"Prisma: Ydinvoiman kauhukuvat YLE TV1 23.50 - 00.40 Ydinvoimalla tuotetun energian pahin painajainen kävi toteen Tsernobylin onnettomuudessa. Yllättävä ja kiistanalainenkin katsaus radioaktiivisen säteilyn aiheuttamiin vaaroihin. Tuotanto: BBC"
Osoitetaan, että ydinsäteily on terveellistä pieninä annoksina ja Tshernobyl oli liioittelua ja .. kenen asialla BBC?
Ohjelma
6
453
Vastaukset
- Tuo BBC oli
Ohjelma oli hyvä. Siinä todettiin tutkimuksiin perustuen, että valtavaan pelotteluun ja suoranaiseen valehteluun ydinvoiman vaarallisuudesta ei ole uskominen.
Kaikki tuo ydinvastaisten hörhöjen, joilla ei ole muuta perustetta pelottelulleen kuin omasta päästään kuuluvat äänet, saa asettaa omaan arvoonsa, eli jättää huomiotta.
Hyvä näin. keskustelu aiheesta toisessa ketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000012&posting=22000000041937582- paavoo
Kerrankin asiaa ilman kiihkoilua.
Itseäni ärsyttää juuri tuo ydinvoiman vastustajien perusteettomien kauhukuvien maalaaminen, pitäisi puhua totta.- hyvä ohjelma
Onko tuolla "VASTAAJALLA" pallo hukassa, vai mikä hänen ongelmansa on? Itse olen fysiikan opiskelun yhteydessä suorittanut säteilyn yleispätevyys-tutkinnon ja ollut ydinvoimalassa säteilysuojelutyössä. Suomessa sätelyturvallisuus on korkealla tasolla. Muutama ydinvoimala voitaisiin meille rakentaa lisää turvaamaan oma ja mieluusti myös lähietäisyydellä olevien Venäjän alueiden sähkötarve.
allergiapuolellahan on kelkka jo kääntynyt niin päin että koirat ja kissa ja maabakut onkin hyödyllisiä elimistön lasten puolustusjärjestelmän virittäjiä ja siedätyshoitoa annetaan rohkeasti allergisille ja jopa astmaatikoille.
Miksei samaa logiikkaa saisi ajatella säteilypuolella ?- Yltiö
Joo, ydinlobbyn perustelemattomat sloganit 1980-luvun alkupuoliskolta yritetään näköjään elvyttää uudestaan henkiin. Meillähän mm M.Tiuri todisteli tuolloin säteilyn tervehdyttävää vaikutusta, perustellen tätä mm ylhäällä vuoristssa kasvavilla kasveilla.
No eivät nuo 3 ohjelmassa esiintynyttä "tieteilijää" saa vielä tiedettä mullistumaan, mutta tehokkaasti heidän sanomansa näköjään uppoaa niihin, joilla on jo varmuus ennestään. Ei siis muutosta mihinkään suuntaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky685224Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2644323Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1013940Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1822332Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.331643Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar651381Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk61009- 17979
Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii38963- 94899