunnittelee jo etukäteen ETTÄ SITTEN RYYPÄTÄÄN. Ja pikkujouluissa hamstrataan iso osa juomisista omaan pöytään ja ryypätään ja möykätään ja pidetään Tosi hauskaa. Tämäkö se on meidän suomalaisten käsitys hauskanpidosta? Juodaan niin ettei muisteta mitään, nolataan itsensä ja läheiset törkeällä käytöksella. Hyvää pikkujoulua kaikille:-)Toivottavasti tämä Eu-Suomi vähitellen oppii mannermaiset tavat ja oppii käyttäytymään toiset huomioiden myös juhliessaan

      • Jep

        Suomalaiset ei oo vielä oppinu että kaikkea ilmasta viinaa ei ole pakko juoda ;)


    • juoppo

      missähän sen ilmaisen viinan lähde on. minä olen luullut että joku ne aina maksaa-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      481
      8513
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4772
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      69
      4147
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe