A-Katsastus OY:n

tilasto määräaikaiskatsastu...

vm2005 C-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 92tkm, hylkäys% 9,0 >>>n. joka 11 hylätään

vm2003 C-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 134tkm, hylkäys% 21,7 >>>n. joka 5 hylätään

vm2002 C-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 149tkm, hylkäys% 17,3 >>>n. joka 6 hylätään

vm2001 C-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 158tkm, hylkäys% 20,2 >>>n. joka 5 hylätään

vm2000 E-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 265tkm, hylkäys% 27,6 >>>n. joka 4 hylätään

vm1999 E-sarjan Mersu, keskimääräinen mittarilukema 294tkm, hylkäys% 32,3 >>>n. joka 3 hylätään

Jostakin oon kuullut että Mersulla nuo ensimmäiset 300tkm on vasta sisäänajoa.

Tilastojen mukaan ihan paalitavaraa.

Maailma (Suomi siinä mukana) tarvitsee esikuvia.

12

1192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilastoa

      myös muista merkeistä, että saadaan nauraa oikein porukalla.

      • mistä maksetaan?

        Kun auto huolletaan säännöllisesti ja tarvittavat työt myös tehdään, ei ongelmia pitäisi olla... OBD mittaus oli Mersun yleisin vika, sen jälkeen ohjaus. Välykset nivelissä yms. kyllä pitäisi löytyä huollossa. Olisiko syynä se surullisen kuuluisa merkkihuollon "valohoito" vai mikä? Muutama vuosi omalle kohdalle sattui, etti Mersun merkkihuolto huomannut alustan tarkastuksessa, että molemmat takajouset olivat poikki!!! On eri juttu tehdä työ ja laskuttaa siitä. Helpommalla ilmeisesti pääsee, kun tekee vain laskun...


      • 20K

        Euron autoille on ihan yksi vitun maku miten ne siellä pärjää. Nyt onkin puhe Mersuista, jota jotkut pitävät laatuautona. Mitä sen hintansa puolesta pitäisikin olla.


      • muualla,
        20K kirjoitti:

        Euron autoille on ihan yksi vitun maku miten ne siellä pärjää. Nyt onkin puhe Mersuista, jota jotkut pitävät laatuautona. Mitä sen hintansa puolesta pitäisikin olla.

        maailmassa mikään erityisen kallis ole. Esim ruotsissa mersu on halvempi, kuin paljon laadukkaammat audit ja bmw:t. Kyllä mersun nykyinen "maine" suomessa perustuu johonkin tosi vanhaan historiaan, ja nykytodellisuus on aivan muuta!


      • Nimetön
        20K kirjoitti:

        Euron autoille on ihan yksi vitun maku miten ne siellä pärjää. Nyt onkin puhe Mersuista, jota jotkut pitävät laatuautona. Mitä sen hintansa puolesta pitäisikin olla.

        mersun kalliuteen on ihan pakko ottaa esimerkki,Mb 200d-90 kats.ym ok 800e. Toyota corolla 1.3sxi-90 1350e.


      • esimerkki
        Nimetön kirjoitti:

        mersun kalliuteen on ihan pakko ottaa esimerkki,Mb 200d-90 kats.ym ok 800e. Toyota corolla 1.3sxi-90 1350e.

        Mutta tietääkseni on uudempiakin autoja, kuin -90 malliset. Eikä tuon ikäinen Mersu saa tuon kalliimpi ollakkaan. Corollasta en tiedä, koska en ole koskaan mokomalla ajanut.


    • ropellikorva

      millä itse ajat????. Veikkaisin että, mopolla.

    • hirveitä romuja

      Vai tällainen peli onkin tämä JOHTOTÄHTI. Kyllä nyt naurattaa. Eli paskoin merkki heti ranskalaisten jälkeen.

      • nissanisti10

        se on silti aina mersu, eikä mikään näennäisesti katsastustilastoja voittava saksalais-skeidainen Audi.


      • tähän mennessä
        nissanisti10 kirjoitti:

        se on silti aina mersu, eikä mikään näennäisesti katsastustilastoja voittava saksalais-skeidainen Audi.

        vielä yksikään Audi ohittanut, eikä ohita.


    • Ongelmia katsastuksen kanssa

      Nytkin juuri vaihdoin uuden e320 cdi, takuu on, kyyti hyvää, sillain kun parin vuoden välein vaihtelee ei tunnu edes tylsältä hinkuttaa samalla autolla, ei mitään ongelmia katsastuksen kanssa.

      Milläs muuten itse ajat? ihan mielenkiinnosta kyselen vain, kun noin viitsit vaivaa nähdä ihmisten mersuista?

      • Voi kamala!

        Mitenköhän paljon 300.000km ajettuja corolloja hylättäisiin? Vai millä itse ajeletkaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe