Mitä hallituksessa oikein ajatellaan.. Lex Nokia, Eläkeiän nosto, eikä edes välitetä siitä, että Venäjä on ostamassa Suomea..
Ja samaan aikaan yritetään saada opiskelijat tekemään töitä, kun toiset saavat potkuja. Eihän heille ole töitä. Sitten vielä otetaan kaikki ulkomaalaiset tekemään suomalaisten työt. Ja jos kerran pyritään välttämään potkujen antoa eläkkeelle pistämällä, niin miksi sitten eläkeiän nosto..
Entä sitten tämä yliopiston uudistus.. siis nythän yliopisto on kuin mikä tahansa yritys, joka voi mennä konkurssiin koska tahansa.
Ja sitten vielä pyritään muuttamaan opintotukea niin, että opiskelijat eivät varmastikaan saa levätä koskaan.
Ja eikö ihmisillä ole enää yksityisyyttä, jos kerran työnantajat saavat vapaasti seurata työntekijöidensä sähköpostia..
Ja uskaltaako sitä enää mennä edes lentokoneella minnekään, kun pääset koneeseen vasta nakukuvan oton jälkeen.
..kertokaa, jos unohdin jotain. Ja sanokaa te oma mielipiteenne asioista.
Hallitus Menettänyt Järkensä
7
358
Vastaukset 7
- toi porukka ei
tule istumaan toista kautta tai sitten tulee kaatumaan koko paska. Ja totta Mooses joutaiskin mennä nurin, aivan sekopäistä touhua yxi puhuu toista ja toinen toista. Ei mitään linjaa tai siis on se että kaikenmaailman hullut tuolla huseeraa. Ei olla varmaan kaukana yleislakostakaan, ja silloin tuo korttitalo kaatuuuuuuuuu....
- kommentti nyt
oli liikaa. Siihenhän meidät ennenpitkää liitetään. Ihan noin maantieteellisestikin näyttää kartalla paremmalta.
- mene sinne mistä tulitkin
Juokse sinä vaan sienne venäjälle.
- perusasiaa!!
Jälkiviisas Isokallio sanoi sen nasevasti, että ei hallitus mitään päätä, vaan lain mukaan eduskunta.
Kun nyt olisi sitten muillakin puolueilla kuin meidän viherpipertäjillä eväitä omaan ajatteluun, etteivät peloteltuina hyväksyisi kaikkea enemmistöhallituksen hiihtoladuilla ja after-ski:ssä keksimää.
- totta!
myydään vaan rakas maamme naapureille..eihän ne siellä hallituksessa sitä tajua, kun eivät asu rajan läheisyydessä eikä Helsinkiä vielä omista niin suuri osa venäläisiä.ehkä ne tajuaa, kun kohta tarvitsevat viisumia, että pääsevät lappeenrannan alueelle! joten kuria siihen venäläisten kauppoihin!
ja se eläkeiän nosto.. huhhuh.
tiedoksi hallitukselle, jos sen virheen tekevät,menettävät aika paljon verorahoja siinä, että valmistuvat nuoret joutuvat lähtemään uudestaan koulunpenkille, kun ei löydy töitä.
suurten ikäluokkien piti väistyä, mutta jos kaavailtu eläkeiän nosto tapahtuu, ei töitä nuorille ole. silloin on paras vaihtoehto lähteä kouluun ja saada siihen varten valtiolta tukea. siinähän menettävät ne verorahat, joita saisivat uusilta työelämään astuvilta nuorilta.
joten mennään kouluun,saadaan valtiolta rahaa ja ihan vaan hallituksen omaa typeryyttä. ei ole muuta vaihtoehtoa, jos haluaa pystyä elättämään itsensä. paremmin tienaa koulun penkillä kuin työttömänä.
muuten en opiskelemaan menemistä enää edes harkitsisi, mutta ei ole muuta vaihtoehtoa, kun ei löydy vastavalmistuneelle töitä.- maa nyt ole
millään tavalla erityisen rakas. Kolmessa maassa tämän lisäksi on asuttu ja tehty ennenkaikkea töitä, kun Härmästä niitä ei ole löytynyt.
Ehkä ne, jotka ovat onnistuneet luomaan tässä maaassa omaisuuden, saattaa maakin näyttäytyä kultaloistossa. Mikäs siinä. OK.
Oot likinäköinen. Hommaa kaukolasit niin näet pitemmälle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561