Mahtaakos jollain olla tietoa että mistä saisi OMRON M10 IT-verenpainemittariin suomenkielisen käyttöohjeen(sain lahjaksi,ohjeet puuttui ja en löytänyt netistä)?On toi englannin kielitaito olematon...!
Omron M10- IT
Ohjeeton
307905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
http://www.normomedical.fi/fileadmin/user_upload/kayttoohjeet/verenpainemittarit/Omron_M10-IT_FI.pdf
olisiko joltain mahdollisuus saada? Vaikka sähköpostin liitteenä?
oliskohan noita pdf ohjeita vielä jollain joka vois vaikka lähettää ne maililla mulle
minäkin tarvitsisin suomenkieliset ohjeet
Kiitos neuvosta.Nyt saa koneen kunnolla käyttöön.
Tilasin netistä mittarin, jossa on käyttöohjeet vain englannin kielellä. Olisi tosi kiva saada myös ohjeet kotikielellä.
Näyttää aikaisemman linkin mukainen suomenkielinen käyttöohje hävinneen netistä. On ilmeisesti maahantuojan aikaansaannosta tuo suomennos ja netistä poisto. Suomenkielisen käyttöohjeen hinta näyttää olevan 14 euroa.
http://www.normomedical.fi/Usein_kysytyt_kysymykset.827.0.html
Postasin tämän jo toiseen ketjuun, mutta laitetaan vielä tähän:
Uploadasin suomenkielisen Omron M10-IT käyttöohjeen. Käyttöohje on ladattu aikanaan omronin sivuilta. Niin ja en ota mitään vastuuta mitä ikinä siinä neuvotaankaan :)
Lataus linkki PDF, 4MB:
http://www.mediafire.com/?sharekey=4c7a5576a0d92dd7d2db6fb9a8902bda
Kiitos hyvin toimii ohjeet ...........
NÄIN PITÄÄ TOIMIA, HYVÄ HOMMA...KIITOS MUMMELINKIN PUOLESTA
kiitokset postauksesta. hintaeroa näyttä olevan yhä melkoisesti kuten näkyy:
http://www.amazon.co.uk/Omron-Pressure-Dual-User-Facility-Dual-Size/dp/B001DBQIJW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1292885717&sr=8-1
Postitus kuuluu nykyään hintaan amazon.co.uk:ssa kunhan tilaus on >25£, joten sen suhteen kokonaispakettina jopa hieman edullisempi kuin aiemmin.
Kannattaa ostaa esim Englannista. Hinta n,57 e kun Suomessa n.160-170 e!!!
nyt saa omronin englannista 53,50 euroa postikuluineen.täällä saa maksaa 100,00euroa liikaa
UUSI KÄYTTÖOHJEEN LATAUSLINKKI: http://bayfiles.com/file/1NSz/N3i9vJ/Omron_M10-IT_FI.pdf
KIITOS PALJON ERER544R
Löytyy myös: http://fi.diplodocs.com/kayttoohje-kayttajan-kasikirja-ohjekirja/OMRON/MALLI M10-IT-_Q
Suuret kiitokset!! Anoppi ja appiukko saa briteistä tilatun mittarin joululahjaksi, ja eivät olisi selvinneet ilman suomenkielisiä ohjeita!!
2012 loppuvuodesta hinta briteissä 35 puntaa (n. 43 euroa) ja suomessa ovh. 149,00 ja "tarjoushinta" 124,00.
Suomen hinnat ovat Omronin tuotteissa ihan sikamaista ryöstöä!!
Jeps, tuo 27.2 -manuaalilinkki pelasi vieläkin hienosti - kiitokset siitä!
Kysäsin Omroniltakin PDF-manuaalin perään, mut kommentoivat vain, että voivat lähettää a 15e.. ..en sit ymmärrä onko manuaalin myyminenkin nyky web-tilausaikana niin hyvä bisnes, että poistivat manuaalit omilta sivuiltaan.
Amazon-webissä hinta tosiaan tuon yllämainitun verran eilenkin, kun tilauksen tein - laitteen saa vielä peräti ilman postikuluja - uskomatonta ;)
Voihan kenkku kun ei noita kieliä osaa, Mittarille ois tarvetta, eikä tosiaan Suomen hinnoilla oikein huvittais ostella. Miten tuo tilaus etenee, elikkä maksetaan kai visalla ensin ja niin päin pois. Pitää kai kieli experttejä pyytää avuksi!
Amazon uk on loppujen lopuksi aika helppo tapaus. Kunhan ensimmäisen kerran sen vaan opettelee, siinä menee hetko aikaa. Ja samat tunnukset pätee niin de kuin usa:n puolellakin. Tosin usa:sta ostaessa täytyy aina muistaa nuo verot jotka lätkästäään päälle. En ole kokeillu miten se menee, mutta eikös tuo nettitullaus ole jo toiminnassa.
Itse ostin omron m10-it huutonetistä postikuluineen 66 eurolla ja aivan uusi oli , joten ei ollut hinnalla pilattu ja kun suomenkieliset ohjeet löytyy niin hyvä juttu.
Niinpä, amazon uk myy sitä 43€ postikuluineen Suomeen, joten huutonetis kun myy myytaman niin tienaakin jo kivasti :) No ite tilasin amazonista em, hintaan.
Sain juuri myös amazon.com:sta samaisen laitteen, ja Suomenkieliset käyttöohjeet löysin täältä:
http://fi.diplotop.com/314.php?k=b3554d8fc6b39d682a6f32198594f9f1&ID=1850601&q=OMRON MALLI M10-IT
Mites noi tullijutut yms. menee tässä tapauksessa?
Ei ole tulleja EU:n sisällä. Postista tupsahtaa normaalisti. Juuri tilasin ko. mittarin Briteistä
Amazonilta tuli viidessä päivässä Omroni, Kiitos keskustelijoille käyttöohjeesta.
Hyvä laite.
Mistähän sais päivityksen m10.Vaihdoin tietokonetta Windows 10iin eikä vanha ohjelma avaudu siinä
docplayer.fi/39677-Digitaalinen-automaattinen-verenpainemittari-malli-m10-it-kaytto.
http://docplayer.fi/39677-Digitaalinen-automaattinen-verenpainemittari-malli-m10-it-kayttoohje.html
Terveisiä google:ltä :)
Takuuajan jälkeen laitteen näyttö hajosi, ei saa numeroista selvää, eivät korvaa tai korjaa laitetta. Se oli siinä se.