Taas teatteria

Jokainen asioita seurannut suomalainen tietää, että eläkeiän nostoa on kansankin keskuudessa jo vuosikausia - myös sosiaalidemokraatien suusta - pidetty selvänä tulevaisuuden tosiasiana. On puhuttu jopa 67-68 vuoden eläkerajasta. Nyt sitten sosiaalidemokraatit pitävät hallituksen ehdotusta "pöyristyttävänä". Mitä teatteria, mitä valheellisuutta ! Hävetkää, vasemmistolaiset !
3160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei eläkeiän nosto ole mikään ratkaisu näihin ongelmiin kyllä heidän olisi katsottava peiliin.
Eihän nytkään yritykset pidä töissä yli 60v ja 55v alkaa jo painostus eläkkeelle.edellisestä lamasta on työ elämän ylkopuolella 100000 eivätkä kaikki olisi halunneet putkessa kärvistellä.

Äänestä

Mielenkiintoista! Tätä en olekaan kuullut, mutta ilmeisesti sinulla on ooikeen iiisot korvat, joilla kuulee hyvin. Kokoomushan on korvapuolue.

Toteat passiivissa, että "on puhuttu". Jospa nyt sitten kerrot meille kaikille, että kuka on puhunut ja missä. Onko mamma puhunut kumminkaimalleen vai mamman rakastaja mammalle?

Tästä epämääräisestä vihjailusta sallitkin sitten itsellesi kiihdytyksen ekstaasiin ja tuomioon. Että ihan hävetä täytyisi.

Kuuleppa nyt kokkari-mulkero: HÄPEE ITSE ja suksi suolle epämääräisine vihjailuinesi. Jos on asiaa, kerro se selkeästi ja jätä tuollainen onneton propagandan tekeminen, kun ei kyvyt siihe riitä.

Äänestä
  • kun ei ole tietoa.
    Minä tiedän, kun olen nähnyt nuo käyrät, jo viisi vuotta sitten.
    Kerrottin jopa vuodetkin milloin nosto alkaa.
    Hallitus on nyt kylläkin loiventanut noita juttuja inhimillesempään suuntaan, mihin sossut olivat vakuutusherrojen ja ay pamppujen kanssa, ja muidenkin, kuten kelan kanssa kaavailleet, ja hiljaisesti suostuneet.

    Turha tuosta nyt on vikistä, kun noissa kaavailuissa oli heti 2010 jälkeen jo nosto alunperin, 68-70vuoteen.

    Turhaa siittä on hallitusta syyttää, olkoon ollut mikä hallitus tahansa, niin tuo nosto olisi tehty.
    Vaihtoehtona olisi ollut raju korotus työeläkemaksuihin, mikä olisi ollut kansantalouden kannalta paljon huonompi ratkaisu.
    Kaiken takana on vakuutusrosvot, ja heidän maailmanhallintapolitiikansa, sekä ahneutensa.
    Luuletko sinä urvelo, että joku Vanhanen tai Katainen on isoja pamppuja?
    Paskat kaikki ovat vain herrojen juoksupoikia.

    Demarit ovat touhuillaan ajaneet tilanteen tähän, jo aikoja sitten.

    Muistathan kun Demari Lipponen varasti leikkaamalla jo tienatutkin rahat vakuutusyhtiöille, vaihtoehtona eläkeiän nostolle. Ja siitä ovat joutuneet kärsimän kaikki, jotka ovat jääneet sen Demarien leikkauksen jälkeen eläkkeele, kun muutama vuosi silpastiin pois alkupäästä, jo tienattua eläkettä.
    Joten pidä leipäläpes kiinni, kun sieltä näkyy tulevan ulos, sitä mitä tulee siitä, mitä sinne panet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eduskunnassa kirjoitti:

Jokainen asioita seurannut suomalainen tietää, että eläkeiän nostoa on kansankin keskuudessa jo vuosikausia - myös sosiaalidemokraatien suusta - pidetty selvänä tulevaisuuden tosiasiana. On puhuttu jopa 67-68 vuoden eläkerajasta. Nyt sitten sosiaalidemokraatit pitävät hallituksen ehdotusta "pöyristyttävänä". Mitä teatteria, mitä valheellisuutta ! Hävetkää, vasemmistolaiset !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu