Valaisimeen lamppuja ?

Seepra

Minun toisen akvaarion valaisin on joku ikivanha ja siihen käy tavalliset kynttilälamput. Akvaario on 60l, kahdeksankulmainen korkea malli. Tavalliset lamput eivät ole mitä parhaita akvaariolle, mutta kasvit kasvavat kuitenkin hyvin ja kalat voivat hyvin. Vesi ei kuitenkaan ole mitään niin kauniin väristä, koska valo on keltaista. Olen nähnyt sellaisia pienloistelamppuja, mutta en kynttiläkannalla. Olen lukenut, että sellaisia pienloistelamppuja kynttiläkannalla olisi olemassa, mutta mistä ihmeestä niitä saa vai saako. Tietääkö kukaan ?

2

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan EU

      Energiansäästölamput ovat pienloistelamppuja, ja niitä on saatavilla E14 kannalla. Tässä tapauksessa ongelma voi olla se, mahtuuko paksumpi lamppu vanhaan valaisimeen. Mutta katso, minkä kokoinen lamppu valaisimeen mahtuu ja tarkista kaupassa mitat. Halvemmissa lampuissa on yleensä sinisempi valo kúin kalliissa!

      • Seepra

        Ei energiansäästölamput ole niitä pienloistelamppuja joita tarkoitan. Mutta ei kai sitten niitä pienloistelamppuja ole tehty sopivaksi tavallisiin valaisimiin. Niissä on vain sellaiset kannat, jotka käyvät joihinkin loisteputkivalaisimiin. Mutta eivätkö energian säästölamput ole vähän himmeitä tai siis syttyvä silleen hitaasti. ? Kaipa voisin sitten sellaista koittaa jos tulisi tuosta akvaariosta vähän kirkkaampi niiden avulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5070
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4509
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1727
    5. 90
      1394
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1344
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1025
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      840
    Aihe