Nokian lomautukset tulevat takuulla olemaan ensi askel irtisanomisille, 700 miljardin euron säästöt ei todellakaan synny pelkästään lomautuksilla, ehkä ensi hätään tulevat olemaan apu mutta pidemmällä tähtäimellä on aivan selvää ettei se tule riittämään niin ikävää kuin se onkin nokialaisten kannalta
NOKIA TULEE IRTISANOMAAN
AIVAN VARMASTI
81718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tulee Tulee ;> Salostahan juuri se 700 miljoonaa säästetään. HUOM. MILJOONAA, ajattele vähän mitä taas kirjoitat pahvi..
Salosta 700 miljardin säästöt taitaa tehdä aika loven kukkaroon (14 miljoonaa per salolainen, tai kymmenkertainen määrä per nokialainen).
Ei millään pysty maksamaan, vaikka ottais pankista velkaa.
PEEVELIN PEEEVELI - kyllä niitä säästäjä otetaan muualtakin kuin Suomesta ja Salosta.
Nokia olisi jo irtisanonut Salosta tai lopettanut tehtaan, jos siihen olisi ollut tarvetta..
Mahtaako kirjoittaja edes ymmärtää, kuinka suuri summa 700 miljardia on....
Veikkaisin, että ensi vuonna Salon Kaupungin on pakko ryhtyä lomautuksiin ja leikkauksiin..
valitettavasti että uudet YT:t odotettavissa viimeistään Elokuussa, kun vastahan tämä "lama" on kunnolla alkamassa Suomen maassa, että näillä eväillä mennään... Valmistautukaa!
..haluaisitko toivomiesi irtisanomisien alkavan Salosta vai koskevan yksinomaan Saloa.
Mitä muuta aiot tehdä, tai sinun on käsketty tehdä, toiveen toteutumiseksi?
Mistä näitä älypäitä oikein sikiää?
Meinaatko, että Salon tuotannon täytyy yksistään säästää 700 miljardia eskoa? Mietis nyt itsekin, jos Suomen valtion talousarvio vuodelle 2007 oli 40,5 miljardia euroa ja Nokia tuo valtiolle noin 10% BKT:stä, niin onko ajatuksesi edes realistinen?
Siinä olet oikeassa, että 700 miljardia ei synny pelkästään lomautuksilla, mutta ei se synny Salon tehtaan henkilökunnan irtisanomisilla tai loepttamisellakaan.
Onko pakko spekuloida, jos ei edes ymmärrä millaisista summista on kyse?
Minäkin olen sitä mieltä, että Salon tehdas olisi jo aikoja sitten loeptettu, jos sellaisia aikeita olisi ollut ja se olisi vähänkin tuonut hyötyä yhtiölle.
Summa on 700 MILJOONAA niinkuin jo ketjun toisessa viestissä totesin.
Miksi huolehditte? Ainostaan huonosti menevät firmat on syytä kiertää ja lähteä niistä ajoissa pois, koska ne tulevat kaatumaan. Etsi siis yritys, joka jo nousukaudella oli menestyvä eikä sellaista joka oli jo silloin surkea ruikulipulju. :-)
Salon parhaat yritykset:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/menestyjat/lista.jsp?id=1&maakunta=2&kunta=734&toimiala=0&Submit.x=20&Submit.y=7
Kouluarvosana 4-10. Mikä yritys sai kiitettävän ja mikä yritys jäi "luokalle":
http://www.tietoviikko.fi/listat/tivi250/?view=list&default=18&show=25&def=4&def=12&def=18
"Suurimmat tappiot":
http://www.tietoviikko.fi/listat/tivi250/?view=list&default=13&show=25&revert=true&def=4&def=12&def=18