Vistan poistaminen

-Heilou-

Koneessani on Vista, joka oli esiasennettuna, kun ostin koneen. Nyt kuitenkin alkaa huumorintaju olla lopussa, joten Vista saa luvan lähteä. Eli asiaan. Kuinka tuo Vistan poistaminen käytännössä onnistuu? Ajatuksenani on asentaa tilalle XP. Onnistuuko homma "perinteiseen" malliin, elikkä koneen käynnistyksen yhteydessä XP:n asennuslevy sisään ja sieltä sitten formatoimaan ja edelleen osioimaan ja tilalle XPeetä jne?

6

2070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysy XP-alueella

      Eikös tätä kannattaisi kysyä XP:n keskustelujen puolella?

    • "Eli asiaan. Kuinka tuo Vistan poistaminen käytännössä onnistuu?"

      Käyttöjärjestelmän asennuslevyllä poistat osion jossa Vista on.

      "Onnistuuko homma "perinteiseen" malliin, elikkä koneen käynnistyksen yhteydessä XP:n asennuslevy sisään ja sieltä sitten formatoimaan ja edelleen osioimaan ja tilalle XPeetä jne?"

      Edellyttää sitä, että koneesi on yhteensopiva Windows XP:n kanssa ja Windows XP ei ole mikään tietylle konemallille tehty vaan ihan normiversio.

      • -----

        Varmista että kaikki ajurit ovat saatavilla. Kokeilin viimeviikolla asentaa xp:n, asentui nätisti mutta mikään ei vaan pelannut


    • Hande

      on kai aikamoinen ongelma maailmalla. Suuri määrä Vistan käyttäjiä haluaa XP:n - minäkin halusin. Oikeasti ainostaan Business Vistan saa downgreidattua XP:ksi.
      Oli (on) uusi HP DV7 Vistalla. XP:n asennus menee hiukan matkaa hyvin kunnes tulee BSOD (blue screen of death) eli asennus jymähtää vikailmoitukseen.
      Vista koneisiin ei löydy ajureita XP:lle tai toisinpäin :-).
      Soitin Hp:n maksulliseen tekniseen tukeen ja kohtasin aika tylyn vastaanoton. Ja tietämättömyyden aiheesta. Olisin ostanut uuden XP:nkin. Sekään ei auttaisi.
      Olen yrittänyt kerätä erilaisia ajureita joita muutkin ovat ehdotelleet ja tehnyt asennuslevyjä joihin nuo ajurit on olleet ympättynä (slipstream)nLitellä mukaan. Mikään ei ole auttanut.

      ....ihan sama juttu olisi jos menisi autokauppaan ja siellä myytäisiin vain yhtä automerkkiä.....ei oo muuta kuin Windows.....no Linuxin versioita on mutta ei nekään ole tavallisen kansalaisen käyttiksiä. Vieläkään. Niin pitkälle Linuxien asennus onnistuu hyvin kunnes tarvitset jonkin ajurin. Yritetty on sitäkin. Laajakuva näyttö on aika tylsän näköinen kavennettuna. Ei ole ajuria Linuxiin.....joo joku Linux nero sen tietty naputtelee sinne muttei tällainen edes edistyneempi käyttäjä.

      No joo. Hp/ Vista kadotti jonnekin yhden kansiollisen valokuvia jolloin mittani täyttyi.

      Luovutin Vista koneeni pojalleni. Viikon päästä katosi ohjauspaneli. Ei onnistunut saada takaisin kuin asentamalla Vista uudelleen. Kestää melkein 3 tuntia.
      Nyt sitten hävisi alapalkki. Mites käytät ohjelmia jos sitä ei ole. Se saatiin temppuilemalla takaisin - värittömänä.
      Ja odotettavissa on jos vaikka mitä mielenkiintoista toimintaa joutilaiksi illoiksi.....ainakin jos katselee maailmalla tapahtuneita Vista juttuja.

    • Sillaisevaanon!

      voin sanoa kokemuksesta XP on aivan prseestä suosittelen jatkamaan vistalla tai hommaamaan windows 7:n

      • 1415

        Samaa mieltä. Windows 7 poistaa paljon Vistan ongelmia.

        Joidenkin laiteajureiden kanssa voi tosin tulla ongelmia, jos niille ei löydy windows 7:lle tehtyjä ajureita. Itse en saanut Logitecin suhteellisen kallista web-kameraa enää toimimaan, kun valmistaja ei tehnyt ajureita seiskalle. Oli tehnyt vaan raudasta uuden aivan vastaavan mallin, jolle olisi löytynyt seiskan ajurit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe