Mistähän johtuu, että Mazdan palstalla ruoste on niin hallitseva aihe ? TL 5.3.09 A-katsastuksesta: ”Koko julkaistussa tilastoaineistossa ainoastaan yhdessä automallissa alustan ruostevauriot ovat nousseet kolmen yleisimmän hylkäämissyyn joukkoon. Tämä automalli on Nissan Almera, jonka ruosteherkkyys on ollut vuosikaudet yleisessä tiedossa.” Mutta Almeran palstalla oli hyvin vähän ruosteesta. Eikä paljoa taida olla muistakaan ehkäpä Mazdaa herkemmin ruostuvista merkeistä joita Autobild 2008 laaturaportin kyselyn mukaan näyttäisi olevan noin puolet. Ja paljon on ”Rosregistretissä” samalla huonohkolla arvosanalla 2 ja on monta ykköstäkin. Hs.fi 317 auton vikatiedoissa on yli 30%:ssa ruostehuomautuksia. Mazdassakin mutta ei mitenkään poikkeavasti korostettuna.
Miksei ruostuvammista
kirjoitella
3529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämä on ruoste/ ei kun masta palsta. Nissan palsta on omalla paikallaan, täällä kirjoitellaan mazdan ruostuvista ovista, ja kaarista. Jokainen ammattilainen tietää kyllä totuuden valmistusvioista. Turha väittää muuta, teille nauretaan!!!!!!!!!!!
perisuomalainen kateus syynä. Kukaan ei ole katellinen Nissan Almerasta, mutta Mazda 6:sta ollaan katellisia, varsinkin kun on maksanut monia tonneja enemmän autosta ja saanut huonomman. Toiseksi Mazdasta ei juurikaan löydy mitään muuta vikaa kuin vain keskimääräistä huonompi ruosteenesto. Paras ruosteenvastustus on nykyisin Rellussa, mutta siitä ei kukaan ole kateellinen ainakaan mulle. Mulla onkin kyllä Laguna, joka keikkuu katsastustilastojen hännillä. Sen alustan osat ovat kyllä heikkolaatuiset, mutta ruostetta siitä ei kyllä löydy mistään. Eipä mulle oo paljon iloa ruosterekisterin viidestä tähdestä, kun autokauppiaat tarjoavat vaihdossa uuteen n.5000€ vajaat 6-vuotiaasta autosta, Mazdasta taitasi saada sentään tuplasti tuon, vaikka uutena Rellu oli jopa hieman kalliimpi.
että mazda kuski älähtää joka ruoste sanaan jos kukaan ei niitä noteraa niin kuka viitsisi vuodesta toiseen niitä kirjoitella,ei kateus voi olla syynä jokaisella kun on valinnanvapaus millä ajaa voisihan se kateellinen mennä vaihtamaan autoa jos tuntee kateutta toista merkkiä kohtaan