Puolustusvoimista ja keskitysleireistä

Pro livet

Ovatko kotisi ja vapautesi niin tärkeitä, että niiden takia kannattaa teurastaa sataatuhatta vieraan valtion edustajaa ja tapattaa rintamalla vielä kymmeniätuhansia omia?

En voi ymmärtää, miksi kukaan menee sellaisen organisaation kuin "Puolustus"voimien (piti jatkosodassa natsityyppisiä keskitysleirejä vieraan vallan alueella) palvelukseen. Ovatko jotkut vain niin itsekkäitä vai yksinkertaisesti pahoja vai eivätkö vain ajattele koko asiaa?

Jos useimmat suomalaiset eivät jo nuorina joisi aivojaan paskaksi, mitään kutsuntoja ei koko maassa enää olisi.

3

641

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NEUKUTNEUKUT

      Ois se joo ollu mukavaa elellä neuvostoliitossa. Sielhä olis saanu oman ladanki 10v odottelun jälkeen. Ainii mut eihä siellä mitään voinu omistaa=/ paska homma...

      • .--.-.--

        Neuvostokansalaisilla oli yksityistä omaisuutta, mutta tuotantovälineet ym. oli otettu työväenluokan hallintaan eli yhteisomistukseen (käytännössä kuitenkin valtion haltuun).


    • K09-II

      Puolustusvoimat ei aktiivisesti hyökkää vieraan maan ja sen armeijan kimppuun, siitähän se nimikin tulee. Itse asiassa puolustusvoimat juuri varmistaa, että Suomi ei joudu sotimaan. Mitenkö? Kun reservissä on 350 000 miehen joukko, joka hallitsee sissisodankäynnin kaluston käytöstä puhumattakaan. Kun tähän vielä lisätään PV:n taistelukaluston ja EU:n nopean toiminnan joukot, alkaa mahd. hyökkäävän maan hallitus pohtimaan, onko hyökkäyksessä mitään järkeä, päätyen tulokseen, ettei hyökkäys ole vaivan arvoista.
      Tiivistettynä: edistä rauhaa ja mene armeijaan.

      Btw talvi- ja jatkosodat käytiin siksi, koska Stalinia ei paljoa kiinnostanut omat miestappiot, eikä hän muutenkaan ajatellut järkevästi. Vai millaisen vaikutelman antaa sotaherra, joka tapattaa maansa upseerit, lääkärit ja porvarit ENNEN hyökkäystä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe