maahankaatuminen voi aiheuttaa lonkkamurtuman, aivotärähdyksen, käden- tai jalan katkeamisen. Pahimmillaan siitä voi seurata kuukausien sairausloma ja työkyvyttömyys. Kannattaa siis näin liukkaana vuodenaikana laitattaa nastat kenkien pohjaan. Sanotaanhan, että ei vara venettä kaada!
Hallitsematon
seles
7238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
hallitsemattomasti soinia, kaiken hyväksyen. Dorkaa!
Totta tuossa turiset. Minulle kävi semmonen hallitsematon asia että heräsin vasta vähän ennen kahdeksaa. Oikeen hävettää olla perussuomalainen. Niinpä rankasen itteeni viimesen päälle ja kävelen puoli kilometriä nettikuppilaan ostamaan eurolla pullakahvit. Se on siis niinkun viiskymmentä senttiä sivu kun kävelee. Ei paha rangastus.
Pelkkä kaatuminen voi aiheuttaa nämä vauriot!!
Se on taas eri asia jos Hallitus tai Persut kaatuu.
...pikkuhiljaa hahmottua.
PeruSS:lla on ratkaisuehdotus eittämättä vaikeaan ja varsinkin ikääntynyttä väestönosaa koskevaan ongelmaan. Siitä se lähtee.
Täytyy kuitenkin kysyä, että ei kai vain seles-papalle ole sattunut pikku pyllähdystä? Toivottavasti ei ainakaan kovin vakavin seurauksin.
jokinaika taaksepäin liukkaalla jalat taivasta kohden ja kylkiluumurtuma. On muuten aika kiusallinen ja kestää pitkään parantua. Sen verran on omakohtaista kokemusta.
...että kuukausien sairasloma tai työkyvyttömyys ei juurikaan koske peruSS:aa, jolla jompi kumpi tai molemmat ovat enemmän tai vähemmän kroonisia asiantiloja.
Aivotärähdyksen vaikutukset voivat olla peruSS:n kohdalla vaikeasti havaittavia, mutta murtuneella lonkalla tai katkenneella jalalla on hankala päästä kirjaston koneelle hommafoorumia päivystämään.
Jotta painakaa mieleenne.
ja ostin nastoitetut icebugit. On pitoa.