Petimme äänestäjämme

petimme petillä
4152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mutta kokoomus tekee sen minkä lupaa, ja on kansakunnan asialla! Vastuuta pitää ottaa ja sen kokoomus ja hallitus on hyvin ottanut ja järkevästi tulevaisuutta luodannut. On luojanlykky, ettei Demarit ole hallitusvastuussa, sillä silloin emme olisi enään taantumassa, vaan syvässä lamassa.

Äänestä
  • hihihihihahahhahahahahahooooooböööööööööööööö

    Äänestä

  • kokoomus pettää aina kirjoitti:

    hihihihihahahhahahahahahooooooböööööööööööööö

    niin ruuan alvia ei alennettaisi, kelamaksuja ei poistettaisi, veroale olis kohdennettu pienituloisille jotka kuluttavat rahansa. Hallituksen lamalääkket tehottomia ja aiheuttavat vain lisää tarvetta velanottoon. Yhteiskuntarauhakin olisi säilytetty, kun eläkeikää ei olisi väkisten ruvettu nostamaan vastoin tilastollista faktaa, joka näyttää kuinka kauan ihminen jaksaa oikeasti työelämässä.
    Mitä tehdään sitten näille kuusikymppisille työelämän ja yhteiskunnan hyljeksimille ihmisille joita ei päästetä eläkkeelle?

    Äänestä

  • olisi vallassa, kirjoitti:

    niin ruuan alvia ei alennettaisi, kelamaksuja ei poistettaisi, veroale olis kohdennettu pienituloisille jotka kuluttavat rahansa. Hallituksen lamalääkket tehottomia ja aiheuttavat vain lisää tarvetta velanottoon. Yhteiskuntarauhakin olisi säilytetty, kun eläkeikää ei olisi väkisten ruvettu nostamaan vastoin tilastollista faktaa, joka näyttää kuinka kauan ihminen jaksaa oikeasti työelämässä.
    Mitä tehdään sitten näille kuusikymppisille työelämän ja yhteiskunnan hyljeksimille ihmisille joita ei päästetä eläkkeelle?

    Vanhanen ja Katainen ovat kännykkäpalaverissaan suunnitelleet seuraavaa:

    Ikääntyvät työntekijät potkitaan pois työelämästä, koska siihen ei aseteta mitään sanktioita työnantajille; ikääntyvä työntekijä ei ole valtiovallan suojeluksessa. (jotkut yritykset pitävät huolta työntekijöistään, mutta suuressa osassa yrityksiä "työssäjaksamistoimet" on vain menoerä, jota työnantaja ei kustanna)

    Kun 500 päivää (ansiosidonnainen) on kulunut ja eläkeikään on vielä matkaa useita vuosia, putoaa ihmiset nk. toimeentulorahalle, joka on siinä kansanelälkkeen suuruinen (n. 550 eur).

    Parin vuoden asiosidonnaisesta kertyy eläkettä alle puolet verrattuna entisestä työtulojen perusteella syntyneestä ja eläkerahoja säästyy huomattavasti.

    Toimeentulorahasta ei sitten kerrykkään juuri mitään joten eläkkeiden määrät laskevat luonnollisesti kun 5-10 vuotta ennen eläkeikää on joutunut putoamaan "uinuvan eläkekertymän piiriin"

    Tämä ikääntyneiden, ammattitaitoisten ja koulutettujen reservi annetaan sitten pakkotyöllistämiskeinoin yritysten käyttöön, joten halpatyövoimakin löytyy omasta takaa.

    Näitä työssäolojaksoja kutsutaan sitten "uudelleenkoulutukseksi" tai "työelämään paluukoulutukseksi" tai "tutustu uuteen ammattiin"
    jne.

    Jos on aikaisemmin hankkinut ja saanut kasaan jotain omaisuutta, ne joutuu tuhlaamaan ennen virallista eläkeikää.

    Yhtä kurja tilanne on nuorilla, jotka joutuvat ahertamaan pätkätöissä ja olemaan välillä työttöminä, eläkekertymä ohenee myös alkupäästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


petimme kansan kirjoitti:

petimme petillä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu