ja eikun entistä parempia Saabeja valmistamaan? Jos parempia on mahdollista tehdä ylipäätään.
Saab Porschelle vai
Volkkarille
3259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Alle 100 000 perheautoa vuodessa myyvä valmistaja on tuhoon tuomittu. Myynti pitäisi moninkertaistaa että toiminta olisi kannattavaa, tai sitten lyödä nolla lisää hintalapun perään. Tuskin on Saabilla mitään annettavaa Volkkarille, eli Porschelle.
Mitä ihmettä volkkari tekisi Saabilla?
VW:llä on jo ennestään neljä brändiä jotka alunperin olivat selvästi erillään mutta nyt halvimpien mallien statusta ja myös hintaa on nostettu niin että kaikki ovat käytännössä päällekkäin.
Saman auton voi ostaa premium-hintaan Audina, wannabee-premium hintaan Volkkarina ja hyvän perheauton hinnalla Skodana tai Seatina.
Viimeinen asia mitä volkkari tähän soppaan kaipaa on vielä yksi wannabee-premium hinnoiteltu pikkubrändi lisää.
Ei pidä paikkaansa, hinnoittelu ei ole päällekkäin ja mallit eroavat kyllä suhteellisen paljon toisistaan pohjaratkaisujen ja tekniikan suhteen, vaikka moottorit ovatkin samoja.
Ainoa ongelma on ehkä Audin ja VW:n nykyään suhteellisen läheinen taso, mitä Audin omistavat eivät tahdo sulattaa. Siltä osin olet siis oikeassa. Entinen VW-pomon, Piechin tavoitteena oli nostaa VW statukseltaan askeleen korkeammalle.
Turha silti luulla että saat saman auton, kun ostat Audin sijaan VW:n tai Skodan tai Seatin.
Eri asia on uusi Seat mikälie, joka tehdään edellisen sukupolven A4:n vanhoilla tuotantolinjoilla, jotka on siirretty Espanjaan, mutta muutoksia on luultavasti silti tehty että kustannuksia on saatu alas.
VW:lle Saab on silti huono sijoituskohde, koska se olisi todellakin vaikea sijoittaa mallistoon. Nythän samaan konserniin kuuluu myös Bentley, Bugatti ja Lamborghini, jotka ovat vielä eksklusiivisempia kuin yksikään muista.