Aika ostaa saab ruotsista?

En ole ikinä saabbia omistanut mutta tuli mieleen että olisiko nyt hyvä sauma käydä ruotsista hakemassa suoabbia? Halvalla näyttävät myyvän... En kärsi saabismista joten onko edes järkevää omistaa kyseista autoa?
51256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jostain 1920- tai 1930-luvun autosta voi tehdä rahaa, kun pistää kuntoon. Ilman, että verottaja välttämättä pääsee jaolle.

Äänestä

tehdas myynnissä, jos latelet yhden euron pöytään ja otat velat hoitaaksesi, saat varmasti Saabin.

Äänestä

Ruotsin kruunu on devalvoitunut 20 %. Kun automarkkinat ovat lamassa ja Saab konkan partaalla, Ruotsista saa vähän ajetun Saabin tosi halvalla. Ainoa hintaa nostava tekijä on Suomen autovero, joka on sama kuin ennenkin, ts. vaikka hinta on alhainen Ruotsissa, Suomen veroon se ei vaikuta.

Maahantuontimenettely on melko yksinkertainen, esim. viimeisimmässä Moottori-lehdessä on yksityiskohtaiset ohjeet.

Kaikesta paskanjauhamisesta huolimatta esim. 9-5 on hieno peli, josta lastentaudit on ajat sitten korjattu. Maantiellä bensankulutus on alle 7 litraa ja kolariturvallisuus huippua. Ei kannata tuijottaa jotain EuroCap-testejä. Itse ajoin 9-5:lla kolarin samanikäisen Toyotan kanssa. Arvaapas kumpaa kuskia lähdettiin viemään ambulanssilla sairaalaan?

Äänestä
  • osua ruotsiin ostoksille juuri ennenkuin tieto tehtaan uudesta omistajasta julkaistaan.
    Heikkohermoisimmat myyjät saattavat tiputtaa paljonkin hintaa kärsimättöminä.

    Useakin Saabisti jo valmiiksi tallentanut puhelimeensa laivayhtiöiden puhelinmyyntinumeron. Saattaa olla, että ei ole pulaa Saabin hakijoista laivoilla kunhan kevään kynnykselle ehditään ;-)

    Tuskin alle 2kk saavat kuitenkaan kaikkia kaupanehtoja viilattua tehtaan uuden(uusien) omistajien kanssa, joten kuukausi tästä niin alkaa olla otollinen ostohetki.

    Äänestä

Eurolla saa nyt 11 kr, kun puoli vuotta sitten sai ainoastaan .9 kr jopa alle! Käytetyt autot ovat tosi halpoja varsinkin Saabit. Ei se ole paha ostos ostaa pari vuotta vanha Sabbi. Varaosia lytyy varmasti vielä vuosikausia eteenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannistonmies kirjoitti:

En ole ikinä saabbia omistanut mutta tuli mieleen että olisiko nyt hyvä sauma käydä ruotsista hakemassa suoabbia? Halvalla näyttävät myyvän... En kärsi saabismista joten onko edes järkevää omistaa kyseista autoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu