Eiväthän opastemerkit ole velvoittavia? Lähinnä kiinnostaa kaistan yläpuoliset reittiopasteet. Jos kaistan yläpuolella on opastemerkki busseille, siinä saa kai ajaa myös henkilöautot?
Ovatka kaistaan maalatut merkinnän velvoittavia? Jos kaistaa pystyisi jatkaa risteyksen yli suoraan ajamalla, mutta kaistaan on maalattu kääntyvä nuoli, saako siitä silti ajaa suoraan? Tai jos kaistaan on maalattu suora nuoli vain busseille, saako siitä silti henkilöautotkin ajaa suoraa?
Velvoittavatko opastemerkit ja ajaoratamerkit?
nimim. Haluu ajaa ruuhkassa sujuvasti.
Ovatka kaistaan maalatut merkinnän velvoittavia? Jos kaistaa pystyisi jatkaa risteyksen yli suoraan ajamalla, mutta kaistaan on maalattu kääntyvä nuoli, saako siitä silti ajaa suoraan? Tai jos kaistaan on maalattu suora nuoli vain busseille, saako siitä silti henkilöautotkin ajaa suoraa?
Velvoittavatko opastemerkit ja ajaoratamerkit?
nimim. Haluu ajaa ruuhkassa sujuvasti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaistaan maalatut nuolet ovat ryhmitysmerkkejä siinä missä kaistan yläpuoliset merkitkin, eli kyllä ovat velvoittavia. Sitä varten ne siinä tiessä nimenomaan on. Eli jos on maalattu kääntyvä nuoli, ei saa ajaa suoraan, jos on maalattu pelkkä suora nuoli, ei saa kääntyä. Keep it simple.
Nyt pitää muistaa, että opastemerkit ja ryhmitysmerkit ovat kaksi eri asiaa.
Opastemerkit eivät velvoita mihinkään, ainoastaan ryhmitysmerkit velvoittavat.
Mietippä jos kaikki ajelisivat miten sattuu ruuhkaliinteessä, miten sujuvaa se olisi? Bussikaistat täynnä henkilöautoja, risteyksissä kukaan ei tiedä minne kukin on menossa jne. Olet ns. omaan napaasi katsoja, kunhan SINÄ pääseet ensin niin kaikki meneekin sujuvasti. Kysymyksesi asettelu kertoo jo paljon järjen köyhyydestäsi!
Opastemerkit ovat tosiaan vain opastavia mutta niihin liitetään tiemerkinnät jotka ovat velvoittavia.
Sitten on vielä ne määräysmerkit, yleensä siniset pyöreät jotka ovat määrääviä ja niiden yhteydessä ei aina ole eikä tarvita tiemerkintöjä. Määräysmerkkeihin kuuluvat myös bussikaista- ym. merkit.
Eli: tiemerkinnät ovat aina velvoittavia!
Jos et heti kertaa sääntöjä ja liikennemerkkejä, sinulle ei kuulu ajo-oikeutta.
Etkä varmasti ole JOUSTAVA AJOTYYLIN ESIMERKKI.
HUH HUH!
Ajan usein ruuhka-aikaan kehä1 pohjoiseen ja sitten vanhalle turuntielle. Turunväylälle asti on parasta ajaa vasenta kaistaa, koska keskikaistalla yleensä kiihdytetään hitaammin liikennevaloista eikä osata ajaa sujuvasti muutenkaan.
Siinä vaiheessa kun turustapäin tulevat liittyvät kehälle, teen koukkauksen keskikaistan yli oikealle, kaistalle jota käyttävät bussit ja turusta tulevat. Kyseessä ei kuitenkaan ole bussikaista, koska bussikaistan ohjemerkki puuttuu. Perkkaan risteyksen yli ajan oikeanpuoleisinta kaistaa, koska vasemmanpuoleiset ovat hyvin hitaita johtuen vallikallion valojen heijaustusliikkeestä.
Vaihdan oikealle, koska turusta tulevat yrittävät aivan älyttömästi mahdollisimman varhain pois oikealta. Siellä on tilaa. Ja keskikaistalla on sellaisia arkailijoita pitkine väleineen, että hyvin mahtuu pujahtamaan välistä oikealle.
Eilen meinas kyllä kolahtaa kun keksikaistalla edelläajava jarrutti juuri kun olin pujahtamassa, mutta hyvin sain väistettyä ja pidettyä auton hallinnassa. Olis tullut aikamoinen kasa ja ruuhka tuohon jos olis kolahtanut, koko kehä poikki kolmelta kaistalta ;-)