Lueskelin wikipediaa, kun törmäsin seuraavaan tekstiin:
"[muokkaa] Hitlerin mystiset kokemukset
Hitler mainitsi joitakin tapahtumia, joiden johdosta hän uskoi olevansa korkeamman voiman suojeluksessa, ja että hänelle oli elämässään varattu erityinen tehtävä. Palvellessaan rintamalla ensimmäisen maailmansodan aikana, hän oli äkkiä kuullut mystisen 'äänen' kehottavan häntä jättämään täyden korsun, jossa hän sillä hetkellä oleili. Hitler totteli ja poistui juoksuhautoihin, ja vain hetkeä myöhemmin kranaatti iskeytyi paikkaan jossa hän oli aiemmin ollut, tappaen kaikki siinä olevat. [4]"
Tällä palstalla on Jumalan olemassa oloa perusteltu tällaisilla sotakokemuksilla joissa Jumala pelastaa ihmisen neuvomalla tekemään jotain "sisäisellä äänellä". Tarviiko tuon wikipedialainauksen jälkeen edes sanoa mitään?
Sodassa saadut neuvot jumalalta
11
430
Vastaukset
- M@k3
Halusi varmistaa että Juutalaiset kärsivät ja siksi piti Hitlerin hengissä niin kauan että niin kävi.
- eikkari7
uskot siis Jumalan suvereeniin valtaan ja voimaan.halleluja
- jep jep
Nyt katsotaan kuinka kauan kestää ennen kuin joku hihu alkaa vaatimaan tämän poistoa
- H3mmo
"Make them pay."
http://crap.fi/archive/6427.jpg - kerrottavan
samanlaista tarinaa jossain hengellisessä kirjassa,kuinkas muuten.Isä aurinkoisen päässäkin kuulema kuului erilaisia ääniä,ne kuulema ottivat hänet valtaansa.En ota vastuuta väitteen oikeellisuudesta,näin muistelen kuitenkin lukeneeni,en valitettavasti enää muista mistä.
- ...
Jonka mukaan Stalin sai 40-luvun alussa jonkinlaisen hengellisen ilmestyksen tai taivaallisen merkin, jonka vakuuttamana avasi uudelleen ortodoksiset kirkot ja Moskovan patriarkaatin.
- eikkari7
sallittu eksyttää ihmisiä,esim;automaatio kirjoitukset joita jotkut saavat, luulen niitten tulevan henki oppailta tai joltai valaistuneilta mestareilta.mut se on vaa saatanan kusetusta.Shalom
- Huuli pyöreänä
En oikein pääse perille mitä mitä tarkoitat - Veli Eikkari!
Jospa ilmoittautuisit iltakouluun, jossa voi suorittaa peruskoulun uudelleem tai täydentää opintojaan!
Tosi hankalaa keskustella kaverin kanssa, jonka sanomasta ei pääse perille!
Uskon Sinun silti olevan kunnon ateisti!
- Kössönöm
monena eri versiona esiintyy tälläkin palstalla. Aina joku tietää kertoa tuon saman jutun tapahtuneen juuri hänen isoisälleen tai milloin kenellekin.
- jep jep
mitä tarkoitat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1446232Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1933864- 312741
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4782740- 2012365
- 1852033
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1341495- 581314
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371294Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891064