Erehdyin lukemaan näitä jutuja muutaman, ja huomasin että täähän on aivan huisisti kiinnostanut ihmisiä. Jutuista päätellen täällä on Capitaan sijoittaneita, sekä paljon ulkopuolisia, jotka sitten tappelee keskenään, mitä ihmeellisimmistä aiheista.
Haluaisin vain tietää, mikä tässä koko jutussa kiinnostaa esim. ulkopuolisia, jotka ei liity mitenkään koko vyyhtiin?
Haluaisin vain tietää, mikä tässä koko jutussa kiinnostaa esim. ulkopuolisia, jotka ei liity mitenkään koko vyyhtiin?
Vastaukset 8
Vanhimmat
... ulkopuolisen? Jokainen, joka esim. maksaa veroja on osallinen siitä syystä, että tämänhetkinen poliisin - ja yleensäkin viranomaistutkita suoritetaan verovaroin.
Ja mitaan ette voi...
ihmistä, joka ei ole ollut missään tekemisissä koko puljunkanssa. Siis ei ole sijoittanut, eikä menettänyt, ei antanut eikä ottanut.
Siis mitä intohimoja tää juttu herättää. Onhan armaassa maassamme miljoonia muitakin elämän osa-alueita, jotka jollain tavalla liittyy, joko suoraan, tai välillisesti meihin veronmaksajiin. Niistä jutuista ei vaan niin paljon kirjoitella.
Esim kansanedustajien, hallituksen jäsenten, kaikkien muidenkin hallintoelinten ja -ihmisten toimintatyylit ja temput varmaan luulisi herättävän intohimoisia keskuteluita, vaan ei.
Mutta tätä juttua kuitenkin jaksetaan lähes tuhansilla viesteillä päivässä kommentoida. Ei jummarra, siis siksi kysyn...? Mikä tässä on juju? Jotkut on huijanneet ihmisiä antamaan rahansa johonkin valuuttapeliin, eikä ole sit pelanneetkaan, ja vetivät lopuksi rahat liiveihinsä. Mikä siinä niin ihmeellistä on? Onhan suomessa paljon suurempiakin juttuja, paljon pahemmin?
... mielenkiinnonkohteita yllinkyllin. Tää nyt on kuitenkin verkostomarkkinointiforum ja esim. politiikan forumilla käydään omat kädenvääntönsä. Verkostomarkkinointi herättää keskustelua puolesta ja vastaan. Clubi toimi verkostomarkkinoinnin periaatteella ja todistaa osaltaan sitä, että koko VM on harmaan talouden alueella liikkuvaa toimintaa.
Mua henkilökohtaisesti kiinnostaa noitten pyramidien monet "kasvot" ja niitten toimintajärjestelmä.
Ja mitaan ette voi...
Ensinnäkin tämä on loistava mahdollisuus observoida Ponzi-huijauksen vaiheita. Toiseksi WC:hen uskovien selitykset ovat ihan omaa luokkaansa. "WC serveri oli matkalla laivalla Panamaan, mutta sitten se pudotettiin kanavaan." :-D
On tietysti tärkeää koko suomalaisen oikeusjärjestyksen kannalta, että ne ns. ulkopuoliset kertovat niille ei niin fiksuille WinCapitaan sijoittaneille, että RIKOSILMOITUS on syytä tehdä heti.
Säästyy sitten meidän rehellisten ihmisten verovaroja kusetuksen tutkinnassa.
Onhan aivan VI...tun väärin, että Suomen talousrikostukintaan varatuista tutkijoista jo yli puolet on laitettu tutkimaan ammattikoulupohjalta perustettua törkeää petosta.
Kyse oli kuitenkin vain 100 miljoonan euron varastamisesta, koska 10.000 tuhannella WinCapitassa kusetetulla ei ole koskaan ollut juurikaan rahaa mitä sijoittaa.
Talonmiehiä, pienviljelijöitä mansikankasvattajia oli Hannu Kailajärven rikosuhrit.
En tietenkään tarkoita, etteivätkö em. ammattien harjoittajat olisi arvostettavia ihmisiä. Ei minulla luonnollisesti ole mitään heitä vastaan.
He vaan ovat potentiaalisia kusetettavia.
kiinnostaa? No, minua henk.koht. kiinnostaa seurata ja ivata aina heikommalla olevia.
Tähän saakka ne ovat olleet capitaaleja, nyt nuoli näyttäisi suuntautuvan muroihin, seuraavaksi korppeihin jne.
Parasta kaikessa on se, etten kuulu mihinkään noista mollattavista ryhmistä.
Tunnen itseni täydelliseksi ivatessani muiden epäonnistumista.
Tosin joskus vähän vituttaa, kun ei uskalla itse mitään tehdä, tätäkin kirjoittaessani sormeni vapisevat kuin lampaansaparo.
Niin, saippuasarjaa netissä.
Tämä on niin hemmetin hauska juttu. Olen seurannut tätä keskustelua puolitoista vuotta. Likimain joka päivä on pitänyt lukasta päivän naurut, onhan se julmaa mutta ei noille jutuille voi kuin vaan nauraa.
Aluksi 400% voitot valuuttakaupasta, jossa välittäjä antoi 100x vivun jossa voitot tuli itselle mutta tappioissa ei pitänyt olla vipua, meinasin kusta housuihini. Sitten se ahtopainemittari pipseineen ja hirveä uho kuinka ollaan kansainvälisiä sijoittajaneroja ja narukäsimurojen surkeuden huuto hirveään ääneen. Ja ne kuolemattoat lausahdukset "eihän sellaista kukaan jaksa" "felix-lintu" Sitten pikkuhiljaa epävarmuuden ja pelon kautta epätoivoon ja älykkäimpien julkiset pahoittelut väärässäolosta, ne ei ole olleet hauskoja, heitä tulee sääli, ihan peruskunnollisia ihmisiä jotka tajuaa karmean erehdyksensä.
Nyt nämä viimeiset mohikaanit, joilta ilmeisesti vielä puristetaan loppurahat pois ennen lopullista loppua. Pääsyyllinen tunnustaa ja väittää pahimman kyseeseentulevan rikoksen olevan totta mutta uhrit väittää, että mitään rikosta ei ole tapahtunutkaan ja kunhan pääsyyllinen vaan pääsisi vapaalle jalalle hän alkaisi jakaa rahaa kaikille eikä monikaan ota kuuleviin korviinsa hänen petos-tunnustustaan.
Ei tällaista voisi kukaan kirjailija keksiä, tämä olisi jo sentään liian mielikuvituksellista soopaa keksityksi.