palstalla kuin rikkaruohot kasvimaalla ennen kitkentää!
Yksikään punikkilinnake ei ole kieltänyt eläkeiän korottamisen tärkeyttä.
Yksikään punikkilinnake ei ole kieltänyt eläkeiän korottamisen tärkeyttä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/52544-ekn-fagernas-elakeratkaisut-vaativat-kolmikantaa
Akavan porvaripunikit esittävät pääosaa tuossa mainitsemassasi eläkepropakandassa.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Akava puhuu jo yleislakosta/1135244040026?ref=rss
...vastustaa akateemiset, toimihenkilöt, työläiset sekä työnteettäjät. Vanhasta ei kannata muut kuin Vanhanen itse ja muutama yhteiskunnan tuilla elävä äärikepulainenn hörhö.
Eläkeiän nostopäätös pitäisi pikimmin peruuttaa. Keino on erittäin epävarma ja voi hyvin käydä niin kuin moni ennustaa, että eläkeiän nosto vain lisää pakoa työelämästä.
Jo nyt työnantajat potkivat työstä pois nimenomaan ikääntyvää väestöä. Myös nuoria on sankoin joukoin työttömänä eikä ikääntyvien poistuminen työmarkkinoilta auta edes heidän työllistymistään. Kyllä eläkejärjestelmän ongelmat on ratkaistava muulla tavalla kuin eläkeikää pakonomaisesti pidentämällä.
Monia muita vaihtoehtoja ei ole edes pohdittu. Siksi yksisilmäinen diktatuuri ei ole hyvä metoodi asioiden ratkaisemiseksi.