Nukkuuko espanjanmaakilpikonna talviunta???Onko espanjankilpikonnia paljon myynnissä suomessa?
espanjanmaakilpikonna
1
471
Vastaukset
- Konnuus
Laitan tähän kopioituna erääseen aiempaan viestiin laittamaani pätkää.. Koskee kumminkin myös sinua ja kysymystäsi..!
>> Jos tarkoitat varsinaista "Espanjankonnaa" (Testudo Graeca Graeca) eivät nämä ole kovin helppohoitoisia. Eivät tosin vaikeitakaan, mikäli olosuhteet ovat oikeat..!
Ne ovat herkkiä vieraille bakteereille, ja sairastuvat helposti. Ovat myöskin herkkiä vedolle, eikä niitä voi pitää ns. lattiakonnina, vaan vaativat ehdottomasti SUUREN terraarion.
Ne kasvavat noin 20cm pituisiksi kilvenmitaltaan, paino noin 1500g. Uroskonnat jäävät hieman pienemmiksi.
Noita ei kasvata kukaan tietääkseni täällä Suomessa, vaan lähes kaikki yksilöt joita Suomalaisilla omistajilla jo on, ovat jotain kautta kulkeutuneet suomeen (salakuljetuksen seurauksena tms.)>Nämä kaikki kolme mainitsemaani konnalajia tarvitsee OIKEAN horroksen, eikä ole olemassa konnalajia joka tarvitsisi "vain" puolittaisen levon.
Tosin näistä Espanjankonna (kutsutaan mieluummin Testudo Graeca Graecaksi) horrostaa luonnossa lyhyemmän aikaa, eikä käsitykseni mukaan kärsi horrostamattomuudesta samoin kuin nuo kaksi muuta lajia. Tämän lajin suhteen on vielä se seikka, että täytyy tietää VARMASTI, että kyseessä todella on tuo laji; Espanjankonnaa muistuttavia T. Graeca-alalajeja kun on aika monta, joista jotkut eivät horrosta ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18022376Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779579Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846375SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886066Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot465065HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1134704Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942175Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821439