daewoo

route66

Oltiin joululahjaostoksilla varsovassa viime viikon loppuna ja kyllä se daewoo ostokset ja shoppaajat hotellille vei. muuten se ei minua millään lailla säväyttänyt. tavallinen riisikuppi jollaisia näkee joka paikassa. yllätyin kuitenkin siitä miten yleinen se oli varsovan nopea tempoisessa liikenteessä.
varsin halvan oloinen kulkuneuvo...

7

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitenkähän on?

      Käsitykseni mukaan Itä-Euroopan Daewoo-kanta on hieman erilainen kuin täällä meillä. Muistaakseni mm. FSO:n tehtaat siirtyivät jossakin vaiheessa Daewoon omistukseen. Oletan, että näissä tuotantolaitoksissa valmistetaan täysin eri autoja, kuin mitä meille tuodaan Etelä-Koreasta.

      Muistan lukeneeni, että GM:n siirryttyä hallitsevaan asemaan Daewoossa, aloitettiin yrityksen "tervehdyttäminen", eikä mukaan kelpuutettu Itä-Euroopan tai Venäjän alueen tehtaita. Näillä tehtailla on oikeus käyttää Daewoon nimeä jonnekin ensi vuoden loppuun tms...

      Korjatkoon joku, jos käsitykseni on väärä...

      Muutaman kuukauden "toisen käden kokemukset" Daewoo Kalosista ovat kuitenkin positiivisia. Ei vikoja, ei murheita!

      • Kalos myös

        Olet oikeassa. Nimen käyttö lupa loppuu ensi vuoden lopussa. Tänne tulevat Daewoot tuodaan Etelä-Koreasta. Mullakin ollut 4kk Kalos 4d sx. Kilometrejä takana jo 9000 ja hyvin on pelannut. Perheemme toinen auto Toyota Avensis vaihtuu tammikuussa Evandaan.


      • Antsu
        Kalos myös kirjoitti:

        Olet oikeassa. Nimen käyttö lupa loppuu ensi vuoden lopussa. Tänne tulevat Daewoot tuodaan Etelä-Koreasta. Mullakin ollut 4kk Kalos 4d sx. Kilometrejä takana jo 9000 ja hyvin on pelannut. Perheemme toinen auto Toyota Avensis vaihtuu tammikuussa Evandaan.

        Valmistaja ja maahantuoja aliarvioivat suomalaista kuluttajaa ristimällä autonsa kalossiksi. Kyllä malleja on ennekin nimetty uusiksi moisten mokien vuoksi. En aio tunkea itseäni kalossiin!


    • Warre

      FSO Daewoo,tuntuu tosi luotetttavalta.Lähes Awe Warre tasolta.Eli hyvin menee.Ostakaa hyvät ihmiset autoja, kun niitäkin on saatavissa.

      • Ben Dover

        Mikäli et ymmärtänyt, niin kerrottakoon, että noita FSO-pohjaisia Daewoita ei myydä Suomessa.


      • Markku
        Ben Dover kirjoitti:

        Mikäli et ymmärtänyt, niin kerrottakoon, että noita FSO-pohjaisia Daewoita ei myydä Suomessa.

        ja ne FSO:t on Fiat-pohjaisia...


      • ...yhteen tullaan
        Markku kirjoitti:

        ja ne FSO:t on Fiat-pohjaisia...

        Muistaakseni GM omistaa nykyisin siivun Fiatistakin. Ja myös Daewoo kuuluu samaan GM-konserniin... Ympäri mennään, yhteen tullaan...

        Eipä näistä nykyautoista muutenkaan enää tiedä. GM valmistaa Opelit, Chevyt, Daewoot, Saabit jne., Fordilta tulee Mazdat, Volvot ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      118
      8245
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7492
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      91
      5669
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4820
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2601
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2485
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1465
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1434
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      52
      1315
    Aihe