Sain muutama kuukausi sitten macbookin, netti on laajakaista tällä hetkellä. Olen kuullut että nettiä voisi käyttää myös kännykän kautta, miten se on mahdollista? Olen miettinyt että sulkisin kokonaan laajakaistan, ja ostaisin mokkulan ja jonkun halvan liittymän, jos tuo ''kännykkänetti'' ei toimi... Silläkin uhalla voisin katkaista laajakaistan, vaikka asun melkoisen korvessa. Eli se olisi siis hitaampi, ainaki luultavasti?!
Minkälaista mokkulaa suosittelette? En oikein tiedä mitään noista nettijutuista...:( Toivon vaan että jos katkaisen laajakaistan ni en kadu sitä!
Kuitenkin kaupungissa se on sitten nopeampi, esim kuopiossa, Turussa?
Mutta siis, voisitteko neuvoa saako Nokia 5700 puhelimen avulla toimimaan netin, tarvitseeko jotain lisäjuttuja?
Olisi kiva käyttää muuallakin kannettavaa ku omassa huoneeessa ;)
Minkälaista mokkulaa suosittelette? En oikein tiedä mitään noista nettijutuista...:( Toivon vaan että jos katkaisen laajakaistan ni en kadu sitä!
Kuitenkin kaupungissa se on sitten nopeampi, esim kuopiossa, Turussa?
Mutta siis, voisitteko neuvoa saako Nokia 5700 puhelimen avulla toimimaan netin, tarvitseeko jotain lisäjuttuja?
Olisi kiva käyttää muuallakin kannettavaa ku omassa huoneeessa ;)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olis kiva käyttää kannettavaa muissakin huoneissa, osta wlan-tukiasema niinkuin me muutkin. Esim. Airport Express on hyvä. Ja toki muitakin on.
Jos asut korvessa, tarkista operaattorien sivuilta mikä verkko sinne ulottuu. Jos 3G verkkoa ei ole, ei kannata. Ja vaikka olisi, ei siitä tahdo olla ainoaksi yhteystavaksi.
Tilaa operaattoriltasi joku datapaketti, parita Macbook ja 5700 Bluetoothilla. Järjestelmäasetukset/Verkko kohdasta lisää sinne Bluetooth modemi, säädä sen asetukset kuntoon (oikea merkki ja PPP echo pois jne.). Ja yhteys auki.
ei välttämättä ole, vaikka operaattorit niin väittävät. Eli voi olla että ei toimi, vaikka pitäisi, näin siis korvessa. Eihän tuota G3 ole kuin kaupungeissa ja suurimmissa taajamissa. Suurinosa maaseutua taitaa olla ilman. Maantieteellisesti ajatellen on suurempi todennäköisyys että verkkoa ei ole, kuin että se on.
Näkemykseni asiasta kohdallasi:
1. Osta Applen Ariport Extreme -tukiasema, jos haluat langattomasti myös yläkerrassa surffata, jos riittää parin huoneen verran, riittää Ariport Express (AirTunesilla - keksit kyllä miksi).
Näiden avulla saat surffailtua jne sen MacBookin kanssa muuallakin kuin modeemin vieressä.
2. Älä sotke kännykkää tuohon kombinaatioon, muuten kuin hirmuisessa tarpeessa, koskapa samaan aikaan puhelimella ei sitten soitella, eikä soittoihin vastailla, eikä se akkukaan kauaa puhelimessa (vissiin) kestä.
3. Osta valinnaiselta operaattorilta edullinen mokkulapaketti mokkuloineen päivineen (joillain operaattoreilla on palveluksessan jopa henkilöitä, jotka oikeasti tietävät, mikä mokkula on Macin kanssa parhaimmillaan...) ja käytä mokkulayhteyttä mobiilisti muualla kuin kotona.
4. Mokkulayhteydestä kannattaa ottaa huomioon se (kuten aiemmatkin jo sanoivat) että ainoastaan 3G-verkossa tulee se nopeus hyötyyn. 3G-verkon ulkopuolella kannattaa varautua sellaiseen vanhan puhelinmodeemiyhteyden mukaiseen surffailuun...