Eli jos alueella on liikennemerkki jossa on parkkikiekon kuva ja 24H merkintä, niin kuuluuko käytännössä parkkikiekkoa käyttää?
Vastaukset 13
- parkkikiekko
Missähän päin semmoinen merkki löytyy? En iha heti muista törmänneeni kyseiseen merkki yhdistelmään.
- starter
eräs parkkihalli.
- sdkfos
Helsinginssä Puistolan asemalla, jos en väärin muista.
- Anonyymi
Espoossa Otaniemessä ainakin oli pitkään, ellei vieläkin, kiekkopaikkoja "48h". Aina sitä ohi mennessä mietti, kuinka tuota valvotaan.
- kuuluu.
Väärinhän se on merkitty, kiekolla ei voi seurata yli 11 tunnin rajoitusta. Mutta merkin asettajan osaamattomuus ei vapauta autoilijaa pakosta käyttää kiekkoa niin käskettäessä. Eli kiekko lasille vaan. Sen puuttumisesta voi saada sakot, mutta tuon annetun 24 tunnin rajan ylittämisestä tuskin saa. Sitä kun ei *voi* valvoa 12-tuntisella laitteella.
- seurata
Kyllä parkkihallissa 24h parkkeeraamista voi valvoa parkkikiekon avustamana. Yön yli seisovat autot voidaan kuvata tai muuten merkitä ja seuraavana iltana/yönä laputtaa liikkumattomat autot. Parkkikiekosta on iso apu kun ei tarvitse tulkita ihan tunnin parin päälle.
Tarkoitushan ei ole valvoa juuri sitä 24h aikaa vaan, että auto ei seiso hallissa yhtä yötä kauemmin säilytyksessä. - Oikeaoppinenparkkeeraus
24H parkkipaikalla EI käytetä parkkikiekkoa juuri mainitsemasi asian takia. Poliisi ottaa kuvat auton parkkisijainnista (tarkka) ja jos autoa ei ole 24h tarkistuksesta siirretty, sakot tulee.
- Sääntöjen_mukaan
Oikeaoppinenparkkeeraus kirjoitti:
24H parkkipaikalla EI käytetä parkkikiekkoa juuri mainitsemasi asian takia. Poliisi ottaa kuvat auton parkkisijainnista (tarkka) ja jos autoa ei ole 24h tarkistuksesta siirretty, sakot tulee.
Jos parkkipaikan reunassa on liikennemerkki pysäköintikiekon käyttämisestä, sitä käytetään merkin mukaan.
Eri asia sitten on, voiko sen perusteella tehdä jotain valvontaa. Kuten "kuuluu." edellä kirjoitti, parkkikiekko on toimiva väline pysäköintiaikojen valvontaan puolesta tunnista ehkä noin kahdeksaan tuntiin. Sitä pidemmillä ajoilla se ei vain systeeminä toimi, eikä todellakaan kun mennään yli 11,5 tunnin.
- 245453g456g536h65g564
Voi pysäköidä 24h mutta ei 25h, tarkoittaa just niin kuin lukee.
- Just_joo
Siis _saa_ pysäköidä 24h. Mutta ei sitä kiekon perusteella voi valvoa.
Liikennemerkillä ei voi estää pysäköimistä, sillä vain osoitetaan sääntöjä. Tai tietysti voi, jos on pitämässä merkkiä sisäänajotien edessä...
- Anonyymi
Parkkikiekon kuva = Käytettävä parkkikiekkoa.
24h pysäköinti = 24h maksimi jonka saa yhtäjaksoisesti seisottaa autoa ruudussa.
Eli..tulet ruutuun ma klo 13.17, kiekko lasiin näyttämään 13.30. Tiistaina viimeistään kello 13.30 on auton oltava poistunut ruudusta. Vaikka sitten viereiseen ruutuun jos ei muuta keksi.- Anonyymi
Hyvin opastettu. Yleensä nämä tiedot saadaan viimeistään autokoulussa.
Ehkäpä alkuperäinen kysyjäkin on jo saanut nämä asiat kuluneen 11 vuoden aikana selville ihan itse.
- Anonyymi
Parkkikiekon kuva + 24 h
Laitoin parkkikiekon ja olin asioilla puoli tuntia.
Sain pysäköintisakon? Oikeinko????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591260
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571188Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331132Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 1011004
- 49827
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5815Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27771Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192706- 71669