Vika Lambdatunnistimessa

Just vaihdettu lambdatunnistin mutta autokorjamossa vikailmoitus ilmoittaa että hetkellinen vika lambdatunnistimessa lohko 1, tunnistn 1. Opel vm. 2000

Korjaaja sanoi ettei tarvitse tehdä mitään. Voiko auto kuluttaa enemmän bensaa? Kannattaako asialle tehä jotain?
1222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei kannata tehdä mitään. Lambda anturi vaikuttaa moottorin polttoaineen käyttöön ja toimintaan vain hyvin rajallisen oman "ikkunan" verran.Tarkoittaa sitä, että auto toimisi hyvin ilman koko anturia, päästöt vain silloin ole "on line" tarkkailussa ja ruiskutusta ei niiden perusteella hienosäädetä.

Kylmällä tai muussa epätavallisessa tilanteessa anturi voi joskus antaa virheilmoitusta, polttoaineen kulutuksessa se tuskin on edes luotettavasti mitattavissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tiina - kirjoitti:

Just vaihdettu lambdatunnistin mutta autokorjamossa vikailmoitus ilmoittaa että hetkellinen vika lambdatunnistimessa lohko 1, tunnistn 1. Opel vm. 2000

Korjaaja sanoi ettei tarvitse tehdä mitään. Voiko auto kuluttaa enemmän bensaa? Kannattaako asialle tehä jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu