nissan micra

nissan micra nykii ajaessa olen vaihtanut tulpat ja virranjakajan kannen ja polttoaine suodattimen nykii edelleen mistä vika vois löytyä.
72109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olla mikä tahansa noin sadasta eri syystä. Ei muuta kuin etsit itse syyn ja korjaat tai viet autosi korjaamolle, niin asentaja itse etsii syyn, korjaa vian/viat ja sinä vain maksat.

Äänestä

hei reglity !

Oletko löytänyt nykimisen syyn ? Vaimolla on micra,vika on aivan sama meillä.
Samat temput tehty,kuin Sinäkin.Nykii heti kun lämpiää.Merkkikorjaamolla ei tietenkään oltu kuultukaan moisesta viasta,mutta usea micra kuski on sen todennut.
Eli mikä on se syy?Vastaa ole hyvä,ei huvita merkkikorjaamon hinnoilla lähteä -93:a
hoivaamaan,auto on muuten hyvä ja siisti.

Äänestä
  • aivan sama vika minun micrassa.alkaa nykimään kun moottori lämpenee.löysitkö vian?

    Äänestä

Samaa vikaa oli micrassani, vaihdoin myöskin samat (paitsi polttoainesuodatinta) , mutta myöskin tulpanjohdot ja ilmansuodattimen. Virranjakajan kannen lisäksi kuulemma voisi / kannattaisi vaihtaa pyörijä, mutta ei tarvitse minun micrantapauksessa ainakaan vielä, toimii hienosti nyt ja nämä vaihtotoimenpiteet auttoivat. (yksi tulpanjohto oli aika rajunnäköinen, ruskea ja nesteessä johtuen ehkä kesäisestä moottorinpesusta, jonka painepesurilla suoritin ja vettä pääsi väärään paikkaan.. siinä oli ehkä syy meikäläisen kulkuneuvon oireilussa) viallinen Lambda-anturi on yks vaihtoehto kenties, mut kenties vain, en ole mikään autotohtori..:)

Äänestä

Kaasutin vai ruisku-KAT-malli? Onko alipaineletkut ehjät? Vaikuttaa bensansaantiin sekä sytytysaikaan.

Äänestä

Itsellä myös micra ja sama vika vm. 95 Automaatti ryyppy kuulemma vika vaihdan ensi viikolla ja palaan asiaan.

Äänestä

ittelläni o 91 vuoden micra, ja parkkivalot ei mee päälle kun virta ei oo päällä. eikä ne mene päälle vaikka on auto käynnissä, mutta kun auto on käynnissä, ajovalot toimivat aivan moitteettomasti. missä siis vika?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reglity111 kirjoitti:

nissan micra nykii ajaessa olen vaihtanut tulpat ja virranjakajan kannen ja polttoaine suodattimen nykii edelleen mistä vika vois löytyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu