Lueskelin wikipediaa, kun törmäsin seuraavaan tekstiin:
"[muokkaa] Hitlerin mystiset kokemukset
Hitler mainitsi joitakin tapahtumia, joiden johdosta hän uskoi olevansa korkeamman voiman suojeluksessa, ja että hänelle oli elämässään varattu erityinen tehtävä. Palvellessaan rintamalla ensimmäisen maailmansodan aikana, hän oli äkkiä kuullut mystisen 'äänen' kehottavan häntä jättämään täyden korsun, jossa hän sillä hetkellä oleili. Hitler totteli ja poistui juoksuhautoihin, ja vain hetkeä myöhemmin kranaatti iskeytyi paikkaan jossa hän oli aiemmin ollut, tappaen kaikki siinä olevat. [4]"
Tällä palstalla on Jumalan olemassa oloa perusteltu tällaisilla sotakokemuksilla joissa Jumala pelastaa ihmisen neuvomalla tekemään jotain "sisäisellä äänellä". Tarviiko tuon wikipedialainauksen jälkeen edes sanoa mitään?
Sodassa saadut neuvot jumalalta
11
435
Vastaukset
- M@k3
Halusi varmistaa että Juutalaiset kärsivät ja siksi piti Hitlerin hengissä niin kauan että niin kävi.
- eikkari7
uskot siis Jumalan suvereeniin valtaan ja voimaan.halleluja
- jep jep
Nyt katsotaan kuinka kauan kestää ennen kuin joku hihu alkaa vaatimaan tämän poistoa
- H3mmo
"Make them pay."
http://crap.fi/archive/6427.jpg - kerrottavan
samanlaista tarinaa jossain hengellisessä kirjassa,kuinkas muuten.Isä aurinkoisen päässäkin kuulema kuului erilaisia ääniä,ne kuulema ottivat hänet valtaansa.En ota vastuuta väitteen oikeellisuudesta,näin muistelen kuitenkin lukeneeni,en valitettavasti enää muista mistä.
- ...
Jonka mukaan Stalin sai 40-luvun alussa jonkinlaisen hengellisen ilmestyksen tai taivaallisen merkin, jonka vakuuttamana avasi uudelleen ortodoksiset kirkot ja Moskovan patriarkaatin.
- eikkari7
sallittu eksyttää ihmisiä,esim;automaatio kirjoitukset joita jotkut saavat, luulen niitten tulevan henki oppailta tai joltai valaistuneilta mestareilta.mut se on vaa saatanan kusetusta.Shalom
- Huuli pyöreänä
En oikein pääse perille mitä mitä tarkoitat - Veli Eikkari!
Jospa ilmoittautuisit iltakouluun, jossa voi suorittaa peruskoulun uudelleem tai täydentää opintojaan!
Tosi hankalaa keskustella kaverin kanssa, jonka sanomasta ei pääse perille!
Uskon Sinun silti olevan kunnon ateisti!
- Kössönöm
monena eri versiona esiintyy tälläkin palstalla. Aina joku tietää kertoa tuon saman jutun tapahtuneen juuri hänen isoisälleen tai milloin kenellekin.
- jep jep
mitä tarkoitat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1834225"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?922766Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1442276Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8222336 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark222110- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302007Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371841- 851839
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201826