Aloitin maissivellin antamisen n. viikko sitten. Aloitin muutamalla lusikallisella ja viimeinen annos taisi olla n. 15ml. Huomasin aluksi vähän näppyä mutta luulin joksikin hikinäpyksi mutta eilen huomasin että korvantaukset ovat punaiset ja siinä ympärillä punaista näppyä. Nämä eivät kuitenkaan kutise. Lopetin vellin antamisen ja nyt odottelen toista päivää että oireet lähtisivät.
Onko muille ilmaantunut maissivellistä joitain oireita? Tämän piti olla se parhaiten siedetty, uskallanko lähteä kokeilemaan esim. kauravelliä? Ajattelin kyllä jättää vellit hetkeksi pois ja jatkaa näppyjen häivyttyä perunasoseella.
maissivellistä
3
714
Vastaukset
- Ihan joka aineesta
Oireita voi tulla ihan joka ruoka-aineesta. Peruna aiheuttaa ummetusta ja allergioita, joten harkitse sitä vielä.
- perunaa
niin mitä kokeilisin? ehdotuksia?
- äitipöllö
Kyllä perunaa kannattaa kokeilla. Se kuitenkin sopii todella monille vaikeastikin allergisille. Eli ei sen perunankaan sopivuutta tiedä kuin kokeilemalla. Myös bataatti on hyvä aloitussose. Tosin sillekin voi olla allerginen. Eli kun selviä merkkejä allergiasta jo on, kannattaa edetä rauhalliseen tahtiin, eli korkeintaan yksi uusi ruoka-aine viikossa ja riittävän pitkä toipumisaika jos oireita tulee tai lapsi sairastuu.
Aloittajalle vielä, että onko lapsesi saanut korviketta aikaisemmin? Jos ei, saattaa ihottuman aiheuttaja olla maissivellissä oleva maito. Mutta voi lapsi olla allerginen sekä maidolle että maissille.
Jos meinaa epätoivo iskeä, niin netistä löytyy useita allergisten lasten vanhempien vertaistukiryhmiä. Mm. allergia- ja astmaliiton sivuilta, Yahoon allergialista, ja www.histamiini.com Ja lääkäriin kannattaa myös olla yhteyksissä, etenkin jos maito tai kotimaiset viljat aiheuttavat oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952747Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83042673Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy442355Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481106- 57812
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j11801- 19709
- 55702