korvatulehduskierteestä pois?

Moro!
Meidän poika on nyt 1v. ja kahden kuukauden sisällä kolmas korvatulehdus ja siihen antibioottikuuri. Kertokaas te kokeneemmat, mitä voidaan tehdä että tämä olis nyt viimeinen? Poika on aloittanut reilu kuukausi sitten päivähoidon ja ollut oikeastaan koko sen ajan enemmän tai vähemmän sairas eli parit vatsataudit ja yskäinen ja räkäinen. Tällä hetkellä ei kovasti nuhaa, mut yskä on tosi pahan kuuloinen ja yöt ihan surkeita;). Alan olee itsekin aika väsy... Vauvauinnit ollaan jätetty nyt pois. Onks jotai kikkaa mikä muilla on tehonnut? Olis kivaa jos sellainen löytyis ja olisin valmis kokeilee vaikka mitä jos sais yöhuudot ja antibiootit unohtaa;)
101225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Moi!
Mulla on 12v poika ja 7v poika, jotka molemmat sairastivat pienenä todella paljon korvatulehduksia. Oikeesti siihen ei välttämättä ole mitään "ihmeparannuskeinoa", mutta meillä ainakin helpotti, kun korvat tuubitettiin... Eli tärykalvoon tehtiin reikä ja siihen sellainen pieni putki. Tuon toimenpiteen jälkeen vaan täytyy suojata korvat hyvin, ettei niihin pääse menemään vettä. Suihkussa ollessaan eivät ole koskaan tarvinneet mitään suojia, mutta uidessa aina panta päässä ja silikonia korviin =) Vieläkin pienemmällä toisessa korvassa tärykalvossa reikä, tuubit ovat irronneet jo aika päiviä sitten, mutta reikä umpeutuu joskus tai sitten se laitetaan umpeen myöhemmin.

Äänestä
  • Moi!
    Kerrotko vielä mistä sitä silikonia ja "kaunista" pantaa kannattais mennä hakee, apteekistako? Meinaan jos tässä joskus myöhemmin mennään uimaan niin voishan ne korvat varulta tukkia ja jos ihan hysteeriseksi heittäydyn niin suihkussakin saatan käyttää vai oonko ihan hölmö?

    Äänestä

meidän pojalla oli tuossa iässä korvakierre,viikon välein uus kuuri. käytiin yksityisellä putkituksessa ja se vähän auttoi. poika oli ainoa lapsi eikä hoidossa ja aina jostain tuli pöpö ja korvatulehdus. luulen että antibiootit huononsi vastustuskykyä.

Äänestä

Keskimmäisellä kierre katkesi hiukan pienemmillä toimilla. Mutta kyllä sitä kesti silloin puolitoistavuotta. Ruokavalio saatiin kuntoon (oli allergioita), Ja lapsen yleiskunto koheni, joten antibioottihoito auttoi.

Viimeinen sitten olikin kinkkisempi tapaus. Antibioottikuuria toisensa jälkeen ilman minkäänlaista vaikutusta. Paitsi että lapsella oli mahakin sitten sekaisin jatkuvasti. Lopulta en suostunut enää siihen, että aina joka tulehdukseen aloitettiin se ensin "ditrim dublo-jos ei auta niin seuraava-rumba". Tilanne kärjistyikin sitten niin, että lapsella oli muutama tajuttomuuskohtaus, ja epäilivät, että niihin vaikutti osaltaan tuo jatkuva korvatulhedus, ja sen vaikutukset tasapainoaistiin. Lapsi sai sairaalassa Rosephalin-piikin lihakseen silloin. Sen jälkeen ei ole tullut yhden yhtäkään tulehdusta, Allergialääkitys aloitettiin aina heti, kun yhtään alkoi vaikuttamaan tukkoiselta lapsi.

Hesarissa oli juttua tuossa taannoin, että eräät bakteerit osaavat suojautua antibiooteilta, ja osaavat tehdä jonkin suojan, jonka alla sitten pöpöt pystyvät menemään jonkinlaiseen "säästötilaan", jolloin selviävät. Olikohan sen suojauksen nimitys "biofilmi". Laboratoriossa olivat tutkineet asiaa, muistaakseni Helsingin yliopistossa. Jutussa oli mainittu erikseen nimenomaan nämä välikorvantulehdukset jatkuvana epäillään johtuvan tästä. Siinä oli myöskin sanottu, että hoito pitäisi aloittaa tarpeeksi tehokkaasti, eikä niin kuin nykyään tehdään.

Tiedän myös toisen lapsen, joka on juuri tällä hoitotavalla päässyt eroon, eli tuon hevosenkuurin jälkeen ei olekaan enää tullut, tällä lapsella oli jo putketkin kokeiltu, ilman mitään vaikutusta. Omillemme ei ole koskaan putkitusta tehty, jostakin syytä aika pitkään täällä niiden laiton kanssa viivytellään, ja myöskin se oli ongelmana, että sitä ei voitu tehdä, kun infektiokierre oli jatkuva.

Äänestä

Meillä korvatulehduskierre helpotti (siis loppui kokonaan) muokkaamalla lapsen ruokavaliota. Eli siis ruoka-aine allergia oireili pelkällä korvatulehduksella. Mutta tällä lapsella useita muitakin allergioita.
Teillä saattaa myös johtua siitä että hoidon hiljattain aloittanut, silloin saa helposti kaikki hoitopaikan pöpöt kun ei ole vielä vastustuskyky kasvanut riittävästi.

Äänestä

jätä lehmänmaitotuotteet pois tai sitten vain luomumaitoa. Jättäisin kyllä ensin kaikki muutamaksi viikoksi vähintään riippuen tulehdusten aikataulusta. Meillä tämä tepsi ja aika monella tutulla sen jälkeen.

Kyse ei ole maitoallergiasta tms vaan siinä on joku maidon käsittelystä johtuva juttu josta oli joku tehnyt tutkimustakin joskus jossain ja omalääkärimme sen meille aikanaan kertoi.

Meillä pienellä oli tietenkin erikoismaito, mutta tuon ikäiselle sopii riisimaito tms vaihtoehto.

Äänestä

Juu, meillä alkoi pojalla korvatulehdukset parivuotiaana. Vuoden sisällä oli 10 korvatulehdusta => putkitus viimenään. Helpotti puoleksi vuodeksi; sitten alkoivat vuoronperään keuhkoputkentulehdukset ja korvatulehdukset taas kiertää. Astmalääkkeet sai jossain kohtaa kun yskä muuttui aina keuhkoputkentulehdukseksi ja rohina oli kova. Ja poistettiin nielurisat, jopa kahdesti, kun kasvoivat uudelleen... Putkitettin aina n.vuoden välein, kunnes kävi niin että tärykalvo veltostui ja heikkeni jatkuvista putkituksista ja tulehduksista,,,, Huoh... Se alkoi vetäytyä korvan takalaitaan ja vaarana kuuroutuminen. Putkitus olisi pelastanut tilanteen muttahups, putki ei kestänytkään veltolla tärykalvolla vaan oli poistettava koko tärykalvo--- oli PIKKASEN kipiä kotiin tullessaan!!! Uusi tärykalvo kasvoi n.puolessa vuodessa, siihen jäi pieni reikä joka ilmastoi korvaa. Putkitettuna korviin tuli yleensä 1-2 kertaa korvatulehdus.... Noh, pojan ollessa 6 v. kysyin korvalääkäriltä milloin tämä rumba loppuu ja hän pyöritteli harteitaan!! Että tälläisiä tapauksia kuulemma harvemmassa... Minua pelotti nukutukset putkituksen yhteydessä, kun riskinsä aina niissäkin. Ja poikakin jo niin iso,että alkoi pelätä. No, nyt poika 8v ja VIIMENÄÄN ei tarvi enää varoa korvia vedeltä; putket irronneet ja tärykalvot-AINAKIN TOISTAISEKSI-kunnossa. Toivon ettei tarvi enää koskaan putkittaa!!! Tälläinen tarina meillä, onneksi toiset pääsee vähemmällä.

Äänestä

Suosittelen lämpimästi homeopatiaa; pehmeää, luonnonmukaista hoitomuotoa. Monet eivät siihen usko - mutta ei pitäisi tuomita, ennenkuin kokeilee. Homeopatiaan liittyy myös vähän ruokavalion rukkaamista, mm. maitoa pitäisi vähän vältellä, kun limottaa entisestään onteloita ja käytäviä.

Pojalle ei auttanut kolmaskaan antibioottikuuri, mutta homeopatialla lähti - eikä uusinut.

Hieman kalliimpihan se on, mutta kyllä jatkuvat apteekkireissutkin hintoihinsa tulee. Kannattaa kokeilla, ihan oikeasti.

Äänestä
  • Moi! Nyt täytyy kertoa, että reilu kuukausi sitten kirjoittelin tänne poikamme korvatulehduksista joita oli alkuvuodesta kolme kahden kuukauden aikana. Kuukausi sitten kävimme homeopaatilla ja kas kummaa, ei enää korvatulehduksia. Tiä sitten oliko tuolla käynnillä/homeopaattisilla lääkkeillä vaikutusta vai ei, pääasia että korvat ovat ainakin tämän ajan olleet terveet, ihanaa;). Vauvauinnissa olemme taas alkaneet käymään, silikonit korvissa ja ilman sukellutuksia ja poika nauttii kovasti.

    Äänestä

  • anniolivia kirjoitti:

    Moi! Nyt täytyy kertoa, että reilu kuukausi sitten kirjoittelin tänne poikamme korvatulehduksista joita oli alkuvuodesta kolme kahden kuukauden aikana. Kuukausi sitten kävimme homeopaatilla ja kas kummaa, ei enää korvatulehduksia. Tiä sitten oliko tuolla käynnillä/homeopaattisilla lääkkeillä vaikutusta vai ei, pääasia että korvat ovat ainakin tämän ajan olleet terveet, ihanaa;). Vauvauinnissa olemme taas alkaneet käymään, silikonit korvissa ja ilman sukellutuksia ja poika nauttii kovasti.

    Heippa!

    Ihan mielenkiinnosta luin tämän palstan ja olihan täällä joku kertonut homeopatiastakin! Meidän poikamme ( nyt 3v.) on syönyt n. 20 antibiootti kuuria välikorvan tulehduksiin. Ne alkoivat alle puoli vuotiaana ja ne lisääntyivät rajusti kun hän meni 1v 1kk ikäisenä päiväkotiin. Korvat putkitettiin kahdesti ja risat poistettiin mutta niistä ei ollut apua. Tän vuoden huhtikuussa kun toinen lapsemme syntyi niin päätimme että nyt viemme homeopaatille pojan... se olisi ehkä viimeinen toivomme?? Nyt poikamme, joka ennen söi väh. yhden atibiootti kuurin kuussa, on syönyt viimeksi antibioottia huhtikuussa, ennen homeopaatilla käyntiä. Saimme siis avun sieltä. Nyt tiedän mistä haen apua jos tyttäremme joutuu sairastamaan korvatulehduksia :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anniolivia kirjoitti:

Moro!
Meidän poika on nyt 1v. ja kahden kuukauden sisällä kolmas korvatulehdus ja siihen antibioottikuuri. Kertokaas te kokeneemmat, mitä voidaan tehdä että tämä olis nyt viimeinen? Poika on aloittanut reilu kuukausi sitten päivähoidon ja ollut oikeastaan koko sen ajan enemmän tai vähemmän sairas eli parit vatsataudit ja yskäinen ja räkäinen. Tällä hetkellä ei kovasti nuhaa, mut yskä on tosi pahan kuuloinen ja yöt ihan surkeita;). Alan olee itsekin aika väsy... Vauvauinnit ollaan jätetty nyt pois. Onks jotai kikkaa mikä muilla on tehonnut? Olis kivaa jos sellainen löytyis ja olisin valmis kokeilee vaikka mitä jos sais yöhuudot ja antibiootit unohtaa;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu