Vajaa tai puuttuva liitettävyys

Monsterface

Mikähän ihme kun netti toimi vielä alkuillasta hyvin. Sitten oli kone (Windows XP:llä) hetken kaikista johdoista irti. Takaisin kun laitoin niin nettiin ei pääse enää millään. Ei löydä ip:tä, kertoo vaan että vajaa tai puuttuva liitettävyys.

- Olen ottanut virtoja pois joka paikasta ja piuhoja myös, ei auta.
- Korjaa toiminto, ei auta
- Komentoriville ipconfig/renew, ei auta, DHCP-palvelimeen ei saa yhteyttä.
- Modeemi toimii (Telewell 501), kirjoittelen sillä tällä hetkelläkin.
- Verkkokortti näyttää toimivan normaalisti, ainakin valot vilkuttelee.

Osaako joku neuvoa mitään tähän?

2

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuon viestin

      kirjoittamaan? Vai onko sulla toinen kone joka pelittää?

      Jos sä oot kerran kokeillut kaikki keinot niin vaikea tässä on antaa mitään neuvoja...paitsi että sä voisit kokeilla sitä että imutat jonkun live-cd:llisen linuxin, poltat sen, buuttaat cd:ltä ja kokeilet sillä pääseekö koko koneella nettiin lainkaan ja jos pääsee niin vika on sitten selkeästi XP:ssä eli siinä on jotain mennyt sekaisin (sitä en tiedä mitä). Jos et pääse niin vika voi olla verkkokortissa vaikka se vilkutteleekin valoja.

      • Kyllä

        Tää mun läppäri pelaa saman 501:sen perässä ihan mainiosti. Voi olla hyvinkin joo verkkokorttivikakin. DHCP- palvelimeen ei saa yhteyssä, sanoo hän. En kyllä keksi paljoo buuttaamista enempää tehdä kun ei kerran suostu korjaustoiminnollakaan tekemään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      23
      8165
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      68
      7249
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4689
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3834
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3093
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2796
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2743
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      15
      2561
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2441
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      2423
    Aihe