Lentolaskenta

Turhaako?

Miten on teillä hirvien lentolaskenta onnistunut? Meillä täällä uudellamaalla lentolaskenta epäonnistui täysin. Maastolaskentaan verrattuna oli lentolaskennan havainnot alle 30% Mitenköhän muualla on onnistuttu.

6

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja hyvin onnistuu

      mutta sehän vaatii rautaisia miehiä laskijoiksi ja hyvää pilottia puikkoihin. Siihen oppii parissa vuodessa ja alkaa kantturat löytymään.
      Jos on taipumusta matkapahoinvointiin, niin kannattaa vaihtaa äijä heti kentällä.

    • ...................

      heh heh heh hee vai epäonnistui lentolaskenta täydellisesti , oliskohan se kuitenkin niin että ne maastossa liikkuvat "laskijat" ovat pistäneet tuloksiin hiukan olemattomiakin hirviä ?? ei taida ahneudella olla mitään rajaa

      • jokseenkin erimieltä

        Jos tunnin sisällä näen laskentalentokoneen ja 6 hirveä ja laskenta tuloksissa ei samaisella 1500 hehtaarin aluella ole havaintoakaan niin sanoisin laskennan siltä osin epäonnistuneen. Samantapaisia kokemuksia kuulin myös naapuriseuroilta.


      • kone..
        jokseenkin erimieltä kirjoitti:

        Jos tunnin sisällä näen laskentalentokoneen ja 6 hirveä ja laskenta tuloksissa ei samaisella 1500 hehtaarin aluella ole havaintoakaan niin sanoisin laskennan siltä osin epäonnistuneen. Samantapaisia kokemuksia kuulin myös naapuriseuroilta.

        putos heti nousun jälkeen. Ihme kyllä pysyivät lentäjä ja laskia hengissä. Sen verran pehmeä lasku lepikkoon. Kurre riepu vaan oli taas väärään aikaan väärässä paikassa käpyä nakertamassa ja henki pois. Ei jääny kun käpy ja häntä kun paipperi alko sakkaamaan.


    • ruutikuivaa

      Lentolaskenta on kusivikasten hirvikoje(miesten) keino uskotella ettei hirvejä ole,eikä niitä saa ampua. Ps.saako JahtiJagt kamppeista kansallispukukorvausta KELALTA?

      • ole mies

        eikä mikään joka ei omista jahtijaktikitikitiki pukua, saman valmistajan auton istuinsuojia sekä tikka tee kolme kivääriä kaliiberissa ysi piste kolme.
        Hirvi kaatuu jo pelkästä säikähdyksestä kun tämän kaupallisen tuotteen kohtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      204
      11444
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      135
      10876
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6232
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      188
      5045
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3496
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3485
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2343
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      9
      1734
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe