maissivellistä

ihottumaa?

Aloitin maissivellin antamisen n. viikko sitten. Aloitin muutamalla lusikallisella ja viimeinen annos taisi olla n. 15ml. Huomasin aluksi vähän näppyä mutta luulin joksikin hikinäpyksi mutta eilen huomasin että korvantaukset ovat punaiset ja siinä ympärillä punaista näppyä. Nämä eivät kuitenkaan kutise. Lopetin vellin antamisen ja nyt odottelen toista päivää että oireet lähtisivät.
Onko muille ilmaantunut maissivellistä joitain oireita? Tämän piti olla se parhaiten siedetty, uskallanko lähteä kokeilemaan esim. kauravelliä? Ajattelin kyllä jättää vellit hetkeksi pois ja jatkaa näppyjen häivyttyä perunasoseella.

3

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan joka aineesta

      Oireita voi tulla ihan joka ruoka-aineesta. Peruna aiheuttaa ummetusta ja allergioita, joten harkitse sitä vielä.

      • perunaa

        niin mitä kokeilisin? ehdotuksia?


      • äitipöllö

        Kyllä perunaa kannattaa kokeilla. Se kuitenkin sopii todella monille vaikeastikin allergisille. Eli ei sen perunankaan sopivuutta tiedä kuin kokeilemalla. Myös bataatti on hyvä aloitussose. Tosin sillekin voi olla allerginen. Eli kun selviä merkkejä allergiasta jo on, kannattaa edetä rauhalliseen tahtiin, eli korkeintaan yksi uusi ruoka-aine viikossa ja riittävän pitkä toipumisaika jos oireita tulee tai lapsi sairastuu.

        Aloittajalle vielä, että onko lapsesi saanut korviketta aikaisemmin? Jos ei, saattaa ihottuman aiheuttaja olla maissivellissä oleva maito. Mutta voi lapsi olla allerginen sekä maidolle että maissille.

        Jos meinaa epätoivo iskeä, niin netistä löytyy useita allergisten lasten vanhempien vertaistukiryhmiä. Mm. allergia- ja astmaliiton sivuilta, Yahoon allergialista, ja www.histamiini.com Ja lääkäriin kannattaa myös olla yhteyksissä, etenkin jos maito tai kotimaiset viljat aiheuttavat oireita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      182
      5620
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      41
      3809
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      31
      3178
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      50
      3066
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      159
      2868
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      31
      2706
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      89
      2693
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      73
      2399
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      68
      2034
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      174
      1950
    Aihe