kuiva ja kutiseva iho

syynä pyykinpesuaine?

Minulla on tullut kuivaa ja kutisevaa ihottumaa ympäri kehoa. Jopa pikkuhousut ovat aiheuttaneet kutinaa ja kirvelyä intiimialueelle. Olen nyt käyttänyt pyykinpesuaineena arielia kaikkiin pyykkeihin. Annostelu on ollut ohjeiden mukaista. Onko kellään ollut tällaisia haittoja kysesisestä pyykinpesuaineesta? Onko testattu mistä pyykinpesuaineesta jää vähiten pesuainejäämiä tms.

Kiitos vastauksista etukäteen!

2

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähemmän

      kuin annosteluohjeessa. Arielista ei kokemusta useaan vuoteen kun sen haju oli silloin tappava. Omo sensitivellä jäi viimeks jotenkin inhottavaks.
      Olen useamman vuoden hakenu pyykkipulverin lidlistä, sen 2,5 kg pussin värillisille. Annostelussa huomioitava veden kovuus (meillä pehmeää) ja kuinkas likaista se pyykki sitten ihan oikeastaan olikaan. Isännän työkamppeille vähän enemmän ja jos arveluttaa niin ylimääräinen huuhtelu.
      Huuhteluaineen kanssa sama juttu, vähemmän. Sehän tosin ei kaikille käy ollenkaan.

      • edelliseen eli

        vähemmän pesuainetta. Itse panen ruokalusikallisen normilikaselle pyykille ja puhdasta tulee. Kannattaa kokeilla jotakin hajutonta, niissä on vähemmän ärsyttäviä aineita. Vaihdellen olen hajuttomia käyttänyt vaihdoin Sensitivestä Erisaniin ja hyvältä tuntuu. Tähän vuoden aikaan atoopikon iho on kutisevimmillaan, siihen vois taas kokeilla toista konstia eli sopivia öljyjä sisäisesti. Itse sain samettisen ihon takaisin ottamalla kylmäpuristetun oliiviöljyn yhdeksi ruokavalioni osaseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe