Harjausjärjestys

PoniPöpiii

Mikä oli harjausjärjestys?

Eiks se ollu kumisuka, piikkisuka, kova harja, pehmee harja, pölyharja, kaviokoukku?

18

5823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -kk-

      kumisuka, pölyharja, (kova harja), pehmeä harja
      kaviokoukku
      piikkisualla en hevosta harjaa

    • agrologi

      Ei ole mitään kiveen kirjoitettu järjestystä millä hevonen harjataan. Pääasia on että puhdasta tulee ja että hevonen ei kärsi. Kun on kiire on tärkeää, ettei satulan ja suitsien (tai ajaessa valjaiden) alle jää likaa hankamaan. Kun aikaa on enemmän kannattaa harjaamiseen panostaa, koska se parantaa hevosen aineenvaihduntaa ja auttaa karvaa ja ihoa pysymään kunnossa. Harjaaminen muistuttaa myös paljon hevosten keskinäistä rapsuttelua, joten se on luonteva tapa olla yhdessä hevosen kanssa.

      Vaikka mitään yhtä oikeaa tapaa ei ole, järkeä kannataa käyttää. Ensin iso näkyvä lika pois, sitten muu "pintalika" ja viimeiseksi vasta karvojen välistä ihon läheltä hilse ja muu pikkulika. Jos aloittaa heti tiheällä bodyharjalla, menee mutaa ja muuta pintalikaa helposti karvojen väliin ihoa ärsyttämään ja sen pois harjaaminen on työlästä, verrattuna että sen olisi heti pyyhkäissyt ison lian pois jollain kovalla harjalla tai sualla.

      Itse aloitan kumisualla. Sillä pyörittämällä saa hyvin irti isomman lian ja irtokarvat. Monet hevoset pitävät myös pyörityssuan hierovasta vaikutuksesta, joten jos aikaa on saatan hieroa hevosta pidempäänkin.

      Sitten harjaan irronneen lian kovalla harjalla pois (tarvittaessa pyöräytän ensin eninmät muovisualla, herkimmät hevoset eivät siedä sukaa, paksukarvaisimmat taas nauttivat kun suka rapsuttaa kutiavia kohtia. Metallisualla ei saa koskaan harjata hevosta, se vauriottaa ihoa ). Pidän suan koko ajan toisesa kädessä ja harjan toisessa, koska sualla aa hyvin puhdistettua harjan muutaman vedon välein.

      Joskus pöläytän vielä irtolikaa pois pölyharjalla, jos hevosessa näkyy paljon pölyävää likaa.

      Sitten siiryn harjauksen tärkempään vaiheeseen ja otan bodyharjan esille (lyhytharjaksinen pehmeä/pehmeähkö harja). Tällä harjalla harjaan hevosen huolellisesti päästä hännäntyveen. Puhdistan harjan aina muutaman vedon välein, koska tämä harja ei pöllyytä niinkään likaa esille, vaan kerää sen itseensä. Tämä harja on ainoa, joka tuo likaa pois havosen iholta ja karvan välistä, siksi tästä ei liisitä.

      Sitten selvitän hevosen harjan ja hännän pääosin sormin ja putsaan kaviot.

      Jos minulla on kiire ja hevonen ei ole erityisen likainen voin "lintsata" ja käyttää vain ensin kumisukaa ja sitten bodyharjaa. Tosin liian lintsauksen huomaa, kun bodyharjaan tulee ja tulee likaa koko ajan vaikka kuinka harjaisi. Sitten otan kaviot ja sipaisen enimmät roskat ja takut harjasta ja hännästä.

      • elliksss

        itselle opetettu että aina alotetaan kumisualla sit kovalla harjalla ja sitten pölyharja ja viimeistely pehmeellä harjalla: ) eipä sillä kai suuremmin merkitystä: D


    • Julia`

      1. kumisuka
      2. pölyharja
      3. karkeaharja

      • Julia`

        vahingossa painoin edellisessä viestissäni lähetä : < eli jatkan listaa tässä viestissä.


        ...
        4. pehmeäharja
        5. pääharja
        6. kaviokoukku


    • njaahaa

      En menis sanoon että on joku "määrätty " järjestys. Miten vaan, kunhan heppanen hoidetaan hyvin :D

      • (:

        Tehokkain on juuri tuo kumisuka-kova harja-body-harja-järjestys, olen sen itse huomannut! Ja on kätevä pyyhkäistä joka vedon jälkeen toisessa kädessä olevaan piikkisukaan, on itseasiassa aika hauskaakin kun saa kaiken sujumaan nopeasti.


    • jijijiji

      1. kumisuka
      2. kovaharja
      3. pölyharja
      4. pehmeäharja
      5. pääharja
      6. kaviokoukku

    • aaaaaaaaaaaaaaa

      Ite ainakin teen näin:

      1. Ensin pölyharjalla isot roskat pois selästä (metsätarhassa asustelee nii sielt tulee kaikkii lehden palasii yms)
      2. body-harjalla tarkempi harjaus
      3. Jos pihkaa, nii harjaukivellä.
      4. kaviokoukku
      5. pääharja

      Joskus jos tarvitsee, niin piikkisukaa ja kumisukaa käytän. Yleinsä en käytä.

    • Joplin10

      Ei sillä niin väliä ole. Itse tykkään tästä:

      1. Kumisuka
      2. Kovaharja
      3. Pölyharja
      (Tarvittaessa pesuharja)
      4. Pehmeäharja
      5. Kiillotusharja
      7. pääharja
      8. Kaviokoukku
      9.Sienet

      Jaa piikkisualla EI saa harjata hevosta.

    • katherine__

      Piikkisualla saa harjata hevosta, jos hevonen vaan siitä tykkää.
      Piikkisuka on tosdi kätevä irtokarvan ja mudan irrottamiseen, paljon parempi kuin kumisuka.

      Lähinnä häntää ei saa harjata piikkisualla, koska se repii jouhet.

    • hbgug9ooi

      Mää teen näin..

      Kumisuka
      Pöläri
      Kovalla harjalla jos tarve
      Pehmee harja

      Sitte tietysti kaviokoukulla kaviot ja sitte pääharjalla pää. Ja siis kyllä mäkin joskus piikkisualla hevosta harjaan, sillä saa hyvin harjattua kun lähtee talvikarvaa :3 Tai ainakin silloin kun yhtä ponia harjasin

    • liibalaabalaaaaa

      mä teen näin:


      pyörittelen kumisualla hevosen läpi
      sitten otan pölyharjan/kovan harjan ja harjaan sillä (piikkisuka toisessa kädessä, jotta voin putsata siihen)
      pehmeällä harjalla
      kaviokoukku

    • Ei määrä vaan laatu

      No itse en ikinä käytä mitään järjestystä. Muutenkaan hevosen harjaamiseen ei tarvita kuuttakymmentä eri pinkkiä glitter harjaa, vaan muutama hyvä harja ja kaviokoukku riittävät.

      Itse "ylhäältä alaspäin" eli harjaan ensin pään pääharjalla, sitten harjaan "kehon" pehmeällä harjalla ja mahdolliset liat kumisualla, sitten harjaan jalat kovalla harjalla, puhdistan kaviot ja setvin hännän ja harjan joko piikkisualla tai (mielummin) kammalla.

      Toivottavasti tästä oli jotain apua :)

    • karo<3

      Ite teen näin omilla hepoilleni: Ensin pyörittelen kumisualla, sitte kovalla harjalla, piikkisuka(jouhiin) , pehmeäharja ja lopuks pää harjalla
      mul on shettis jonka nimi karolina ja vuonis nappi.

    • hevoshullu

      No ei oo mul mitää juttuu mut piikkisukslla mä otan isommat liat pois

    • Ponihoitaja

      mä teen yleensä näin:
      Harjaan pitkäjouhisella harjalla suurimmat liat pois
      Kumisualla, jotta ponin karvan alle jäänyt lika nousee pintaan
      Pienemmällä harjalla harjaan jalat (suht pehmeä), jos on kuraa niin sienellä, jos kuivunutta kuraa niin kovalla lyhyt jouhisella
      Sitten harjaan otsatukan ja harjan hevosen harjaharjalla (eli vähän niin kuin hiusharja mutta hevosille tarkoitettu)
      Hännän käsittelen käsin, jotta jouhia ei lähde niin paljon (hännällä kestää pitkään kasvaa uudelleen)
      Sitten harjaan pään pehmeällä pikkuharjalla
      Kaviokoukulla.
      Ja sitten vedän lopuksi jollain vähän pehmeällä harjalla, vaikka samalla millä jalatkin. Tarkistan samalla harjatessani ettei ole hiertymiä tai muuta.

      Järjestys ei ole elämän ja kuoleman kysymys. Järjestyksen voi luoda jokaiselle ponille sellaisen mikä niille sopii parhaiten.

    • Anonyymi

      Joo kai ei se kai niin tarkkaa ole😊😅

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      529
      8932
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      367
      5188
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe