Järjetön hallitus

Mitä ihmettä hallitus kuvittelee puuhavansa? Onko niiltä kadonnut järki kokonaan, sydänhän niiltä on puuttunut jo ammoisista ajoista.
Lomautuksia ja irtisanomisia tulee päivittäin välillä päivässä useita. Niihin hallitus ei voi ottaa mitään kantaa, ei edes sellaisten yritysten ilmoituksiin joissa valtio on omistajana. Selityksenä on kerrottu ettei hallitus voi puuttua yritysten sisäisiin asioihin.
Samaan aikaan eläkeikää nostetaan kaikilta muilta paitsi kansanedustajilta. Edustajien lomiin ei puututa, kohta niiden kesäloma alkaa hyvin vietetyn joululoman päätyttyä.
Missä ihmeen töissä hallitus kuvittelee ihmisten olevan yli 60 vuotiaana. Ikärasismi alkaa kun 40 vuotta on tullut täyteen. Sen jälkeen työntekijä on varmasti ensimmäisten joukossa jotka saavat lomautus- tai irtisanomisilmoituksen.
Hakemusta on yli 40 vuotiaana turha lähettää mihinkään avoinna olevaan tehtävään. Paras hylkäysilmoitus jonka olen saanut kuului: Ikävä kyllä valintamme ei kohdistunut Teihin. Koulutuksenne ja kokemuksenne on juuri tehtävän mukainen mutta valitettavasti kuulutte riskiryhmään.
Revi siitä huumoria. Ilmeisesti sydäri on lähempänä kuin kuvittelin ja samaan aikaan hallitus haluaa työnteon jatkuvan entistä pidempään.
Voi pyhä yksinkertaisuus, niiltä on järki kadonnut kokonaan!

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korkkisuu

      Ei hallitus vaan osaa vastata mihin työhön ja millä tuntimäärällä joku 65 v pääsisi, kun ei oikein 55 vuotiaskaan. Miksi ne ei koskaan kysy tällaisia asioita ministereiltä? No siks, kun koko juttu on vailla todenperäistä pohjaa, täyttä huuhaata näiltä KANSAN VALITSEMILTA!

    • juksataan!

      Kyllä hallitus tietää, ettei työtä löydy, mutta juju on se, että kansa saadaan lorvimaan pitempään matalalla työttömyskorvauksella kuin korkeammalla eläkkeellä! Olisi vaan rumaa paljastaa tämä totuus, pitää lukea rivien välistä!
      Näin kassaan saadaan rahaa.

    • hyvin

      sanottu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11656
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      2019
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1885
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      30
      1803
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe