..pelkään olevani liian painava issikalle.(52/156)Tiedän, että issikat ovat sitkeitä hevosia, mutta asia jäi vaivaamaan. Siis olisiko mahdotonta, että ostaisin issikan lähitulevaisuudessa, kun on kokemusta vähän enemmän?
Unelmoin issikasta, mutta..
14
1552
Vastaukset
- ------>>>
Issikat voivat kantaa jotain 100 kiloa, aikuisetkin pystyvät niillä mutkattomasti ratsastaa, et ole liian painava islanninhevoselle. Jos kokemusta on niin et ainakaan painon takia voi jättää issikan ostamisen väliin:))
- hevosen omistaja
issikka kantaa selässään noin 0-90kiloo,mut ei enää 100 kiloo(paitsi jos siro rakenteinen ihminen)kyydissä,joka painaa 100kiloo:)
- plippatin
Ei tuommonen paino haittaa, useimmiten talleilla painoraja on 80kg, issikat on "tanakoita" ja vahva jalkaisia ja selkäisiä, samalla tavalla, kuin shettikset tosiasiassa jaksavat kantaa selässään aika isoakin painoa, vaikka ovatkin matalia.
- :))
No et kyllä ole liian iso.... jos et omista tosi pitkijä jalkoja :D
Itse menen aina ilman satulaa ja pienempien issikoiden kanssa saatta omat jalat olla välillä vähän tiellä :D (olen itse 50/160) mutta vaan niitten pienempien kanssa... issikat on ihania!!! suosittelen. - -tonnikeiju x10-
issikalla ratsastettavaksi :D hei haloo,jos aikuiset ihmisetkin niillä ratsastaa! ja itekkin kun olen tällainen tonnikeiju ja olen ratsastanut issikalla eikä ollut hevoselle mitään ongelmia. sä oot niiden selässä ku kärpänen kissan kyydissä :) että selkään vaan :)
- uttum
et oo liian läski. issikat on kyllä tosi sitkeitä, jaksaa kantaa painaviakin ihmisiä. ja suosittelen hankkimaan issikan, ne on tosi ihania
- Issikkatalleilija
ET TODELLAKAAN OLE!! Yleisin Issikka-paino rajoitus jonka olen nähnyt on 100 kg!!
- Hippuli
meidän tallilla issikoiden painoraja on 90kg, mutta kyllä vahvimmat jaksaa kantaa enemmänkin, et siis ole ollenkaan liian painava !
- Silleee...
Tuonhan olisi toki voinut etsiä googlen kautta taikka hevoskirjoista. Ja jos nyt omaa maalaisjärkeä niin voi itsekin vähän miettiä ettet ole mikään tonnikeiju ja jos katselisit issikoiden kuvia joissa niillä ratsastetaan huomaisit heti että ne kantavat helposti aikuisen miehenkin.
Eli hanki toki kunhan kokemusta löytyy tarpeeksi moisesta huolehtimiseen. - cheryle
et todellakaan ole liian painava, issikat oli alunperin jalostettu miesten ratsuiksi
- issikkalove
Terve!! Minun tyttöni haluaisi kovasti hevosen, issikka tuntuisi olevan sopiva tytölleni, se osaa hoitaa hevosia, mutta ei osaa ratsastaa vielä kunnolla, onko oulussa tai mielummin oulunsalossa yhtään issikka tallia jossa voisi käydä harjoittelemassa? Tai jossain oulunsalon/oulun lähellä? TAI vaikka kempeleessä? Tyttöni haluaa kovasti issikan, ja on muuten valmis omistamaan sellaisen, mutta tarvitsisi hieman ratsastus taitoa vielä... AUTTAKAA PLIIS kiiitos niille jotka osaavat auttaa.
- ...
Ai että HIEMAN! jos tyttösi ei osaa ratsastaa niin se ei oo valmis ottaan ees hoito hevosta saati sitten omaa! järkikäteen, jos se ei edes ratsasta ja hommaat sille hevosen niin mitäpä jos se heppa onkin vähän äkäinen/ pukittelee yms.
- ...:lle
Ja taas yks näitä tyyppejä joille hevosen omistus on pelkkää ratsastusta!! Voi niiden hevosten kanssa muutakin tehä, kun kyyhöttää selässä, sitä paitsi jos ei ratsastus kokemusta ole vielä kauheasti sitä saa myös ostamalla kiltin hevosen, joka ei pukittele (sinulla aika outo käsitys hevosista jos oletat kaikkien olevan äkäisiä pukkikoneita) ja ottamalla sen kanssa ratsastustunteja. Itsellänikin on jo KAKSI omaa hevosta, mutta hyvä kun uskallan edes istua niiden selässä menemättä täysin paniikkiin, mutta silti ei kukaan koskaan ole minulle asiasta sanonut yhtään mitään eikä siihen ole ollut tarvetttakaan. Kaikkia hevosia ei edes ratsasteta milloinkaan -.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668