Pitkän harkinnan jälkeen tuumasin, että lemmikkikuumetta helpottamaan pitäisi saada pari marsua. Kokemustakin niistä on teinivuosilta, jolloin taloudessa kuikutteli 3 marsua. Siispä eläinkauppaan toteamaan, että tarjolla on vain muutama yksinäinen vanhempi uros ja ei oota, eikä tiedä koska tulee.
No netistä varmaan löytyy... tai sitten ei. Mistä tästä maasta saa 2kpl nuoria sileäkarvaisia/ abessiinialaisia/ risteytysmarsuja, joiden värinä on valkeaa, ruskeaa ja mustaa mukavana sekamelskana?!?!??!
Onko ihan pakko ajaa Rovaniemelle, Helsinkiin tai Länsi-rannikolle saakka marsujen perästä? Onko ihan pakko tyytyä vanhempaan, jalostuksesta poistuneeseen, yksiväriseen punasilmään?
No netistä varmaan löytyy... tai sitten ei. Mistä tästä maasta saa 2kpl nuoria sileäkarvaisia/ abessiinialaisia/ risteytysmarsuja, joiden värinä on valkeaa, ruskeaa ja mustaa mukavana sekamelskana?!?!??!
Onko ihan pakko ajaa Rovaniemelle, Helsinkiin tai Länsi-rannikolle saakka marsujen perästä? Onko ihan pakko tyytyä vanhempaan, jalostuksesta poistuneeseen, yksiväriseen punasilmään?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyseleppä kasvattajilta, Etelä-Suomessa heitä on paljon ja kannattaa suosia mieluummin kasvattajia kuin eläinkauppojen tukkumarsuja.
http://www.marsut.net/index.php?option=com_weblinks&view=category&id=2:kasvattajat&Itemid=3.
Myös epävirallisia luotettavia kasvattajia on, tuossa listassa ei ole kaikki. Netistä löytää kun kokeilee erilaisia hakusanoja.
Tutunnäköinen lista. Tutkittu on. Niitä epävirallisia kasvattajia ja lemmikkimarsujen jälkikasvua kaipailisinkin, kun nuo hienot rotumarsut on niin ykstoikkosen värisiä. Kai se on kohta vaan pakko ajaa Suomi ristiin rastiin ja hakea yksi marsu tuolta ja toinen täältä.
Hei
Minulla olisi kaksi alle 1 vuotiasta urosmarsua myynnissä, asun Ilomantsissa ja kuljetus Joensuuhun onnistuu. Myynnissä ovat minulla puhjenneen heinä-allergian takia ( minä olen perheen äiti) Voisin laittaa kuvia sinulle s.postiin.
eläinkauppa faunattaressa. Just kävin siel kattelemassa ihania kuikkuja.
Ootkos seuraillu sivustoa http://www.marsut.net/keskustelut/index.php ? Sinne pitää kyl kirjautua, mut löytää paaaaaljon muutakin hyödyllistä. Tulee joka viikko kyllä myytäviä marsuja ja kaiken värisiä. Samalla löytää noita epävirallisia kasvattajia ja voi kysellä oisko tulossa sopivia poikasia :) Tai sitten vaan eläinkauppoihin hakemaan tukkueläimiä. Niiltä kyllä voi löytyä kaikennnäköisiä ongelmia maan ja taivaan väliltä, mutta onpahan oikean värisiä!
Itse kasvatan marsuja ja poikasia matkaa ympäri suomenmaan. Lähes joka näyttelystä järjestyy kyyti täältä Itä-uudeltamaalta ihan pohjoiseen saakka parhaimmillaan. Kannattaa ainakin kysyä kasvattajalta jos sopivat marsut löytyvät järjestyykö kyytiä jonkun muun reissun ohessa vaikka vaan lähemmäksi. Harvempi kuskailee marsuja huvin vuoksi, eli ne kulkevat kun on jotain muutakin asiaa määrättyyn paikkaan. Kysyminen ei maksa mitään ;)
Etkös mitään muuta ajattelekkaan kuin marsun ulkonäköä!??!Minulle on aivan sama, minkä näköisiä marsut ovat, pääasia että ovat marsuja! Tollasia ei pitäisi päästää marsun omistajiksi..
Jo on älytön viesti, tottakai aloittaja(ja kaikki muutkin) voi miettiä minkä värisiä marsuja haluaa ._. ei se tee heistä yhtään sen huonompaa marsun omistajaa(pätee myös muihin eläimiin). Samalla laillahan ihmiset esim. miettii minkä rotuisen koiran hankkisi, ja haluaako pitkä vai lyhytkarvasen. Sekarotuisissa taasen varmaan kanssa katsotaan myös sitä että minkä näköinen se on.
Käytin nyt esimerkkinä koiraa kun siitä oli kaikkein helpoin, kun en itse marsuista paljoa tiedä, lapsena oli kaksi, ja siihen se sitten jäikin.
Hei, kiinnostaisi tietää löysitkö marsun kasvattajia Joensuusta? Vai miten sait järkättyä kuikulan itsellesi?
Itsellä on hankinnassa rex naaras mutta ajomatka Lappeenrantaan ei houkuttele, ja kyytejä saa toki tarjota! Marsulle Lappeenrannasta Joensuuhun.
Oletko ostamassa rexiä Kotikummulta?
Minä olen ostamassa poikaa, ja haemme sen ensi sunnuntaina. Kasvattaja pyysi jos voisimme ottaa kyytiin myös yhden tytön, liekö olisi sinun?
Mutta asumme Kiteellä emmekä pystyisi sitä tuomaan sinne asti Joensuuhun mutta jos pääsisit Kiteeltä hakemaan?
Mutta luulen että kasvattaja ottaa vielä paremmin yhteyttä sinuun..
Oletko mistö kaupungista?
Kaikki marsut on just jossain Lappeenrannassa tai rovaniemellä!! Miks ei vaikka Joensuussa, Lieksassa tai Nurmeksessa!? Jos tiiätte nuoria ja lähellä lieksaa olevia marsuja laita tänne foorumille viestii kiitoz
Hei
Minulla olisi kaksi alle 1 vuotiasta urosmarsua myynnissä, asun Ilomantsissa ja kuljetus Joensuuhun onnistuu. Myynnissä ovat minulla puhjenneen heinä-allergian takia ( minä olen perheen äiti) Voisin laittaa kuvia sinulle s.postiin.