Kääpiörihma ukko kovasti parisen päivää rakentanut kauan odotettua kuplapesää ja ajelee välillä takaa tyttökaveriaan ja tyttönenkin on alkanut vastaamaan kosintaan ajamalla koirasta takaa pesälle.
Mietin tuossa katsellessani touhua, mikä olisi järkevin konsti ottaa kutu talteen? kelluva poikas-allas johon lisätä vielä ilmastus? vai järjestää omat olot esim. faunaboxiin ilmastuksen kanssa? Mites vedenvaihto molemmissa vaihtoehdoissa ja lämmityksen tarve?
poikasten ruokinnasta olenkin paljon lukenut mutta vielä en ole sitä parasta vaihtoehtoa asumuksen suhteen löytänyt.
Akvaariossa lämpö pysyy 25-26 asteen paikkeilla.
kääpiörihmakalojen poikasten hoito
minnie.-
2
677
Vastaukset
- fish KING
tässä hyvä linkki asiasta .. http://koti.kapsi.fi/~skare/akvaario/sinirihmakala.html
- minnie-.
Hyvä linkki, mutta minun tapauksessani saattaisi tästä valinnasta muut kalat nauttia ja pistellä poikaset parempiin suihin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843282
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821319- 761314
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 95857
- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825