Esikoisen ristiäiset lähestyy ja kummit pitäis lopullisesti päättää. Mulle nää kummijutut on ihan uusia ja kysyisinkin, että eikös se ole 2 kummia vähintään ja kummien pitää kuulua kirkkoon? Mitä eroa on sylikummilla ja tavallisella kummilla? Onko se ero vain siinä, että sylikummi pitää lasta kastetoimituksen ajan ja muuten kummit "samanarvoisia" keskenään?
Onko kummeilla jotain erityisiä lahjoja, joita juuri kummit tuovat ristiäisiin ja onko siinä eroa mitä sylikummi yleensä tuo? Siksi noita lahjoja kyselen, kun anoppi, omat vanhemmat ja ystävät ovat kovasti kyselleet mitä voisivat tuoda niin osaisi kertoa jotakin lahjoista. Kiitos!
Kummit
2
567
Vastaukset
- ....
juu 2 kummia täytyy vähintään olla ja kirkkoon täytyy kuulua. niin ja jos esim kuuluu ortodoksiseen kirkkoon,niin silloin ei voi ryhtyä kummiksi,täytyy kuulua evankelisluterilaiseen kirkkoon. minun tietääkseni sylikummi on ihan samanarvoinen muiden kummien kanssa. itselläni 2 lasta ja toisella lapsella 2 kummia ja toisella 3.yleensähän kummit tuovat lahjaksi esim.kummilusikan,valokuva-albumin tai kehyksen johon tulee sitten lapsen tiedot kaiverrettua. kultasepän liikkeistä löytyy paljon vaihtoehtoja jotka on kummilahjoja.
- lahjoista
Kummeja voi siis olla enemmän kuin kaksi, mutta kahden täytyy kuulua kirkkoon. Perinteisiä ovat juuri nuo mitä edellinenkin vastaaja kertoi. Mun tapauksessa, olin sylikummi, mutten kuulu kirkkoon ja lahjojen osalta lapsen vanhemmat sanoivat, että saan tuoda mitä itse sopivaksi näen (tiesivät juuri sillä hetkellä vallinneen tiukan rahatilanteeni), kun kaksi muuta (kirkkoon kuuluvaa) kummia toivat juuri sen valokuvakehyksen ja kummilusikan. Itse sitten (koska halusin kumminkin antaa hyvät lahjat) lainasin rahaa :) ja ostin lelun (jota tyttö voi käyttää aiemmin) ja kultariipuksen (jota tyttö voi käyttää myöhemmin). Ja vanhemmat pitivät (eivätkä ole ihmisiä jotka vaan kohteliaisuuttaan sanovat pitävänsä). Kyllä uskon että ihmiset osaavat aika hyviä lahjoja tuoda kun vaan antaa vapaat kädet. Asia on tietty eri jos oikeasti haluaa että joku tuo jotain. onnea teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872