Poliisi ja tiedotusvälineet:
"Wincapita-jutun pääepäilty Hannu Kailajärvi on myöntänyt keskusrikospoliisin kuulusteluissa , että Wincapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista.
Oulun käräjäoikeuden 27.12.2008 vangitsemaa Kailajärveä on kuulusteltu useita kertoja. Kuulustelut ovat sujuneet hyvin ja edistäneet tutkintaa..."
Eli pian ovat roistot kiinni. Jatkakaamme rikosilmoitusten tekoa, eikä välitetä rahakkaiden sponsoreiden täällä levittämistä valheista.
"Wincapita-jutun pääepäilty Hannu Kailajärvi on myöntänyt keskusrikospoliisin kuulusteluissa , että Wincapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista.
Oulun käräjäoikeuden 27.12.2008 vangitsemaa Kailajärveä on kuulusteltu useita kertoja. Kuulustelut ovat sujuneet hyvin ja edistäneet tutkintaa..."
Eli pian ovat roistot kiinni. Jatkakaamme rikosilmoitusten tekoa, eikä välitetä rahakkaiden sponsoreiden täällä levittämistä valheista.
Vastaukset 43
Vanhimmat
...täälläkin oleva tietää varsin hyvin ettei Hannu ole todellakaan tunnustanu yhtään mitään. Katsotaan kuinka kauan KRP jaksaa pitää tuota valheellista kulissia pystyssä...
jo monta kuukautta.
Oletko jutellut Hannun kanssa siitä mitä hän on kuulusteluissaan puhunut?
...ne huhut tänne kiertää? Ei se Hannu kuitenkaan ihan hermeettisessä eristyksessä ole...!
Vihjailetko, että KRP:n kuulustelijat antavat Capitaateille tietoa kuulusteluista. Varsinkin esittämäsi kaltaista harhaista juttua Hannun syyttömyydestä ja Capitan rehellisyydestä?
...osaa enää vastata!? =) ...tutkintovankeudessa istutaan tosiaan ihan yksin ja rehellinen kansalainenhan ei tutkintovankeudessa suutaan aukaise kuin silloin ku poliisisetä jotain kysyy ja silloin takuuvarmasti rehellinen kansalainen unohtaa oman edun ja kertoo ihan mitä poliisi setä haluaa kuulla... Tai sit käy niinkuin nyt ettei poliisi edes kysy tutkintovangilta mitään vaan tiedottaa asioita julkisuuteen ihan vaan tutkinnallisista syistä miten sattuu... =)
Ei tiedä itkeäkö vai nauraa...!
mistä tiedät, että:
"Tai sit käy niinkuin nyt ettei poliisi edes kysy tutkintovangilta mitään vaan tiedottaa asioita julkisuuteen ihan vaan tutkinnallisista syistä miten sattuu... =) "
Mistä sinä tiedät:
"Tai sit käy niinkuin nyt ettei poliisi edes kysy tutkintovangilta mitään"
Uskotko todella itse tuohon esittämääsi väitteeseen, ettei Hannulta ole poliisin toimesta kysytty mitään hänen yli 2 kuukautta kestäneen pidätyksensä aikana?
...mutta kysymykset on ollu tahallisesti vääriä...! =) ...usko pois, kaikki selviää aikanaan, jopa sulle...!
Antavatko KRP:n sisäpiiriin kuuluvat kuulustelijat sinulle tahallisesti vääriä tietoja.
Pitäisikö sinun tarkistaa foliohattusi paristojen varaustilanne?
Josko kaikki epäselvyydet KRP:n tiedoituksessa johtuvatkin sinun foliohattusi paristojen alahaisesta lataustilasta ja siitä syystä folohattusi vastaanottokyky on heikentynyt.
...ihanko sinä noin tosikko olet? Huomaan että sinulla ei ole kyllä ironian tajua vähääkään...! =)
tietoja esitutkintamateriaalista ennen syytettä.
Vaikka Kari Uotilla on varmasti pääsy Hannun luokse. Joten hänellä on selkeä reitti halutessaan kommunikoida ulospäin.
Mistä SINÄ tiedät ettei hän ole tunnustanut ja että poliisi valahetelee??
TUNTUUKO siltä voi TOIVOTKO niin? :)
Sinä olet sairas.
Poliisi siis keksii suomessa asioita, levittää valheita julkisuuteen. Oletko venäjältä lähtöisin...?
ai niin pääseehän se vanha konna uoti sinne...tästä uotistahan onkin hyvä heittää höpö höpö läppää...kyllä se tunkkeihin uppoaa niinkuin kaikki muukin dada..heh
... tällainen. Tää nyt ei tietenkään ihan vastaa Hannun tapausta, mutta osoittaa, että kyllä saa antaa tietoa esitutkinnan ollessa kesken.
Etenkin kohta:
"""" Oikeus tietojen antamiseen esitutkinnan vireillä ollessa
Esitutkinnasta ja pakkokeinoista annetun asetuksen 9 §:n mukaan oikeus antaa tietoja esitutkinnasta julkisuuteen on tutkinnanjohtajalla ja hänen esimiehellään sekä esimiehen määräämällä muulla virkamiehellä. """"
Tässä koko juttu:
http://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/foka/2004/20041877
Ja mitaan ette voi...
Ei me mitään kuukkelia haluta!!!! Me tarvitaan Feeliks-lintua! Ada älä sählää!!!
sitten miltä sinusta tuntuu meneekö oikein ,
Esitutkintalaki 18§ .Julkisuuslaki 24§ 3)kohta.
Tämä kolmas kohdassa puhutaan vain viranomaisten velvollisuudesta tiedottamatta esitutkintamateriaalista,siis lainsäätäjä on tässä turvannut epäillyn asemaa joutumasta syytetyn asemaan .Ennen kuin syyteharkinta valmistuu.Eli keskeisintä osaa epäillyn oikeuksista on rikottu ja mikään poliisin tiedoitus tarve ei voi mennä tämän ohi oikeusvaltiossa.
Tosiasiassa näitä rikosilmoituksia ei olisi saatu,niin runsaasti jollei poliisi olisi julistanut Hannua syylliseksi.Laki muuten ei olisi mitenkään estänyt poliisia antamasta Hannun pitää lehdistötilaisuutta ja tätä videopätkää josta täällä on puhuttu .Jos Hannu olisi halunnut.
Ja tämä poliisin rikosilmoitus kamppania on myös esitutkintalakia vastaista ,epäillyn syyllistämistä.lue nyt OHJEET ESITUTKINTAPÖYTÄKIRJOJEN LAATIMISEKSI SISÄASINMININTERIÖ
tule ada sinäkin tänne ihmisoikeus puolelle.
Urjalaan Cluso!! Urjalaan!
samalla tavalla kuin poliisi ,lukee ensimmäisen paragaafin ja keksii loput itse.
Mutta lisää löytyi ,alkaa koko esitutkinta vyyhti purkautua esitutkintalaki 8§ 2kohta.
Nyt JUMALAUTA poliisi on tiedoittanut kaikki keskeiset asiat .TUNNUSTUS ja vaikka kuika paljon muuta raskauttavaa epäillyn päälle.
Poliisi yrittää osoittaa jo nyt Hannun olevan syyllinen.
Ja Hannuko ei ole syyllinen?
kunnes toisin todistetaan ja poliisi ei päätä syyllisyydestä ja on tässä rikkonut myös Suomenlakia Esitutkintlaki 18§ ja jukkisuuslaki 24§ 39kohta.Poliisin pitää myös noudattaa lakia tutkiessaan näitä rikosepäilyjä .
Hyvät ohjeet miten esitutkinta tulee suorittaa löytyy OHJEET ESITUTKINTAPÖYTÄKIRJOJEN LAATIMISEKSI sisäasianministeriö on ohjeet laatinut ja poliisi toimii tämän alaisuudessa.
Se ,että poliisilla Oulussa on erillaisia käytäntöjä ja tulkintoja epäiltyjen oikeuksista.
Kuin Suomen eduskunnalla lainsäätäjällä ei merkitse mitään.
..nuo jutut yhtään.Totuus ei ole tuossa krp:n yritelmässä.Se on täysin tarkoitushakuinen kyhäelmä,jota uskoo vain ihmiset,jotka ei tiedä asioiden oikeaa puolta.Epätoivo on sana,joka kuvaa tällähetkellä krp:n tuohua.Munaavat itsensä ja koko suomalaisen oikeusjärjästelmän lopullisesti.Oikeestaan se on jo tapahtunut,mutta ei vielä paljastunut.
Totuus paljastuu kaikille varmasti ja se ei ole sitä,mitä valheilla on levitetty.
Tässä asiassa ei murojen mielipiteellä ole todellakaan mitään merkitystä.
yllättänyt poliisin ja syytäjän ,ovat nyt pikku paniikissa.Saattaa pamahtaa tosi pahasti silmille
ja koko oikeuslaitoksen uskottavuus joutua vaakalaudalle.Siis vaikka wincapita olisikin pyramidipeli ,niin kuin itse arvelen.
...tästä ei millään saa. Ei kellään edes taida olla oikein käsitystä mikä sellainen pyramidipeli edes on! ...ja syyttäjällä sekä poliisilla on oikeasti paska housussa ja sormi suussa kun eivät oikein tiedä kuinka tästä nyt täytyisi edetä...! =)
On nimittäin nää wc-juttujen julkisuus. Taitaa nimittäin olla nämä julkisuus lähinnä pinnalla tääll Suomi24:n palstalla ja ABC:ssä. Todella tärkeät asiat ovat esillä sitten Hesarin etusivulla ja telkkariuutisissa. Ei ole muuten näkynyt viime aikoina mediassa Wincapitaa käsitteleviä juttuja että se siitä tämän keissin julkisuusarvosta!
9 §
Rahankeräyksen kielletyt toimeenpanotavat
Kiellettyä on:
1) järjestää rahankeräyksen toimeenpanon yhteydessä arpajaiset tai muu toiminto, jossa osallistuvalle luvataan kokonaan tai osittain sattumaan perustuva voitto;
2) toimeenpanna rahankeräys ketjukirjeen avulla tai siihen verrattavalla tavalla;
3) järjestää rahankeräys pyramidipelin muodossa;
4) järjestää rahankeräys tavalla, jossa kaupankäynti tai yhdistyksen jäsenhankinta ja rahankeräys ovat ilmeisessä vaarassa sekoittua keskenään
"
Sijoitusklubi WinCapitan (entinen WinClub) esitutkinnassa on varmistunut, että WinCapita ei ole käynyt valuuttakauppaa. Jutun pääepäilty Hannu Kailajärvi on kuulusteluissa myöntänyt, että WinCapita ei ole saanut tuottoja valuuttakaupoista, vaan sen varat ovat muodostuneet ainoastaan jäsenten rahasuorituksista."
Mikä asiassa mahtaa olla sinulle vielä epäselvää?
...noi postaukset on nähty sen ja sata kertaa, ei ne muuta mitään miksikään. Palataan tähän asiaan sitten ku tuomio tulee, jos koskaan tulee...! =)
Tämä on ponzihuijaus. Charles Ponzi Amerikassa kehitti tämän.
Hän sai kansan uskomaan, että Brasiliassa oli niin kovasarvinen pässi, että kun se pukkasi hiilikasaa muuttui hiili timanteiksi. Pässin ylläpitoa varten hän sai kansan zijoittamaan rahaa.
vain viranomaisten tiedoitteita.Tutkiva yhteiskunta kriittinen journalismi puutuu kokonaan.Itse kirjoitan tänne kun palstalla käy varmaan 5000 ihmistä joka päivä ja juttujakin yli
200 päivässä.
Tämä on merkittävä kanava.
Tuoltako sinusta TUNTUU? :))
Kuule lapsi, tuo on TOIVEAJATTELUA. Herää todellisuuteen ja varauru siihen että menetät rahasi.
Olit osa suurta huijausta, hoet itsellesi mitä tahamsa muuta. Sorry.
viranomaisten erehtymättömyyteen.Katso esitutkintalaki 18§ ja julkisuuslaki 24§ 3)kohta,
ja sitten mieti miksi poliisi tiedoittaa esitutkinnasta esim Hannun tunnustus ym.muista asioista takavarikoista ja sen sellaisesta.
Koko kesä ja syksy itkettiin, että miksi poliisi ei tiedota... Poliisi ei tiedota, koska homma kusee... Poliisi on törmännyt niin isokenkäisiin, että tutkinta on pysähtynyt, siksi ei tiedoteta... Poliisi on huomannut, että Capita olikin rehellinen, siksi ei enää tiedota...
Nyt kun poliisi tiedottaa, parutaan että miksi tiedottaa... ei saa tiedottaa, kun rikkoo lakia...
Mahtaa olla vaikeaa muistaa mikä selitys tällä kertaa on käytössä.
iso väkijoukko vaatii vaan ,noudattaaa lakia ,joka tässä tapauksessa on hyvin selvä.
Esitutkintalaki 18§ ja julkisuuslaki 24§ 3) kohta.Tietysti kuin tämän on lukenut ja ymmärtäät ,että kohta laissa on tarkoitettu vain syytetyn oikeusturvan vuoksi.Herää kysymys miksi tukinnanjohtajalla oli kiire julkaista Hannun tunnustus.Jätän tämänkin palstalaisten itsensä arvioitavaksi.
"Herää kysymys miksi tukinnanjohtajalla oli kiire julkaista Hannun tunnustus.Jätän tämänkin palstalaisten itsensä arvioitavaksi. "
Ainakin sillä saa lisää rikosilmoituksia. Hyvä juttu.
se tarkoitus.Ja tälläinen rikosilmoitusten kalastelu on myös esitutkintlain vastaista.Poliisi tässä pyynöllään osoittelee ihmisille ,että heitä on kohdannut petos.Se ,että
poliisi ei kuulustele ´wincapitaan osallituneita ihmisiä epäiltynä osallistumisesta laittomaan rahankeräys rikokseen ihmetyttää minua,joka olen ulkopuolinen tarkkailia koko jutussa.Yrittääkö poliisi tällä petosvyyhti kamppaniallaan peitellä ,sitä että juttuun saattaa liityä korkeaarvoisia poliiseja tuomareita ja muita virkamiehiä joiden paljastuminen olisi kiusallista.
Voi pikkuista! :)) Sinäkö se tiedät totuuden? "poliisi kiduttaa Hannua, valehtelee julkisuudessa, salaliitto jyllää... " Mene hei ihan totta käymään lääkärillä, ok?
On se vaan hyvä juttu että poliisi kertoo jo hyvissä ajoin että ihmisiä on huijattu. Reilua toimintaa, eikö vain.
Täsät ei ole pahastu kuin sponsorit joilla on taskut täynnä huijattua rahaa. Pelko rahvaan elämään palaamisesta saa heidät aivan sekaisin, näkehhän sen täällä levittettävistä naurettavista jutuista.
suomenlakia kirjoittanut .lue itse sieltä julkisuuslaki 24§ 3)kohta.
Mutta sponosrit ovat keksineet mm:
Valuuttakauppaa ei ole WC luvannutkaan käydä koskaan! Hah..!
Hannu ei ole tunnustanut. Joo joo...
Poliisi kiduttaa. Voih..!
Kyseessä on salaliitto. Sponsorit hoitoon...
YHTÄ ainoata faktaa ei ole mistä esittää, kaikki sairaiden mielien keksimiä horinoita. Pelossa että menettää vääryydellä saamansa rahat.
...unohtuisi!
Lukekaapa vaikka seuraava,
http://oikeuslaitosjapoliisi.blogspot.com/2009/01/poliisihallinnossa-paineet-purkautuvat.html
-miksi tämäkin yritettiin salata?
Kannattas lukea myös Salainen asiakirja no.1
Siitä selviää millaisessa maailmassa ja Suomessa elämme.
Ei saa...tana. Tähänkö sinä uskot? Tämä blogiko on nyt ehdoton totuus? Joku jeppee heittelee nettiin kuvitelmiaan!
Kyllähän näitä salaliittoteorioita riittää. Ei muuta kuin alat itsekin kirjoittamaan blogia wincapita-salaliitosta niin saamme lisää huumoria nettiin! :)
Sven-Olof Jakobssonin Salainen asiakirja no.1 on nyt luettu, ja seuraavaksi lähtee luettavaksi kirjoittajan toinen osa sarjaan. Kirjoja yhteensä kolme.
Suosittelen kaikille jotka ovat alkaneet nähdä, että joku täällä maailmassa mättää ja pahasti. Kirja antaa vastauksia moniin kysymyksiimme. Paljon asiallista tietoa, ei mitään huuhaata.
Ai pyhiä kirjoituksia on kolme... Osa vielä salaisia...
Robotti herää henkiin ja vapauttaa Hannun?
Hannu julistaa itsensä kaikkien pimppabaarien ja huijareiden kuninkaaksi?
Jännittävää... :o
Pääsit sitten sunnuntailomalla psykiatrisesta hoidosta?