miten pianonuoteista soitetaan bassoa? Voisko joku ystävällisesti selittää. Ei mitään "mene kirjastoon" vastausta kiitos, asun lapissa ja lähin kirjasto noin 100km.
pianonuoteista käännös bassolle
4
779
Vastaukset
- siis kirjasto.
Kai sitä netistäkin tietoa löytää, mutta jos et suoraan biisistä kuule mitä voisi soittaa mihin, analysoi vasemman käden soinnut ja soita vaikka niiden perussäveliä.
Toinen asia on, että tämäkään aloitus EI liity teatteriin eikä musikaaliin. Outo äkillinen valloitushalu tälle palstalle. - Bassoklaavi
Mitä sä nyt haluat tehdä. Soittaa pianokappaletta bassolla vai ihan oikeesti soittaa bassoa kun joku muu skulaa pianoa.
Ensteks molemmat ovat c-instrumentteja, ei tartte transpunoida (add lib men inte pakko).
Jos pianonuotissa on merkitty C sä soitat bassolla myös ceen. Voit soittaa joko näppäilemällä tai trokalla. Voit tietysti soittaa duettona pianon kanssa myös terssissä tai sekstissä.
Rytmisäestyksessä seuraat vain sointumerkkejä. Hump-paa bassona (1. ja 3. isku) soitat soinnun pohjasäveltä ja viidettä (C duurissa C ja G).
Kävelevässä bassossa soitat ensimmäinen, toinen, kolmas ja viides sävel tai kaksi kertaa perus ja kaksi kertaa viides. (C duurissa C,D,E,G tai C,C G,G).
Auttaako yhtään. Tsemppiä.- threadin alottaja
On tossa yks kirjasto lähempänäkin mutta siellä ei valikoima ole ihan priimaa.
En tajua miten tää threadi tänne pomppas, mielestäni olin kyllä musiikkiosastolla bändiosiossa kun tätä alottelin o.o
Tänksiä vaan bassoklaaville, eiköhän noilla alkuun päästä =).
- vinkit
Niin kuin edellisessä viestissä sanottiin, niin sointumerkeistä aluksi perussävel. Esim. C-duurissa c, D-duurissa d jne. Kun tämän saat haltuun, ota mukaan muitakin kolmisoinnun säveliä. Siis esim. C-duurissa c, e ja g. Kun tämän saat haltuun, voit alkaa kuulostella, josko saisit väliin otettua muitakin kuin soinnun sävelijä ja siten luotua kivoja bassolinjoja. Esim. jos sulla on kappaleessa soinnut C ja Am peräkkäin, voit soittaa c - h - a, jolloin h ei kuulu kumpaankaan sointuun, mutta muodostaa kivan kuuloisen melodian bassolla.
Jos pianonuotessa on kirjoitettu ulos muutakin kuin melodia, niin kannattaa soittaa ihan raa'asti vain vasemman käden alinta säveltä. Vaikkapa toivelaulukirjoissa kun soittaa aina alinta säveltä, niin perushyvältä kuulostaa. Soittelemalla toivelaulukirjoista alimpia säveliä saat myös vinkkejä siihen, miten erilaisia bassokulkuja voi rakentaa eri tyylisissä kappaleissa.
Omaan korvaan kannattaa yleensä luottaa.
Sitten vaan treeniä peliin ja menoksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun553974KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar922341Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452002- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261551- 281516
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791042