Keliakia -> Kuidun Puute -> Peräpukamat

Kuidun puute

No niin, nyt Keliakian aiheuttamat ongelmat ovat sitten lisääntyneet. Keliakiani havaitiin 1.5 vuotta sitten. Sen jälkeen kuidun syöminen on jäänyt minimaaliselle tasolle. Alhainen kuitumäärä ruokavaliossa on pääsyy Peräpukamien syntyyn. Näin ollen, itsellenikin on nyt sitten tullut sellainen - kolmekymmpisenä :(. Eikä muuten ole yhtään kiva ongelma! Olen selaillut kokopäivän nettiä etsien kuidun lähteitä... en halua enää koskaan peräpukama ongelmaa!

6

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu on

      Runsaasti vettä päivän mittaan. Ottaa esim. 1,5 litran pullon jonka pyrkii juomaan ja mielellään vielä juo vähän lisääkin. Jos voi käyttää kauraa, niin puuron keittoon. Lisäksi esim. salaattia, auringonkukansiemeniä ja gluteenitonta mysliä. Kyllä pitäisi vatsan toimia.

    • Anonyymi

      ite käytän vi-siblin nimistä apteekista saatavaa tuotetta joka on gluteeniton, se on auttanut, suosittelen kokeilemaan, suoli toimii ja peräpukamat on poissa

    • Anonyymi

      Eikö se psyllium ole gluteeniton? Kysy asiaa.

      • Anonyymi

        Kyllä on


    • Anonyymi

      Sekavihannekset ovat myös vatsan toimintaa edistäviä.

    • Anonyymi

      Peräpukamat paranee siankärsämö teellä ja keliakia maitosienellä kasvatetulla kehfiirillä joka kasvattaa suolistonukkaa. Olen hoitanut itseäni 30 vuotta, joten tiedän mistä puhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe