Ehkäistä saa.

Nyt minä sen hokasin. Ollihan oli aikanaan armeijapappi, minunkin aikanani Hiukkavaarassa.

Kun menin armeijaan, joku kapiainen, jonka nimen olen jo unohtanut,esitteli laitoksen hyvin vapaaksi. Kaikkea kuulemma sai tehdä, mutta MUTTA, Kiinni tekemisistään ei saanut jäädä.

Vl-sanoma on sama. Ekäise, katso TV:tä, kieltoa ei ole, mutta älä jää kiinni tekemisistäsi.

Näin opetetaan rehellisiksi ja vastuuntuntoisiksi ihmisiksi?

Armeija on tunnettu siitä, että se opettaa ihmiset lusmuiksi, miten sama metodi muuttaa vl-ihmisen?

4

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Räpylä-Jem

      ehkäisykäsityksen olevan paljon syvempi asia meikäläisyydessä, kuin mikään kielto. Se on vahva, hirmusen vahva KÄSITYS, että EHKÄISY ON SYNTIÄ. Ja tuon synnin tekemiseen ainut hyväksyttävä asia on naisen fysiikan pettäminen. Ja aiemmin oon kuullut sanottavan, että jos LÄÄKÄRI PÄÄTTÄÄ esim sterilisaatiosta, niin sitten hän ottaa ehkäisystä vastuun ja siinäkään ei sitten itse tee syntiä, vaan lääkäri (sille on yks ja sama, vaikka syntiä tekee, kadotukseen menee kuiteski). Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa. Eli nykyään pitää itse päättää, vaikkakin lääkäri suosittelisi sterilisaatiota. En ole kuullut muun ehkäisyn olevan sallittua, kuin sterilisaation ja kohdun poiston, lääkärin niin asiasta päättäessä.

      • Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan.


      • "Mutta nykyaikana lääkärit ei tee sellaisia päätöksiä kuin hätätilanteissa, kun äidin henki on vaarassa."

        Koittaa viimeiseen asti välttää kohdunpoiston. Siitä on enemmän haittaa naisen elimistölle kuin hyötyä. Kohtua on turha poistaa, jos sen tarkoitus on vain ehkäistä uusi raskaus. Siihen ehkäisyyn on monia muitakin keinoja kuin kohdunpoisto.

        Silloin kohdun poisto on ihan perusteltua, jos siellä on esim. pahanlaatuisia kasvaimia. Mutta jos kohtu poistetaan pelkästään ehkäisy tarkoituksessa, niin se on mielestäni naista alentavaa, ja erittäin väärin.


      • Devoit kirjoitti:

        Voin vain kuvitella sitä totaalista yksinäisyyden tunnetta äidillä, joka ehkäisypäätöksen joutuu tekemään. Siinä mielenterveys on lujilla. jos olisi edes joku luotettu, jolle voisi sydäntään purkaa. Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan.

        "Ketä vl-yhteisössä uskallat pitää luotettunasi?
        Ainakin ennen ilmiantaja saattoi olla kuka vaan."

        Että joissakin perheissä SRK menee ohitse oman perheen, jopa lasten ja puolison. Tiedän myös tapauksen jossa perheenjäsen on ilmiantanut SRK:lle läheisiään. Ja siitähän seurasi monia hoitokokouksia, ja ihan mitättömästä asiasta vielä, eli ei siis mitään todellista vääryyttä eikä syntiä kukaan ollut tehnyt.

        Mahtaa olla kauhun paikka, kun omassa perheessään saa kokea sen, ettei edes läheisiin voi luottaa. Koti pitäisi olla jokaiselle ihmisille se turvallisin ja luotettavin paikka. Uskon, että tällaisissa tilanteissa joutuu jokaisen mielenterveys koville joka tuollaista joutuu kokemaan,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe