Mitä ihmettä hallitus kuvittelee puuhavansa? Onko niiltä kadonnut järki kokonaan, sydänhän niiltä on puuttunut jo ammoisista ajoista.
Lomautuksia ja irtisanomisia tulee päivittäin välillä päivässä useita. Niihin hallitus ei voi ottaa mitään kantaa, ei edes sellaisten yritysten ilmoituksiin joissa valtio on omistajana. Selityksenä on kerrottu ettei hallitus voi puuttua yritysten sisäisiin asioihin.
Samaan aikaan eläkeikää nostetaan kaikilta muilta paitsi kansanedustajilta. Edustajien lomiin ei puututa, kohta niiden kesäloma alkaa hyvin vietetyn joululoman päätyttyä.
Missä ihmeen töissä hallitus kuvittelee ihmisten olevan yli 60 vuotiaana. Ikärasismi alkaa kun 40 vuotta on tullut täyteen. Sen jälkeen työntekijä on varmasti ensimmäisten joukossa jotka saavat lomautus- tai irtisanomisilmoituksen.
Hakemusta on yli 40 vuotiaana turha lähettää mihinkään avoinna olevaan tehtävään. Paras hylkäysilmoitus jonka olen saanut kuului: Ikävä kyllä valintamme ei kohdistunut Teihin. Koulutuksenne ja kokemuksenne on juuri tehtävän mukainen mutta valitettavasti kuulutte riskiryhmään.
Revi siitä huumoria. Ilmeisesti sydäri on lähempänä kuin kuvittelin ja samaan aikaan hallitus haluaa työnteon jatkuvan entistä pidempään.
Voi pyhä yksinkertaisuus, niiltä on järki kadonnut kokonaan!
Järjetön hallitus
3
176
Vastaukset
- Korkkisuu
Ei hallitus vaan osaa vastata mihin työhön ja millä tuntimäärällä joku 65 v pääsisi, kun ei oikein 55 vuotiaskaan. Miksi ne ei koskaan kysy tällaisia asioita ministereiltä? No siks, kun koko juttu on vailla todenperäistä pohjaa, täyttä huuhaata näiltä KANSAN VALITSEMILTA!
- juksataan!
Kyllä hallitus tietää, ettei työtä löydy, mutta juju on se, että kansa saadaan lorvimaan pitempään matalalla työttömyskorvauksella kuin korkeammalla eläkkeellä! Olisi vaan rumaa paljastaa tämä totuus, pitää lukea rivien välistä!
Näin kassaan saadaan rahaa. - hyvin
sanottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721
