Nyt minä sen hokasin. Ollihan oli aikanaan armeijapappi, minunkin aikanani Hiukkavaarassa.
Kun menin armeijaan, joku kapiainen, jonka nimen olen jo unohtanut,esitteli laitoksen hyvin vapaaksi. Kaikkea kuulemma sai tehdä, mutta MUTTA, Kiinni tekemisistään ei saanut jäädä.
Vl-sanoma on sama. Ekäise, katso TV:tä, kieltoa ei ole, mutta älä jää kiinni tekemisistäsi.
Näin opetetaan rehellisiksi ja vastuuntuntoisiksi ihmisiksi?
Armeija on tunnettu siitä, että se opettaa ihmiset lusmuiksi, miten sama metodi muuttaa vl-ihmisen?
Ehkäistä saa.
4
489
Vastaukset
- Räpylä-Jem
ehkäisykäsityksen olevan paljon syvempi asia meikäläisyydessä, kuin mikään kielto. Se on vahva, hirmusen vahva KÄSITYS, että EHKÄISY ON SYNTIÄ. Ja tuon synnin tekemiseen ainut hyväksyttävä asia on naisen fysiikan pettäminen. Ja aiemmin oon kuullut sanottavan, että jos LÄÄKÄRI PÄÄTTÄÄ esim sterilisaatiosta, niin sitten hän ottaa ehkäisystä vastuun ja siinäkään ei sitten itse tee syntiä, vaan lääkäri (sille on yks ja sama, vaikka syntiä tekee, kadotukseen menee kuiteski). Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa. Eli nykyään pitää itse päättää, vaikkakin lääkäri suosittelisi sterilisaatiota. En ole kuullut muun ehkäisyn olevan sallittua, kuin sterilisaation ja kohdun poiston, lääkärin niin asiasta päättäessä.
Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan."Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa."
Koittaa viimeiseen asti välttää kohdunpoiston. Siitä on enemmän haittaa naisen elimistölle kuin hyötyä. Kohtua on turha poistaa, jos sen tarkoitus on vain ehkäistä uusi raskaus. Siihen ehkäisyyn on monia muitakin keinoja kuin kohdunpoisto.
Silloin kohdun poisto on ihan perusteltua, jos siellä on esim. pahanlaatuisia kasvaimia. Mutta jos kohtu poistetaan pelkästään ehkäisy tarkoituksessa, niin se on mielestäni naista alentavaa, ja erittäin väärin.Devoit kirjoitti:
Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan."Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan."
Että joissakin perheissä SRK menee ohitse oman perheen, jopa lasten ja puolison. Tiedän myös tapauksen jossa perheenjäsen on ilmiantanut SRK:lle läheisiään. Ja siitähän seurasi monia hoitokokouksia, ja ihan mitättömästä asiasta vielä, eli ei siis mitään todellista vääryyttä eikä syntiä kukaan ollut tehnyt.
Mahtaa olla kauhun paikka, kun omassa perheessään saa kokea sen, ettei edes läheisiin voi luottaa. Koti pitäisi olla jokaiselle ihmisille se turvallisin ja luotettavin paikka. Uskon, että tällaisissa tilanteissa joutuu jokaisen mielenterveys koville joka tuollaista joutuu kokemaan,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1255023Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733752Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463198Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a223168Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391737Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401279Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun381185Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3041098Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei301071- 831036