Ehkäistä saa.

Nyt minä sen hokasin. Ollihan oli aikanaan armeijapappi, minunkin aikanani Hiukkavaarassa.

Kun menin armeijaan, joku kapiainen, jonka nimen olen jo unohtanut,esitteli laitoksen hyvin vapaaksi. Kaikkea kuulemma sai tehdä, mutta MUTTA, Kiinni tekemisistään ei saanut jäädä.

Vl-sanoma on sama. Ekäise, katso TV:tä, kieltoa ei ole, mutta älä jää kiinni tekemisistäsi.

Näin opetetaan rehellisiksi ja vastuuntuntoisiksi ihmisiksi?

Armeija on tunnettu siitä, että se opettaa ihmiset lusmuiksi, miten sama metodi muuttaa vl-ihmisen?

4

493

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räpylä-Jem

      ehkäisykäsityksen olevan paljon syvempi asia meikäläisyydessä, kuin mikään kielto. Se on vahva, hirmusen vahva KÄSITYS, että EHKÄISY ON SYNTIÄ. Ja tuon synnin tekemiseen ainut hyväksyttävä asia on naisen fysiikan pettäminen. Ja aiemmin oon kuullut sanottavan, että jos LÄÄKÄRI PÄÄTTÄÄ esim sterilisaatiosta, niin sitten hän ottaa ehkäisystä vastuun ja siinäkään ei sitten itse tee syntiä, vaan lääkäri (sille on yks ja sama, vaikka syntiä tekee, kadotukseen menee kuiteski). Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa. Eli nykyään pitää itse päättää, vaikkakin lääkäri suosittelisi sterilisaatiota. En ole kuullut muun ehkäisyn olevan sallittua, kuin sterilisaation ja kohdun poiston, lääkärin niin asiasta päättäessä.

      • Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan.


      • "Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa."

        Koittaa viimeiseen asti välttää kohdunpoiston. Siitä on enemmän haittaa naisen elimistölle kuin hyötyä. Kohtua on turha poistaa, jos sen tarkoitus on vain ehkäistä uusi raskaus. Siihen ehkäisyyn on monia muitakin keinoja kuin kohdunpoisto.

        Silloin kohdun poisto on ihan perusteltua, jos siellä on esim. pahanlaatuisia kasvaimia. Mutta jos kohtu poistetaan pelkästään ehkäisy tarkoituksessa, niin se on mielestäni naista alentavaa, ja erittäin väärin.


      • Devoit kirjoitti:

        Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan.

        "Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan."

        Että joissakin perheissä SRK menee ohitse oman perheen, jopa lasten ja puolison. Tiedän myös tapauksen jossa perheenjäsen on ilmiantanut SRK:lle läheisiään. Ja siitähän seurasi monia hoitokokouksia, ja ihan mitättömästä asiasta vielä, eli ei siis mitään todellista vääryyttä eikä syntiä kukaan ollut tehnyt.

        Mahtaa olla kauhun paikka, kun omassa perheessään saa kokea sen, ettei edes läheisiin voi luottaa. Koti pitäisi olla jokaiselle ihmisille se turvallisin ja luotettavin paikka. Uskon, että tällaisissa tilanteissa joutuu jokaisen mielenterveys koville joka tuollaista joutuu kokemaan,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1442
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1063
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      786
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      672
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      646
    11. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      630
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      611
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe