Viimeiseen pisaraan..

iskugosbel

Uudelta albumilta on lohkaistu single,joka soi jo ainakin Iskelmässä. Vähän kantrahtava laulu,hieman gosbel-tyyppiset sanat. Ihan yes!

15

2966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kari fani

      Kappale Viimeiseen pisaraan on aivan mahtava kuulin sen tänään radiosta.

      • kaarin54

        Olen kuullut muutaman kerran myös tämän levyn ja kerta kerran jälkeen se tuntuu aina paremmalta. TOSI UPEA KAPPALE


      • kolonic
        kaarin54 kirjoitti:

        Olen kuullut muutaman kerran myös tämän levyn ja kerta kerran jälkeen se tuntuu aina paremmalta. TOSI UPEA KAPPALE

        Tyypillinen mitäänsanomaton Kari Tapio-laulu.Ainut hyvä asi ,ettei yritä lämitellä vanhoja iskelmiä.On ne kaikki pilannut.Pian kainaloon vain tuutimaan Reinot jalassa.


    • Aika tylsä biisi. En syttynyt siitä milläänlailla. Pitäis pikkasen olla jotain ns. "paloa" siinä tulkinnassa, eikä aina tollasta jurnutusta.

      • sun..

        hyvä ystävä tarvikkaan syttyä,liekehdi sinä vaan
        tupsukan lumoissa ja pysy omalla palstallasi
        jos ei ole mitään sanottavaa.NIH


      • sun.. kirjoitti:

        hyvä ystävä tarvikkaan syttyä,liekehdi sinä vaan
        tupsukan lumoissa ja pysy omalla palstallasi
        jos ei ole mitään sanottavaa.NIH

        Joo-o, mut kyllä mäkin saan kommentoida muutakin musiikkia välillä, varsinkin kun mulla oli sanottavaa tosta biisistä, niinkus hyvin huomasit. Ei aina tartte mun mielipidettä halveerata täällä, vaikkei se niin ylistävää oliskaan.


      • kommentoi
        Justiinax kirjoitti:

        Joo-o, mut kyllä mäkin saan kommentoida muutakin musiikkia välillä, varsinkin kun mulla oli sanottavaa tosta biisistä, niinkus hyvin huomasit. Ei aina tartte mun mielipidettä halveerata täällä, vaikkei se niin ylistävää oliskaan.

        vaan ihan rauhassa tällä palstalla kunhan pysyt asia linjalla. Saa olla mun mielestä muutakin kuin positiivista. Mutta kuuntele niitä sanoja, siinä on sanomaa


    • Studiopekkanen

      Olen kuunnellut vanhempien ja viisaampien kertomuksia iskelmistä ja tänään ne voidaan kiteyttää yhä samaan formaattiin: Yksinäisen karjapaimenen orpo äiti. Aihe vaihtelee mutta samat asiat toistetaan parinkymmenen vuoden välein. Etsitään turhaan Tapio Rautavaaran tasoista tulkitsijaa, mutta Karikin kelpaa. Taustaksi vanha kantrihumppa a-mollissa, ajetaan kertaheitolla purkkiin, studiokustannukset pysyvät kurissa.
      Kari on pinnalla niin kauan kuin levyt myyvät.
      Suitsutus ja palkinnot laulajille, vrt. P. Koivuniemi, tulevat tuotosta levy-yhtiöille, eivät muista syistä. Kärki aikoinaan sanoi ettei meiltä työt lopu jos ei Suomen kansan maku parane.

      • hellevi

        mä en ymmärtänyt mitään tosta sun kirjoituksesta,mahdoitko ymmärtää itsekkään...


      • KaleviPP

        Pakko kommentoida tuota kirjoitustasi. Klabbi on tehnyt paljon huttua vuosien varrella, mutta tämä uusi levy on erilainen.

        Levyllä soittavat Suomen kantri/roots-genren parhaimmisto ja varsinkin soundimaailma levyllä on loistava. Soittajat ovat pitkälle samoja kuin esim. Hoedown-yhtyeessä.

        Älä dumaa etukäteen, vaan kuuntele levy ja arvostele sitten.


      • Soundeja myöten huuhaata
        KaleviPP kirjoitti:

        Pakko kommentoida tuota kirjoitustasi. Klabbi on tehnyt paljon huttua vuosien varrella, mutta tämä uusi levy on erilainen.

        Levyllä soittavat Suomen kantri/roots-genren parhaimmisto ja varsinkin soundimaailma levyllä on loistava. Soittajat ovat pitkälle samoja kuin esim. Hoedown-yhtyeessä.

        Älä dumaa etukäteen, vaan kuuntele levy ja arvostele sitten.

        Kari on nyt tehnyt selvää huttua sitten 80-luvun... Vika ei ole soittajissa vaan biisivalinnoissa. Samat soittajat on ennenkin soittaneet Karin levyillä, nyt on vaan tehty ilman ammattitaitoista tuottajaa mukamas aitoa kantria. Oikein sapettaa! Karin 90-luvun kantribiisit olivat sentään ehtaa kamaa niin melodioiltaan, teksteiltään kuin tuottamiseltaan!
        Toivottavasti Klabbi palaa ruotuun eikä vauhtisokeudessaan lähde ihan kaikkien kokeilijoiden matkaan!


    • r.moore

      Pitää vielä täälläkin ketjussa muistaa kertoa, että albumi on huippuhyvä. Tai se on vielä parempi vaan ei löydy sanoja ylistämään albumin tunnelmia enempää ;)

      • Jere_65

        Tätä on nyt kuunneltu 3 viikkoa ja täytyy sanoa että parhaita levyjä mitä olen hankkinut. Täytekappaleita ei juuri ole ja levyllä fiilis aivan eriomainen. Paranee vaan kun kuuntelee enemmän . Suosittelen


    • Miksa321

      Siis muistan aikoinani Kukonhiekassa Saarijärvellä alkaneeni ihmetellä, että kuka on toi äijä, kun osaa laulaa niin et "oksat pois"! Siit se silloin alkoi Klapin kuuntelu ja on jatkunut ja jatkunut. Levylle on päässyt kaikenlaisia ralleja ; mutta ei parasta Karia; eli siis aitoa kantria. Herralle on huomautettu vuosien saatossa useammalta suunnalta, että : "Kantrilevy" ulos ja sassiin! Täs on nyt vastaus toiveisiin! Viimeiseen pisaraan on paras lätty made by jalkanen !! Sanoo Miksa

      • Kari fani/kannattaja

        Millanen meininki oli?? Kari lauloi uudelta levyltään vaan pelkästään vai??? Kyllä minustakin tuo Viimeiseen pisaraan on tosi hyvä levy ja minusta Karin ääni sopii tosi hyvin kantrin laulamiseen.. Täytyy kyllä harkita todella sitä lähtöö Orimattilan kantrifestareilla kuuntelemaan Karia koska siellä Hän varmasti laulaa kantria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe